Удар скорпіона

Удар скорпіона (англ. scorpion kick, англ. reverse bicycle kick, англ. back hammer kick, ісп. El escorpión) — футбольний фінт, — відбиття м'яча голкіпером (або польовим гравцем) п'ятами в стрибку. Свою назву отримав за схожість з атакою скорпіона, що вражає свою жертву[1]. Автором і першим виконавцем цього футбольного прийому вважається колумбійський воротар Рене Ігіта[2].

Перша демонстрація сейв у матчі і реакція на нього

Скорпіон завдає удар.
Рене Ігіта в 2007 році.

6 вересня 1995 року на 21-й хвилині першого тайму товариського матчу зі збірною Англії колумбійський голкіпер Рене Ігіта (на прізвисько «Божевільний») на стадіоні «Вемблі» вперше в реальному футбольному матчі продемонстрував сейв у присутності близько 16 000 англійців і близько 4000 колумбійців[3]. Один з британських футболістів затримався у штрафному майданчику збірної Колумбії і потрапив в офсайд. Боковий суддя побачив це і вже готувався підняти прапор (за іншою версією він навіть підняв прапор, але рефері його не помітив[3]), але м'яч в цей час злетів з ноги Джеймі Реднаппа і полетів не в бік футболіста, який перебував у положенні поза грою, а прямо у ворота Ігіти[4]. Побачивши м'яч, воротар відступив на кілька кроків, щоб не втратити його з поля зору. Потім він склав тіло, ніби імітуючи скорпіона, намагається вдарити жалом жертву. Голкіпер дозволив м'ячу пройти над собою, а потім несподівано відбив його ударом підошов своїх бутс. Падаючи, він вперся руками в землю[3]. За твердженням журналістів, Ігіта чудово розумів, що любителі футболу оцінять і розрекламують сейв. «Удар скорпіона» багаторазово транслювався по телебаченню, а в пресі з'явилися цілі статті, які детально розбирали цей технічний прийом[5].

Після матчу голкіпер вибачився перед командою за ризикований сейв, а в інтерв'ю журналістам сказав: «Цей удар був не забавкою, а скоріше необхідністю. Я бачив, що гравець збірної Англії був в офсайді, бачив, що суддя реагує на цей момент, але ніяк не очікував, що м'яч летить у ворота. Якщо б я спробував відбити його руками, то помилився б і пропустив гол. Сейв ногами вийшов результативніше і ефектніше»[4].


Відомий російський воротар Ігор Акінфєєв згадував: «Коли я побачив знаменитий „удар скорпіона“ Рене Ігіти, я сказав: „Цей хлопець божевільний! Йому пощастило, що він собі хребет не зламав“»[6].

Воротарі різних команд пізніше повторювали сейв Ігіти. Преса повідомляла про удар скорпіона у виконанні воротаря бразильського клубу «Сан-Паулу» Сідау в товариському матчі між друзями Роналдінью і зірками бразильського чемпіонату[7]. Журналісти часто називають ударом скорпіона і гол, забитий однією п'ятою через себе[8][9].

У 2008 році «удар скорпіона» був названий найкращим в історії футболу фінтом за підсумками опитування англійської порталу футбольного інвентарю Footy Boots і широко розтиражований англійською пресою[3]. Британський журнал «Спорт»  поставив сейв Ігіти на 93-е місце серед найбільш визначних подій в історії спорту[10]. Автори російської багатотомної «Енциклопедії футболу» стверджують, що фінт Ігіти прийнято вважати найбільш ефектним сейвом всіх часів. Під час свого прощального матчу Дієго Марадона, щоб ще раз побачити феноменальний стрибок, спеціально підіграв Ігіті, дозволивши йому повторити фінт через роки[11].

Суперечки щодо авторства фінту

Кореспондент колумбійської газети El Tiempo Пабло Ромеро стверджував, що вперше Ігіта побачив удар скорпіона, коли він був показаний в 1990 році в рекламі безалкогольних напоїв «Frutiño». Ігіта, за його словами, відпрацьовував удар протягом п'яти років. «Люди думають, що Ігіта винайшов сейв в день на „Вемблі“, але ні, він тренував його щодня, говорив нам, що збирається використовувати сейв у грі, коли зможе. Він зробив це через свою індивідуальність, тому що це ризиковано. Сейв був увічнений цим. Не те, щоб це було щось очікуване, але ми знали, що це може відбутися в будь-який час», — розповідав колишній гравець колумбійської збірної Віктор Арістісабаль[3]. Аристісабаль сам 30 травня 1993 року забив такий гол у грі проти Чилі[3][12]. Парагвайський футболіст Роберто Кабаньяс забив гол скорпіона, коли грав в американському клубі «Нью-Йорк Космос» в 1983 році. Набагато раніше, в 70-х роках, німецький воротар Зепп Майєр вже демонстрував удар скорпіона, але робив це не в офіційному матчі, а на тренуваннях. У 2012 році мексиканець Уго Санчес заявив, що винайшов фінт, граючи за мадридський «Реал», але так і не зміг продемонструвати його в матчі. Він назвав прийом «ударом мула». «Я дякую Ігіті, який зробив цей прийом відомим, я його винайшов», — заявив Санчес[3].

Офіційний сайт Південноамериканської конфедерації футболу називає автором футбольного фінта парагвайського нападника Арсеніо Еріко, який виконав його у серпні 1934 року в матчі «Індепендьєнте» проти клубу «Бока Хуніорс» у чемпіонаті Аргентини[13]. Фінт отримав тоді в латиноамериканському футболі назву «гойдалки» (ісп. balancines). Парагвайський журналіст Альберто Кандія склав список тих футболістів, хто повторив фінт слідом за Арсенио Еріко. Серед інших в ньому присутній Альфредо ді Стефано[12].

Футболісти, які претендують на авторство удару скорпіона

Примітки

  1. Никитина, 2010, с. 253.
  2. Энциклопедия, 2013, с. 93.
  3. Romero, 2015.
  4. Егоров, 2017.
  5. Матвеев, 1998, с. 12.
  6. Уилсон, 2016.
  7.  // Спорт-Експрес : газета.  2017. — 12.
  8. Вальханская, Наталья (22.03.2018). Немецкий футболист забил впечатляющий гол «ударом скорпиона». ТВ «Звезда». Процитовано 12 березня 2019.
  9. Нападающий «Арсенала» Джорджевич забил «Оренбургу» «ударом скорпиона». Телеканал «РТ». 27.10.2018. Процитовано 12 березня 2019.
  10.  // The Guardian : газета.  2001. — 2.
  11. Энциклопедия, 2013, с. 381.
  12. Ascencio, 2018.
  13. A 20 anos atrás, René Higuita universalizava a "jogada do escorpião" (порт.). CONMEBOL. 2015, Setembro 7. Процитовано 12 березня 2019.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.