Уніформа капелана

Уніформа капелана або капеланський однострій — одноманітний за конструкцією і регламентований на вигляд одяг капеланів. Він показує приналежність капелана до тих або інших збройних сил, а при розміщенні на ньому знаків розрізнення дає можливість визначити вид збройних сил, рід військ, службову категорію, військове звання капелана (якщо є) та приналежність до тієї чи іншої церкви чи релігійної організації. Так як капелан здійснює морально-психологічну підтримку військовослужбовців капеланська форма як і військова має велике значення в організації, веденні бойових дій, підтримці в армії і на флоті статутного військового порядку.[1]

Священик ПЦУ в капеланському однострої

Історія

У США

Капеаланська уніформа змінювалась впродовж багатьох років, від схожої на простий священичий одяг до військової форми як у інших офіцерів.

Не було встановлено жодної форми для капеланів військово-морського флоту до Генерального наказу Морського флоту від 1 травня 1830 року, який гласив:"Просте чорне пальто, жилет і панталони; панталони, які слід надягати на черевики чи черевики, або чорні бриджі, шовкові панчохи з взуттям; пальто має три чорні криті ґудзики під кишенями та на манжетах".[2][3]

Положення, видані у 1841 р., внесли певні радикальні зміни, які дозволяли капеланам носити практично таку саму форму, як і інші військово-морські офіцери. Пальто їх було описано як "темно-синя тканина, з коміром із чорного оксамиту, що розкочується, як пальто лейтенантів". . Положення також дозволяло "три ґудзики на манжетах та кишенькових клаптях та одне посередині". Оскільки меч був офіційною частиною уніформи, і оскільки нічого не було сказано протилежне, тому капеланам дозволено було тоді носити мечі. У розповідях про експедицію Перрі до Японії в 1853-1854 роках згадується, що капелан Едмунд К. Біттінгер, член експедиції, носив меч.[4]

Значок на уніформі капелана в 1902 - 1914 рр.

Взимку 1843-1844 рр. деякі капелани в околицях Вашингтона та Філадельфії збиралися, щоб обговорити можливість зміни уніформи. Вони вважали, що уніформа, що вимагається Положеннями 1841 року, "є непридатною для євангельських служителів", і сподівалися відновити колишню форму. Звертаючись 8 грудня 1843 року до секретаря військово-морського флоту, капелан Джон Робб вказав на різні невідповідності регламенту та прокоментував наступне: "Згідно з чинними регламентами, капелани зобов'язані носити рівномірне пальто, шапочку, білий жилет, сині панталони взимку та білі влітку. Цей одяг, однак, не носять капелани, які є у Вашингтоні, Філадельфії, Нью-Йорку та Бостоні, і є лише один, наскільки можна встановити, на береговій службі, який носить будь-яку частину уніформи. Вони досі дотримуються колишнього вбрання - звичайного чорного костюма, який, безумовно, є більш підходящим одним із двох, і цей одяг, який носили капелани у ВМС Британії."[5]

У 1852 р. З'явилися нові постанови, які змінили двобортне пальто на однобортне і ліквідували один ряд «дев'яти великих ґудзиків ВМС спереду». Комірці та манжети мали бути «з чорного оксамиту, без вишивки». Халат на Богослужіння все ще був необов’язковим.[6]

1860-ті. Капелан союзників під час громадянської війни в США

У лютому 1880 року Військовий департамент США створив перші унікальні знаки капелана для чорного пальто: "плечові пагони чорного кольору".

У США до 1882 р. капелан носив звичайне чорне пальто з епохи громадянської війни. Циркуляр № 1 1884 р. прописав, що капелани повинні носити уніформу, яка називалась "undress for officers", але не повинна містити повний одяг офіцерів. У 1897 р. положеннями було зроблено цю єдину факультативну фракову шубу з падаючим коміром та дозволили носити одяг під час проведення релігійних богослужінь.

"Генеральний наказ № 169 від 1907 р. вказував капеланам носити чорний плащ, як повну форму одягу, але вони повинні були носити такий ж одяг як інші офіцери. Капелани носили ті ж шапки, що й інші офіцери з білими та службовими шубами.

Знак капелана США зразка 1898 року.


Православна Церква України

В березні 2018 року було розглянуто питання формування єдиного стандарту одягу для капеланів УПЦ КП. Рішенням зборів було затверджено звернутись з проханням до предстоятеля церкви щодо отримання благословення на носіння військовими капеланами підрясника спеціального кольору, а саме - темно-оливкового. Вже у травні 2018 рішенням голови СУВД митрополитом Іоана керівником проекту “Підрясник для капелана” було призначено керівника відділу стратегічних комунікацій, адвоката, Шевченка Ярослава.

В червні 2018 року, за результатами перемовин з благодійниками, Священнослужитель, українець за походженням прот. Богдан Згоба, (настоятель православної парафії в місті Філадельфія, США) на благодійних засадах профінансував виготовлення 100 одиниць підрясників темно-оливкового кольору для капеланів СУВД. 26 липня чин освячення уніформи капеланів. Освячення відбулося у Михайлівському Золотоверхому соборі у Києві, за участі Патріарха Філарета.[7][8][9] Спеціальні підрясники темно-оливкового кольору, які освятив патріарх, стали уніформою для використання військовими священиками (капеланами) на фронті.

На день хрещення Русі капелани безкоштовно отримали готові підрясники темно-оливкового кольору. Другу чергу - 150 одиниць проспонсорував United Forest.

Інші


Примітки

  1. Chaplain Uniforms. The Chaplain Kit (англ.). 25 березня 2016. Процитовано 23 жовтня 2019.
  2. Ibid., Uniform File
  3. History of the Chaplain Corps, Part 1. 1982.
  4. Gen. Reg., 1841, p. 198
  5. Nav. Rec. Coll., III:Dec. 1843:59.
  6. Regulations for the Uniform and Dress of the Navy and Marine Corps of the United States, p. 10.
  7. Глава УПЦ КП освятив одяг для військових капеланів » Релігія в Україні. Вера и религия. Философия и религия в Украине. www.religion.in.ua. Процитовано 14 листопада 2019.
  8. Єдина зброя на фронті – молитва: капелани пригадали найважчі та найдивніші моменти з передової. 5 канал (uk-UK). Процитовано 25 листопада 2019.
  9. Патріарх Філарет освятив нові підрясники для капеланів (фото). Релігійна правда (укр.). 27 липня 2018. Процитовано 25 листопада 2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.