Улу (ніж)

Улу (складове письмо інуктитут ᐅᓗ), або «жіночий ніж» — ніж, традиційно уживаний жінками багатьох північних народів ескімосів, юпікських народів, алеутів та ін.

Залізний улу з руків'ям з оленячого рогу. Канадська Арктика

Назва

Слово «улу», як екзотизм, не відмінюється, проте, англійські словники дають для нього форму множини у діалектах інуктитут — «улуїт». Чукотські ескімоси зовуть його «уляк» («улек»)[1], чукчі — «пекуль»[2]. Щоб правильно передати звучання назви ножа її іноді записують "ooloo". Розрізняють два типи улу - аляскинський та канадський. Аляскинський має дві точки кріплення ножа до рукояті, а канадський одну.

Опис

Найбільш поширений тип ріжучого інструмента на півночі Канади та на Алясці, тому іноді його іменують "аляскинським" . На території Російської Федерації ніж відомий під назвами "улу", "уляк", "пекуль" та відомий серед нанайців, чукчів, коряків. Найдавніші зразки збережених улу датуються 2500 р. до н. е.

Характерною рисою улу є лезо у формі півмісяця з прикріпленим зверху руків'ям. Колись матеріалом для леза слугував сланець, проте, зараз для роблення улу використовують сталь. Руків'я може бути зроблене з різноманітних матеріалів: рогу північного оленя-карибу або вівцебика, моржового ікла, дерева. Іноді хвостовик обплітали пруттям.

Застосування

Ніж улу знаходить дуже широке застосування у різноманітних побутових потребах північних народів. За його допомогою розбирають туші тварин, знімають шкури, готують їжу і навіть підстригають волосся дітям. Окрім того, за необхідності, улу може використовуватися для будування снігових жител-іглу, різання снігових блоків. Ескімоські улу можуть мати різну довжину: від 5 см. завдовжки для тонких шкіряних робіт і до 30 см. для перерубування кісток тварин. Форма ножа може нагадувати сучасні кастети. Ним легко працювати однією рукою, а сила при роботі направляється в центр ножа. Гострі ріжучі рухи можливо здійснювати краями ножа.

Промислове виробництво

У Канаді та Алясці розвинуто промислове виробництво улу, переважно з сувенірною метою. Проте, виробляють і цілком робочі ножі, як традиційного дизайну, так і удосконалені складані.

Див. також

Галерея

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.