Український Жіночий Конгрес

Український Жіночий Конгрес (англ. Ukrainian Women's Congress) — постійнодіюча публічна платформа, що формує порядок денний з питань ґендерної політики для Верховної Ради України, Уряду, місцевих громад, приватного та громадського секторів і медіа-спільноти. Конгрес започаткований у 2017 році Міжфракційним депутатським об'єднанням у Верховній Раді України «Рівні можливості». Організатор заходу: Громадська організація «Український Жіночий Конгрес».

Про Конгрес

Понад 500 найактивніших успішних жінок і чоловіків з політики, бізнесу, неурядових організацій та медіа, об'єднуються довкола ідеї забезпечення ґендерної рівності в різних секторах українського суспільства як базового елементу сталого розвитку нашої держави[1].

Мета заходу — об'єднати суспільство довкола ідеї рівних можливостей та прав жінок і чоловіків, стати постійним майданчиком для поширення ґендерної політики в різних сферах.

Перші особи держави, українські та іноземні парламентарі, представники міжнародних організацій, місцевого самоврядування, українські та закордонні експерти беруть участь у тематичних обговореннях.

2017

22-23 листопада 2017 року у Києві за ініціативи Міжфракційного депутатського об'єднання у Верховній Раді України «Рівні можливості» відбувся Перший Український Жіночий Конгрес[2].

На Конгресі виступав Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман[3], а загалом у заході взяли участь понад 300 жінок і чоловіків, яких привітала Олена Кондратюк, народна депутатка України:

Ми тут всі разом маємо сказати, що світ має перестати бути суто чоловічим[4]

У рамках Конгресу відбулося 7 дискусійних панелей з питань посилення політичної і громадської участі жінок на різних рівнях, залучення жінок до процесу миротворчості та сектору безпеки, боротьби із ґендерно обумовленим насильством, а також подолання ґендерних стереотипів та посилення ґендерної освіти і просвіти. У тематичних обговореннях взяли участь члени Кабінету міністрів, українські та іноземні парламентарії, представники уряду, органів місцевого самоврядування, міжнародних організацій, вітчизняні та закордонні експерти[5].

На Конгресі представлено дві фотовиставки — «Не жіноча справа», підготовлена в рамках кампанії проти сексизму у політиці і ЗМІ «Повага» за підтримки Національного Демократичного Інституту в партнерстві з Благодіийним фондом «Добра листівка», та «Жінки, мир і безпека в Україні», яку ініціював «Український жіночий фонд» за підтримки ООН Жінки[6].

2018

7-8 грудня 2018 року у Києві відбувся Другий Український Жіночий Конгрес[7][8][9]. У 9 дискусійних платформах взяли участь понад 80 провідних українських і зарубіжних спікерів та експертів, більш ніж 500 учасників та учасниць[10].

До роботи конгресу долучилися президенти України та Литви Петро Порошенко та Даля Грібаускайте[11][12].

Учасники і учасниці обговорили проблемні питання політики рівних прав та можливостей в Україні, міфи та стереотипи щодо участі жінок у різних сферах суспільного життя, впровадження інституційних механізмів щодо рівності та недискримінації у прийнятті управлінських рішень[13].

Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе наголосила:

Гендерна рівність у країні – це засадничий принцип сталого розвитку будь-якого демократичного суспільства[14]

До участі у Конгресі були запрошені перші особи держави, представники виконавчої влади, міжнародних організацій, посольств країн США, Великої Британії, Швеції, Франції, Іспанії, Португалії, Канади, Норвегії, Литви, активісти неурядових організацій та громадські діячі, жінки — військові, підприємиці, а також чоловіки, що активно підтримують ґендерний паритет[15].

2019

10-11 грудня 2019 року у Києві відбувся Третій Український Жіночий Конгрес, що став платформою для обговорення на високому рівні політики рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та об'єднав близько 700 учасниць й учасників з різних країн світу[16][17][18].

Впродовж Конгресу виступили: віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба, Голова Верховної Ради Дмитро Разумков, заступник Голови Верховної Ради Олена Кондратюк, голова Верховного Суду Валентина Данішевська[19].

Відкривала захід перша леді України Олена Зеленська, яка зазначила:

Як казала Маргарет Тетчер, яку я вважаю великою жінкою у світовій політиці, якщо треба щось добре сказати, тоді треба кликати чоловіка; якщо треба щось добре зробити, треба кликати жінку. Я вважаю, це значить, що лише при взаємодії чоловіків і жінок у суспільному житті можна досягти успіху для країни[20]

Виступаючи на Конгресі, перша леді України висловила ідею щодо приєднання України до міжнародної організації «Партнерства Біарріц», сформованої під час саміту «Групи семи» у Франції[21][22].

Міжнародними спікерами стали спецпредставниця Генсекретаря НАТО з питань жінок, миру і безпеки Клер Хатчінсон, спецпредставник Генсекретаря Ради Європи в Україні Режі Брійя, а також міжнародні парламентарі, представники іноземних урядів та посольств. У ході дискусії було обговорено питання залучення жінок у сектор безпеки та миробудування, боротьби з ґендерно обумовленим насильством, а також подолання стереотипів та посилення ґендерної освіти й виховання.

2020

23 липня 2020 року Український Жіночий Конгрес вперше пройде в онлайн-форматі. До участі у Конгресі запрошені перші особи держави, представники виконавчої влади, міжнародних організацій, посольств інших країн, соціально-відповідальний бізнес та неурядові організації.

Учасники і учасниці обговорять нові виклики, що пов'язані із пандемією COVID-19 та їх вплив на місцеві вибори в Україні, роль політичного і громадського лідерства у боротьбі з пандемією та економічною кризою.

25-26 листопада 2020 року в Києві пройшов IV Український жіночий конгрес, в якому взяли участь провідні політики, прем'єр-міністр, перша леді, депутати, мери, експерти[23].

Просування економічних можливостей для жінок в умовах негативного впливу COVID-19 та посилення їхньої спроможності в часі пандемії стало головною темою Четвертого Українського Жіночого Конгресу, що пройшов у форматі оффлайн/онлайн події[24].

Заступниця Голови Верховної Ради Олена Кондратюк відкрила Український жіночий конгрес. Свій виступ Олена Кондратюк розпочала зі слів Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша. Він назвав нерівність світовою проблемою № 1. Дискримінація, расизм, соціальне розшарування суспільства, нерівність доступу жінок до ухвалення рішень та освіти, стрімке падіння доходів, сотня мільйонів людей, які можуть опинитися за межею бідності, війна, порушення прав людей — все це є найбільшими викликами сьогодення.

Заступниця Голови Верховної Ради зауважила:

Ми з великими зусиллями вибороли гендерну квоту на рівні 40 відсотків представників однієї статі у виборчих списках. Прагнемо надихнути якомога більше жінок до участі в цих виборах. Але ми також бачимо багато перешкод на цьому шляху. Це нерівні фінансові можливості, страх, невизначеність та невпевненість. Тому закликаю всіх суб’єктів виборчого процесу, які займаються спостереженнями на виборах, докласти зусиль, щоб ця квота на 40 відсотків була реалізована. Наші жінки повинні мати можливість повною мірою скористатися своїм конституційним правом обиратися і бути обраними, своїм правом на участь у державних справах. Повірте, від цього виграємо ми всі, і передусім держава[25]

Українська лікарка-інфекціоністка Ольга Голубовська заявила, що масштаби пандемії коронавірусу в Україні занижені, реальні дані будуть відомі через рік-півтора[26].

Марина Порошенко закликала підтримати жінок, які найбільше потерпають від наслідків пандемії.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль вказав на ще наявну дискримінацію жінок на українському ринку праці, яка призводить до різниці в оплаті праці між жінками й чоловіками[27].

Олена Зеленська відкрила другий день четвертого Українського жіночого конгресу[28]. Перша леді виступила з промовою, зокрема, розповіла про роль жінки у суспільстві та сім'ї[29].


Заступник міністра оборони з питань європейської інтеграції Анатолій Петренко під час дискусії на IV Українському жіночому конгресі:

У Збройних силах сьогодні - 58 тисяч жінок. З усією повагою, але в багатьох випадках це перевищує чисельність окремих збройних сил в окремих європейських державах... 10% особового складу на сході, які виконують завдання в операції Об'єднаних сил, - це жінки. А взагалі за останні сім років - це 10 тисяч, які з честю виконували бойові завдання. 227 жінок нагороджені вищими державними нагородами, на жаль, 10 - посмертно...[30]

Регіональні Українські Жіночі Конгреси

Протягом 2018 року Конгреси пройшли також у Одесі та Львові, а в 2019 році — у Маріуполі, які піднімали питання ґендерної рівності у регіонах та привертали увагу до рівних можливостей для жінок на місцях.

18 травня 2018 року Український Жіночий Конгрес в Одесі зібрав понад 60 учасниць та учасників з Півдня України для обговорення стану та завдань розвитку ґендерної політики на місцях[31][32].
У заході взяли участь Мері О'Хейген, головна радниця і старша директорка НДІ в Україні, Ірина Геращенко, перший заступник Голови Верховної Ради України, Уповноважений Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях, народні депутатки Альона Бабак, Світлана Войцеховська, Марія Іонова та Олена Кондратюк, Уряд представив Геннадій Зубко, віце-прем'єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, а Одеську обласну державну адміністрацію — її голова Максим Степанов[33].

28 вересня 2018 року відбувся Український Жіночий Конгрес у місті Львів[34]. Понад 100 учасниць та учасників із Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької, Хмельницької областей взяли участь у Конгресі.
Для обміну досвідом запрошено учасниць із Донецької, Запорізької та Луганської областей. Усі вони є представниками та представницями об'єднаних територіальних громад, органів місцевого самоврядування, державних органів влади та громадськими активістами й активістками. У заході взяли участь народні депутатки-співголови МФО «Рівні можливості» Альона Бабак, Світлана Войцеховська, Марія Іонова, Олена Кондратюк, депутатки-мажоритарниці Ірина Подоляк, Оксана Юринець, а також віце-прем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка і міський голова Львова Андрій Садовий[35][36].

7 червня 2019 року у Маріуполі відбувся Український Жіночий Конгрес за ініціативи міжфракційного депутатського об'єднання у Верховній Раді України «Рівні можливості». До дискусійних платформ, публічних обговорень долучилися 110 учасників і учасниць з Донецької, Луганської, Харківської, Запорізької, Кіровоградської, Львівської та інших областей. Під час Українського Жіночого Конгресу виступили 18 досвідчених спікерок і спікерів, які у своїх промовах озвучили доречні та актуальні тези ґендерної політики, рівних прав жінок і чоловіків у сфері безпеки і оборони, ґендерних квот, створення комфортних місцевих просторів для усіх мешканців і мешканок[37][38].

Галерея

Примітки

  1. 10 кроків із забезпечення ґендерної рівності в Україні. iportal.rada.gov.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  2. У Києві відкрився перший Український жіночий конгрес. ukrinform.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  3. Результати Першого Українського Жіночого Конгресу. prostir.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  4. Перший Український жіночий конгрес. genderculturecentre.org. Процитовано 13 липня 2020 року.
  5. Розпочав роботу організований Міжфракційним депутатським об’єднанням «Рівні можливості» перший Український Жіночий Конгрес. rada.gov.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  6. В Києві відкрився перший Український жіночій конгрес. unian.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  7. У Києві стартував другий Український жіночий конгрес. ukrinform.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  8. У Києві пройшов другий Український Жіночий Конгрес. dpsu.gov.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  9. Другий Український Жіночий Конгрес. coca-cola.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  10. Другий Український Жіночий Конгрес очима феміністичної редакції. genderindetail.org.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  11. У Києві відбувся Другий український жіночий конгрес. genderculturecentre.org. Процитовано 13 липня 2020 року.
  12. Другий Український Жіночий Конгрес пройшов у Києві. auc.org.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  13. Другий український жіночий конгрес. unian.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  14. Зміни в свідомості українського суспільства щодо гендерної рівності вже є незворотними, – Іванна Климпуш-Цинцадзе на Другому Українському жіночому конгресі. kmu.gov.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  15. Рівні права для всіх: у Києві відбудеться Український Жіночий Конгрес. www.5.ua. Процитовано 13 липня 2020 року.
  16. У Києві проходить третій Український жіночий конгрес. ukrinform.ua. Процитовано 14 липня 2020 року.
  17. Від girl power до партнерства. Акценти Українського жіночого конгресу-2019. radiosvoboda.org. Процитовано 14 липня 2020 року.
  18. Міністр оборони відвідав Жіночий конгрес, де розповів про жінок сучасної Української армії. armyinform.com.ua. Процитовано 14 липня 2020 року.
  19. Ми боремось не проти когось, а за кращий світ та нові можливості для всіх, - Олена Кондратюк на третьому Українському жіночому конгресі. iportal.rada.gov.ua. Процитовано 14 липня 2020 року.
  20. Зеленська нагадала вислів Маргарет Тетчер про жінок та чоловіків. ukrinform.ua. Процитовано 14 липня 2020 року.
  21. Гендерна рівність: Зеленська ініціює приєднання України до "Партнерства Біарріц". ukrinform.ua. Процитовано 14 липня 2020 року.
  22. Гендерна рівність: перша леді ініціює приєднання України до ініціативи G7. unian.ua. Процитовано 14 липня 2020 року.
  23. Права жінок в бізнесі - в SCM розповіли, які роблять кроки. Україна 24 (укр.). Процитовано 7 грудня 2020.
  24. 4 український жіночий конгрес: від можливостей до реальних змін!. window.unian.ua (укр.). Процитовано 7 грудня 2020.
  25. Олена Кондратюк: «Ми хочемо, щоб жінки вірили у власні сили». www.golos.com.ua (укр.). Процитовано 7 грудня 2020.
  26. Масштаби пандемії COVID-19 значно занижені — інфекціоністка. nv.ua (укр.). Процитовано 7 грудня 2020.
  27. Welle (www.dw.com), Deutsche. Шмигаль заявив про дискримінацію жінок на ринку праці в Україні | DW | 25.11.2020. DW.COM (uk-UA). Процитовано 7 грудня 2020.
  28. Олена Зеленська відкрила другий день четвертого Українського жіночого конгресу. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 7 грудня 2020.
  29. У штанному костюмі і з золотими сережками: Олена Зеленська у стриманому аутфіті виступила на жіночому конгресі. ТСН.ua (укр.). 26 листопада 2020. Процитовано 7 грудня 2020.
  30. В українській армії служать 58 тисяч жінок. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 7 грудня 2020.
  31. Перший регіональний Український Жіночий Конгрес стартував в Одесі. ukrinform.ua. Процитовано 14 липня 2020 року.
  32. В Одесі відбувся Перший регіональний Український Жіночий Конгрес. novyny.online.ua. Процитовано 14 липня 2020 року.
  33. Справедливі зарплати, соціальна орієнтація бюджетів і бізнес-освіта: в Одесі презентували кроки для ґендерної рівності. izbirkom.org.ua. Процитовано 14 липня 2020 року.
  34. Завтра вперше у Львові стартує Український Жіночий Конгрес. dyvys.info. Процитовано 14 липня 2020 року.
  35. Ідеї Українського Жіночого Конгресу у Львові будуть використані для посилення рівних можливостей чоловіків і жінок. city-adm.lviv.ua. Процитовано 14 липня 2020 року.
  36. Український Жіночий Конгрес – що це і для чого?. citsyla.news. Процитовано 14 липня 2020 року.
  37. У Маріуполі відбувся Український Жіночий Конгрес. dn.gov.ua. Процитовано 14 липня 2020 року.
  38. Український Жіночий Конгрес у Маріуполі. pleddg.org.ua. Процитовано 14 липня 2020 року.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.