Український центризм

Украї́нський центри́зм або Україноцентри́зм (англ. Ukrainian centrism; Ukrainocentrism) світоглядна і філософська позиція, політична та соціально-економічна концепція, центральним постулатом якої є пошук та встановлення компромісу в історичних, культурних, економічних та соціальних питаннях всередині Української держави[1][2][3]. На думку представників такої концепції ці кроки є рухом до консолідації українського суспільства та народу[4].

Ідеологічна концепція

Український центризм виступає у формі внутрішньополітичної концепції та вектору розвитку України (є ідеологічним фундаментом партії Слуга народу) та економічною концепцією (ідеологічний центризм як політична ідеологія):

Центризм як внутрішньоньополітична та соціальна концепція

Основою для україноцентризму як внутрішньополітичного вектору є встановлення пошуку компромісу між різними групами населення України, які мають відмінності у світоглядних поглядах на вектор та майбутнє України, і, як результат, обєднання всього українського народу навколо головних цінностей та поваги до протилежних локальних цінностей між різними групами[5].

Центризм як політична ідеологія

Додатковою частиною цієї концепції є економічний (чи ідеологічний) центризм, який не є частиною самого феномену україноцентризму, але може бути включений по ідеологічною програми партій та політичних рухів, які його підтримують. Ця концепція постулює встановлення балансу між егалітаризмом та соціальною ієрархією, тобто зайняття позиції "посередині" між лівими та правими[6][7].

Геополітичний центризм

Також, інколи до україноцентризму додають концепцію геополітичного центризму[8]. Прихильники такої позиції в рамках україноцентризму вважають, що головною основою для всіх перемог України завжди була ідея, яка передбачала власний державницький шлях розвитку, а не сумнівне входження в різні військово-політичні блоки зі своїми сусідами, які в усі часи намагалися досягти власних інтересів за український рахунок. Це стосується як західного, так і східного курсів України. Наприклад, входження Русі до складу Великого князівства Литовського, а в подальшому Речі Посполитої — нівелювали національну самоідентичність України і українське православ'я як основний української національної самобутності , а висновок Богдана Хмельницького щодо військового союзу України з Росією за результатами Переяславської ради відкрило прямий шлях до ліквідації українства як історичного явища, що стало наслідком поглинання України Росією. Принцип геополітичного центризму декларує політична партія Наші, лідером якої є Євгеній Мураєв[9]. Цінностями партії є нейтральний та позаблоковий статус України, максимальна децентралізація та культурна автономія по всій території держави[10].

Цікавий факт

Український центризм є офіційною ідеологією політичної партії Слуга народу[11]

Див. також

Джерела

  1. Баранівський, Василь. Ідеологія центризму як підґрунтя економічної безпеки України (укр).
  2. Політика компромісу центристських політичних партій в контексті підсумків парламентських виборів (pdf).
  3. Етапи розвитку політичного центризму в Україні-> Стаття -> Український науковий журнал "ОСВІТА РЕГІОНУ". social-science.uu.edu.ua. Процитовано 13 січня 2022.
  4. Ідеологія партії. Політична партія «Слуга Народу» (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
  5. «Український центризм». Що це означає?.
  6. Oliver H. Woshinsky. Explaining Politics: Culture, Institutions, and Political Behavior. Oxon, England; New York, New York, USA: Routledge, 2008. Pp. 141, 161.
  7. «Український центризм». Що це означає?.
  8. Україноцентризм. Українська правда (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
  9. Євгеній Мураєв. Політична партія Наші - офіційний сайт (uk).
  10. ПРО НАШИХ - Партія «НАШІ». web.archive.org. 5 січня 2019. Процитовано 13 січня 2022.
  11. Український центризм – політична ідеологія в Україні, яка передбачає пошук компромісу між різними групами населення, уникнення розколу країни за політичними, етнічними та мовними ознаками, відмову від лівого та правого екстремізму та концентрацію на ключових напрямках розвитку: мир, інститути, інвестиції, інфраструктура та народовладдя.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.