УНРРА

УНРРА (англ. United Nations Relief and Rehabilitation Administration (UNRRA) — «Адміністрація Організації Об'єднаних Націй для допомоги і відбудови») — міжнародна організація для допомоги потерпілим у Другій світовій війні країнам.

День матері організований УНРРА у таборі переміщених осіб.

Історія створення та діяльності

Створена державами антигітлерівської коаліції 9 листопада 1943 року у Вашингтон.

Початково до організації входило 44 держави (деякі держави на той час фактично були окуповані тож договір підписували представники їх урядів у вигнанні): Австралійський союз, Бельгія, Болівія, Бразилія, Велика Британія, Венесуела, Гаїті, Гватемала, Гондурас, Греція, Домініканська республіка, Єгипет, Індія, Іран, Ірак, Ісландія, Канада, Китай, Колумбія, Коста-Рика, Куба, Ліберія, Люксембург, Мексика, Нідерланди, Нікарагуа. Нова Зеландія, Норвегія, Панама, Парагвай, Перу, Польща, Сальвадор, СРСР, США, Уругвай, Філіпіни, Франція, Чехословаччина, Чилі, Еквадор, Ефіопія, Південно-Африканська республіка, Югославія. В 1945 році до УНРРА прийняли, БРСР та УРСР і Данію, а в березні 1946 і Туреччину.

Допомога УНРРА здійснювалася переважно шляхом надання продовольства, медикаментів та іншого за рахунок сум, внесених державами членами організації, що не були окуповані в розмірі 2% національного доходу країни за 1943 рік. Загальний внесок усіх країн УНРРА за 1943–1947 роки склав 3 728 мільйонів доларів, з яких на допомогу було витрачено 3 652 мільйони. За цей період відбулося 6 сесій ради УНРРА.

В 18 грудня 1945 до УНРРА приєдналася УРСР. Місію УНРРА у Києві очолював М. Мак-Даффі (англ. Marshall McDuffie), якого замінив П. Уайт. Персонал її при виконанні своїх функцій мав труднощі з боку совєтської влади. У квітні 1946 Київ відвідав генеральний директор УНРРА Ловелл Рукс. До кінця 1946 в Україну вислано допомоги харчами, одягом, ліками та устаткуванням на суму 215 млн доларів.

УНРРА опікувалася матеріально й адміністративно втікачами і переміщеними особами з Східної Європи в Німеччині й Австрії 1945-47, організовуючи репатріацію охочих повернутися на батьківщину та надаючи захист неповернецям. У Мюнхені УНРРА організувала міжнародний університет для студентів-втікачів, у якому вчилося багато українців, також викладали українські професори.

УНРРА ліквідувалася 1947, а її функції щодо опіки над втікачами перебрала Міжнародна організація у справах біженців (англ. International Refugee Organization).

Джерела

Література

  • І. С. Покровська. ЮНРРА, Адміністрація допомоги та відновлення Об'єднаних Націй // Українська дипломатична енциклопедія : у 2 т. / ред. кол.: Л. В. Губерський (голова) та ін. К. : Знання України, 2004. — Т. 2 : М  Я. — 812 с. — ISBN 966-316-045-4.
  • Amanda Melaine Bundy. There Was a Man of UNRRA: Internationalism, Humanitarianism, and the Early Cold War in Europe, 1943-1947.— A Dissertation Presented… for the Degree of Doctor of Philosophy in the Graduate School of The Ohio State University, 2017.— 238 p.

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.