Український національний комітет CIGRE
Український національний комітет (УНК) CIGRE ( Consell International des Grands Reseaux Electriqus, fr.) створено для представлення інтересів України в Міжнародній раді з великих електричних систем CIGRE і сприяння членам УНК в розвитку професійного досвіду, обміну технічними знаннями і активної взаємодії із зарубіжними колегами.
Дата заснування | 01 березня 2004 р. |
---|---|
Голова | Президент - Светелік Олександр Дмитрович |
Ключові особи | Светелік Олександр Дмитрович; Скляров Віталій Федорович; Бондаренко Юрій Миколайович |
Кількість членів | 200 |
Адреса | Україна, м. Київ, вул. Авіаконструктора І. Сікорського, б. 8 |
Джерела фінансування | внески |
Офіційний сайт | cigre.org.ua |
Основним організаційним принципом CIGRE є робота експертів через національні комітети, які об'єднують галузеві компанії, інститути, навчальні заклади та фахівців своєї країни чи географічного регіону.
В 2020 році CIGRE представлений в 95 країнах світу. Має національні комітети в 61 країні, налічує близько 13 000 експертів. Головний офіс знаходиться в Парижі.
Ключові функції та завдання
Завдання Українського національного комітету CIGRE:
- організаційне об'єднання зусиль вітчизняних фахівців і організацій, зацікавлених у діяльності в електроенергетичній галузі;
- сприяння прогресу вітчизняної науки і техніки в області виробництва і передачі електроенергії на високій напрузі;
- просування програмних завдань в області стратегії розвитку вітчизняної електроенергетики;
- узагальнення та раціональне застосування світового досвіду розвитку електроенергетики з урахуванням економічного, екологічного, ергономічного, антропогенного і інших аспектів;
- участь в заходах CIGRE та інших міжнародних організацій з метою вивчення новітньої науково-технічної інформації та демонстрації вітчизняних досягнень в області електроенергетики;
- сприяння в реалізації проектів, що проводяться українськими організаціями та фахівцями у галузі електроенергетики та електротехніки по лінії міжнародного співробітництва;
- сприяння в проведенні технічних, економічних, політичних, соціологічних досліджень та робіт в галузях, пов'язаних з електроенергетикою і забезпеченні взаємодії органів влади, громадських, промислових і енергетичних організацій.
Історія
Історія участі українських фахівців - електроенергетиків у діяльності та заходах CIGRE може бути розділена на три періоди:
- 1957 – 1991 - участь у роботі Національного комітету CIGRE колишнього СРСР
- 1992 – 2004 - участь українських фахівців в галузі електроенергетики в заходах CIGRE без створення національного комітету
- 2004 – дотепер - історія українського НК CIGRE.
CIGRE засновано в 1921 році. СРСР приєднався до CIGRE через два роки після створення організації, коли делегати СРСР взяли участь у другій сесії CIGRE в 1923.
У 1957 Національний комітет СРСР був затверджений Адміністративною Радою CIGRE.
Традиційно, функції Національного комітету СРСР з формування єдиної політики та представництва інтересів у CIGRE виконувались державними структурами (міністерствами) СРСР.
З 1992 функцій Національного комітету CIGRE було передано від СРСР на умовах правонаступництва Cистемному оператору ЄЕС Росії.
В період 1992-2004 інженери з України брали участь у представленні української енергетики та технологій на сесіях CIGRE та технічних виставках спільно із російськими та іншими іноземними енергетиками.
В березні 2004 року Адміністративна Рада CIGRE офіційно визнала створення в Україні Національного Комітету цієї організації, а в березні 2006 року зареєстровано неприбуткову громадську організацію “Асоціація “СІГРЕ-Україна”. Першим Президентом українського національного комітету CIGRE в період 2004-2015 рр. був Скляров Віталій Федорович. З вересня 2015 р. Президент УНК CIGRE - Светелік Олександр Дмитрович.
З 2007 року УНК CIGRE представлено в Адміністративній Раді - керівному органі Міжнародної ради з великих електричних систем. Представником упродовж цього терміну є віцепрезидент і голова технічного комітету Бондаренко Юрій Миколайович.
З 2013 року УНК приєднався до регіонального комітету CIGRE країн південно-східної Європи - SEERC.
У липні 2017 року зареєстровано неприбуткову громадську спілку „Міжнародна рада з великих електроенергетичних систем СІГРЕ в Україні ” з функціями Українського національного комітету CIGRE
Діяльність та здобутки УНК CIGRE
За останні роки кількість членів Національного комітету CIGRE залишалася стійкою, з еквівалентним членством приблизно 200 членів.
У 2018 році УНК провів в Києві другу міжнародну конференцію країн південно-східної Європи за участю більше 300 експертів CIGRE.
Експерти Українського національного комітету беруть участь в міжнародних конференціях, семінарах і робочих групах , що проводяться під егідою CIGRE і SEERC.
Посилання
Література
- Приступчук О.А., Создание и развитие института национальных комитетов – весомый вклад во всеобщую историю CIGRE // Гідроенергетика України. - 2014. - № 1. - С. 59 - 62
- SEERC CIGRE history: early electrification and empowerment of region where current electricity was born / editor Kresimir Bakic; [authors Kresimir Bakic .. et al.]. - Ljubljana: Slovenian Association of Electric Power Engineers CIGRE&CIRED. ISBN 978-961-6265-36-2. COBISS.SI-ID38466563