Убивство в ТРЦ «Караван»

Убивство в ТРЦ «Караван» — злочин, скоєний 26 вересня 2012 року в київському торговому центрі «Караван». Невідомий, спійманий на крадіжці зарядного пристрою (попередньо повідомлялося про викрадення флеш-накопичувача), був затриманий і заведений до кімнати охорони, де залишився разом з чотирма охоронцями, після чого дістав пістолет і відкрив вогонь. Троє охоронників загинули на місці; четвертий потрапив у реанімацію з важкими пораненнями. Стрілець безперешкодно втік. Орієнтування були розіслані по всій Україні. За інформацію про особу злочинця керівництвом «Каравану» була оголошена винагорода розміром у сто тисяч гривень.

Напад

26 вересня 2012 року охорона київського ТРЦ «Караван» по вул. Луговій, 12 у затримала покупця за підозрою у скоєнні крадіжки. У 14:49 його завели до кімнати охорони — невеличкого приміщення поруч із дитячою ігровою кімнатою. Усе, що відбулося згодом, у тому числі сама стрілянина, було зафіксовано камерами відеоспостереження[1]. Про що розмовляли охоронці і вбивця, невідомо, однак зі слів Павла Феденкова — єдиного охоронця, що вижив — стрілець вів себе дуже спокійно, нічого не пояснював і на всі запитання відповідав коротко. Він виклав усе, що мав у кишенях, а на вимогу розплатитися відповів, що нічого оплачувати не збирається. Йому повідомили, що зараз викличуть міліцію, на що він відповів, що чекати нікого не буде, а просто піде, і спробував вийти спочатку в одні двері, потім в інші. Після того, як його не випустили, він дістав пістолет і відкрив вогонь на ураження. Діяв злочинець швидко, стріляв влучно, поводився професійно. За 14 секунд (14:54:51—14:55:05) він випустив дев'ять куль, шість із яких улучили в ціль. Троє охоронців були смертельно поранені, четвертий — Павло Феденков — отримав важкі поранення легень та шиї. За попередньою інформацією, убивця стріляв із 9-мм пістолета Макарова. Після розстрілу охорони стрілець безперешкодно втік (охоронець у торговому залі невірно зрозумів команду оператора і відчинив двері кімнати охорони, які були заблоковані). Пізніше журналістами, які провели розслідування подій у «Каравані», було встановлено, що охоронці торгового центру активно займалися здирництвом з покупців, спійманих на крадіжках, причому так звані «штрафи» досягали п'яти- і навіть десятикратних сум від вартості товару[2], і саме це могло спровокувати криваву розправу. Щоправда, Феденков запевнив, що саме з цього покупця ніхто грошей не вимагав, але правдивість цих свідчень перевірити неможливо. Крім того, якщо проаналізувати відеозапис із кімнати охорони, можна побачити, що стрілець виклав усе з кишень, виконав усі вимоги охорони і намагався піти — без стрілянини і конфлікту, але його не випустили; тож цілком імовірно, що у нього вимагали гроші.

Прикмети злочинця

На вигляд 20—30 років, спортивної статури, середнього зросту — 170—175 см, волосся русяве, коротке. Був одягнений у темно-зелену куртку, сіро-голубі джинси, темні черевики. При собі міг мати вогнепальну зброю.

Жертви

  • Володимир Бурчак, 31 рік, старший зміни добової охорони.
  • Олександр Завадський, 27 років, начальник охорони.
  • Дмитро Марченко, 28 років, заступник начальника відділу безпеки.
  • Павло Феденков, 31 рік.

Розслідування

Першим підозрюваним уже через декілька днів у МВС було оголошено мешканця Києва 1986 року народження. Ім'я та прізвище підозрюваного не розголошувалися. Згодом у скоєнні злочину підозрювали дуже схожого на стрільця з «Каравану» неонациста і кілера Олександра Паринова, який знаходився у розшуку, і навіть ліквідованого у 2011 році терориста Андрія Шемятенкова. Загалом було перевірено близько сотні повідомлень громадян про те, що вони знають або бачили людину на відео з «Каравану». Головним і наразі єдиним підозрюваним у цій справі залишається Ярослав Теодозійович Мазурок — 1974 року народження, уродженець міста Кам'янка-Бузька Львівської області, мешканець Києва. Його причетність до злочину начебто була доведена експертизою ДНК, однак який саме генетичний матеріал міг залишитися на місці злочину і як удалося так швидко провести експертизу (кров для аналізу в матері Мазурка взяли 3 жовтня, а про результат було повідомлено вже 5 жовтня), у МВС не уточнили. Крім того, не було сказано жодного слова про мотив злочину та наявність або відсутність у підозрюваного алібі. Важливим також є те, що жоден із друзів, знайомих та родичів Мазурка не впізнав його на фото і відео з «Каравану», а єдиний охоронник, що вижив після стрілянини, через рік після трагічних подій дав інтерв'ю, у якому впевнено заявив, що в нього стріляв не Ярослав Мазурок[3]. Також Феденков розповів, що стрілець мав ключі від автомобіля Toyota (цей факт чомусь приховувався; навіть із відео був вирізаний момент, коли вбивця викладає на стіл ключі) і під час стрілянини діяв дуже професійно і холоднокровно. За словами Феденкова, Мазурок лише віддалено схожий на стрільця, має інший колір волосся і суттєво старший[4][5].

Підсумок справи

Справу було закрито 11 квітня 2013 року за фактом знайдення 7 листопада 2012 року в Сирецькому парку Києва тіла чоловіка, схожого на головного підозрюваного. Експертиза ДНК начебто підтвердила, що труп на Сирці на 99,9 % — Ярослав Мазурок. Попереднею причиною смерті було названо самогубство: підозрюваний начебто застрелився. Поруч із трупом було знайдено револьвер «Наган» з однією стріляною гільзою в барабані. Дружина підозрюваного в убивстві в «Каравані» впізнала тіло свого чоловіка, однак під час похорон 17 листопада 2012 року мати Ярослава Мазурка сказала, що в труні не її син[6].

Факти

ИЖ-79-Т (травматична версія пістолету Макарова) — знаряддя вбивства за версією правоохоронців
  • За словами правоохоронців, масове вбивство в «Каравані» стало одним із найрезонансніших і найгучніших злочинів за роки існування незалежної України[джерело?].
  • Знаряддям убивства за версією правоохоронців став не сам пістолет Макарова, а його травматична версія — ИЖ-79-Т (більш відомий як «Макарич»), перероблений шляхом заміни ствола під відстріл бойових набоїв[джерело?].
  • На пістолет було встановлено досить рідкісний пристрій — гільзоприймач (невеличкий мішечок, який кріпиться до затворної рами, щоб запобігти розкидуванню гільз при пострілах)[7].
  • Попри численні заяви у ЗМІ, стрілець із «Каравану» вкрав не флешку, а підзарядник для акумуляторів, який коштував 126 гривень[2].
  • Стрілець випустив дев'ять куль. Вісім куль було в обоймі і одна в патроннику, тобто зброя була приведена в повну бойову готовність[8].
  • За свідченнями охоронників «Каравану», під час утечі з місця події на виході з гіпермаркету вбивця стикнувся з нарядом міліції, однак правоохоронці, попри прохання охоронників торгового центру затримати вбивцю, самі втекли з місця події, не вживши жодних заходів для затримання небезпечного злочинця[9].
  • Пістолет, з якого було розстріляно охоронників «Каравану», досі не знайдено[джерело?].
  • У вересні 2015 року, у третю річницю стрілянини, правоохоронці передали журналістам відео, де начебто головний підозрюваний у справі за декілька днів до смерті проводить ніч у інтернет-клубі — під час огляду тіла з Сирецького парку в кишені було знайдено чек саме з цього закладу. Однак на відео не видно обличчя, а як саме було встановлено, що людина на відео — Мазурок, у МВС не уточнюють[10]. Крім того, незрозуміло, яким чином це доводить провину Ярослава Мазурка.

Див. також

Примітки

  1. Стрелок в Караване. YouTube. 3 жовтня 2012. Процитовано 24 жовтня 2015. (ru)
  2. Корпорация СИРИУС. Операция «Караван», канал 1+1, 12.2012. 1+1 @ YouTube. 13 лютого 2013. Процитовано 24 жовтня 2015. (ru)
  3. «Караванский стрелок» до сих пор жив? Выживший охранник не узнал в Мазурке убийцу. ВИДЕО. Цензор.нет. 1 жовтня 2013. Процитовано 24 жовтня 2015. (ru)
  4. Нас убил не Мазурок, а профессиональный киллер, — выживший охранник «Каравана». Хвиля. 5 листопада 2013. Процитовано 24 жовтня 2015. (ru)
  5. О чём молчал охранник «Каравана»?! (полный выпуск) | Говорить Україна. Канал Украина @ YouTube. 5 листопада 2015. Процитовано 24 жовтня 2015. (ru)
  6. Мати Мазурка не впізнала сина: «То молода дитина. Невже це Славік?». Gazeta.ua. 17 листопада 2012. Процитовано 24 жовтня 2015.
  7. Пискун: на пистолете стрелка — гильзоулавливатель. Panoptikon. 3 жовтня 2012. Процитовано 24 жовтня 2015. (ru)
  8. Охранники ТРЦ «Караван» пытались оказать сопротивление убийце. ZN.ua. 27 вересня 2012. Процитовано 24 жовтня 2015. (ru)
  9. Милиция испугалась «караванского стрелка» и сбежала — экс-охранник. ТСН. 1 жовтня 2013. Процитовано 24 жовтня 2015. (ru)
  10. Опубликовано засекреченное видео стрелка из «Каравана» Мазурка. Vgorode.ua. 26 вересня 2015. Процитовано 24 жовтня 2015. (ru)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.