Уйгурський каганат

Уйгурський каганат — державне утворення першої половини першого тисячоліття нової ери, яке прийшло на зміну Східно-тюркського каганату.

Уйгурський каганат
або 3-й Уйгурський каганат
(каганат)
745  847

Прапор


Столиця 745-847 Хара-Балгас
Мова(и) Орхонська (рунічна) мова
Населення Уйгури
киданіМаньчжурії)
єнісейські киргизи (береги Єнісею)
Спадкоємність
Східно-тюркський каганат
Басмильський каганат
Киргизький каганат
Уйгурське Турфанське ідикутство
Уйгурська Ганьсуйська держава
Караханідська держава

Ляо (династія)

Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Уйгурський каганат

Історія

Мало три незалежних об'єднання.

Була прийнята спільна для всіх назва уйгури. У 840 ця держава була знищена після 20-річної війни єнісейськими киргизами. Під натиском киргизів уйгури відкочували на південь в Східний Туркестан. Вогнища їхньої державності продовжували існувати на заході Ґаньсу і в Турфанській оазі.

Державний апарат

Як і у випадку з попередніми Тюркськими каганатами, столичні функції виконувала долина Орхон (міста Хара-Балгас та Бешбалик).

На чолі Третого стояв каган, якому підпорядковувалися лівий (східний) та правий (західний) шад, які відпоавідали за два «крила» каганату. Питаннями управлінням за часів Третього Уйгурського каганату опікувалися внутрішній та зовнішній великі буюруки (на кшталт міністрів). Контроль над підлеглими територіями та племенами здійсгювали тутуки (намісники). Останнім підкорялися ишбари (військові очільники) та тархани (очільники племен та цивільні чиновники).

На чолі міст столяи «голови», яких призначав каганат. Існувала система митарів та податківців, розвинулася судова система.

Економіка

Третій уйгурська каганат був феодальною державою з першими ознаками осілості у уйгурів. Там були розвинені скотарство, рільництво, а також ремесла та промисли, розвивалося будівництво міст і фортець.

Культура

Незважаючи на те, що матеріальна культура уйгурів має глибокі центрально-азійські корені, саме уйгури почали всерйоз насаджувати в центрально-азійських степах осілу цивілізацію[1].


Див. також

Примітки

  1. Д. И. Тихонов. Хозяйство и общественный строй Уйгурского государства 10-14 вв. М.-Л., 1966. с. 29.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.