Уппсальський замок

Уппсальський замок (швед. Uppsala Slott) — королівський замок-палац XVI століття в стилі ренесанс, розташований у місті Уппсала в Швеції. Був зведений за наказом короля Густава I. З ним пов'язані кілька важливих для шведської історії подій[4]. Занесений до шведського реєстру охоронюваних будівель[5].

Уппсальський замок


59°51′12″ пн. ш. 17°38′07″ сх. д.
Тип замок
культурна власність
пам'ятка і об'єкт культурної спадщини Швеціїd
Статус спадщини governmental listed buildingd[1] і governmental listed building complexd[2]
Країна  Швеція
Розташування комуна Уппсала[3]
Архітектурний стиль Архітектура Відродження
Засновник Густав I Ваза
Засновано 1567
Власник National Property Boardd
Оператор Destination Uppsalad і Uppsala Art Museumd
Сайт uppsalaslott.com
Ідентифікатори й посилання
GeoNames 6951560
Structurae 20036911
Уппсальський замок (Швеція)

 Уппсальський замок у Вікісховищі

Будівництво

Будівництво замку почалося в 1540-х роках за наказом короля Швеції Густава Вази. Згідно з переказами, був закладений в 1549-му році, однак реально роботи почалися не пізніше 1547-го року. Бастіони почали зводитися вже 1545-му[6]. Це був період становлення Швеції як незалежної держави. Величний замок був покликаний символізувати верховенство королівської влади в країні після розриву з Ватиканом. І навіть гармати замку були спрямовані на розташовану нижче резиденцію шведського архієпископа[7].

Відповідальним за будівництво був Генрик фон Кьоллен (швед.  Henrik von Cöllen), який раніше побудував замок Гріпсхольм. Будівництво почалося з південно-західної вежі, яка була закінчена в 1557-м. З 1551-го по 1558-й роки керівником робіт був Повель Шютц (швед.  Påvel Schütz). Він розширив замок, зробив двір з півночі, побудував два бастіони. На той час замок мав орієнтацію не з півночі на південь, як зараз, а з заходу на схід. З тієї фази будівництва збереглося мало[6].

План міста перед пожежею 1702-го року; замок і абатство зображені в тривимірній проекції.

23 квітня 1572 року замок сильно постраждав від пожежі. Після цього замок, що був попервах фортецею був значно реконструйований і розширений за правління синів Густава I королів Еріка XIV, Юхана III та Карла IX, в результаті чого він перетворився на замок-палац у стилі ренесанс. Ерік XIV запросив в 1573-у році архітектора Францеско Парра (швед. Franciscus Pahr), брав участь раніше в будівництві Гюстровського замку. Його помічником був Антоніус Ватц, який у 1580-му році став керівником робіт після смерті Парра[8]. Сучасні обриси сформувалися близько 1600-го року. Північна башта була завершена в 1614-у році. За правління Густава II Адольфа до подальших робіт починаючи з 1620 року був запрошений данський архітектор Каспер Пантен[9]. Замок був завершений лише за правління королеви Христини через століття після початку будівництва[10].

16 травня 1702 року в Уппсалі сталась досить сильний пожежа, від якої постраждав і замок. Його реконструкція була визнана неможливою, він довго лежав у руїнах. Південно-західна стіна була знесена. Частина його каменів були використані при будівництві лікарні в Упсалі і королівського палацу в Стокгольмі[11].

У 1744-му році принц Адольф Фредрік прийняв рішення відновити замок. Роботи, в ході яких відновлений замок і північна вежа, тривали з 1749 по 1762 роки під керівництвом архітектора Карла Хорлемана. Потім робота повністю припинилася через брак грошей, і остаточно відреставрований замок був лише в 1815—1820 роках, коли була відновлена його південна вежа.

У 2002—2003 роках була проведена реставрація фасадів, в ході якої було повернуто історичне забарвлення Карла Хорлемана.

Спочатку стіни замку були рясно розписані біблійними висловами, на даний момент залишаються помітні тільки два написи на стукко (Псалом 33:18 145:18)[12].

Ботанічний сад

Замок і сад в 1675-му році.

Перед замком розташований ботанічний сад, що перебуває у віданні університету Уппсали.

Спочатку це був звичайний сад, і він був створений в 1665 році. Зруйнувався під час пожежі, та був знову відновлений у 1744-му році в стилі бароко за планом архітектора Карла Хорлемана.

Ботанічним сад став за ініціативи Карла Тунберга, який переконав короля Густава III передати сад при замку університету, щоб перевести туди старий університетський ботанічний сад. Він був створений у 1655-му році Улофом Рудбеком старшим. У 1741-му році відповідальним за нього став Карл Лінней, який перетворив його на найбільший ботанічний сад свого часу, зібравши там тисячі зарубіжних рослин. Старий ботанічний сад знаходився у центрі міста на березі річки Фюрісон, що протікає через місто. Тому його ґрунти були заболоченими. Крім того, потрібно і розширення площі саду. Саме тому Тунберг і звернувся до короля, який пожертвував велику суму грошей, на які була побудована оранжерея Ліннеанум.

Всі рослини були перенесені зі старого ботанічного саду в сад перед замком, який був відкритий у 1807-му році[13]. Після цього старий сад, який тепер називається «сади Ліннея», був занедбаним. А новий ботанічний сад перед замком розширювався кілька разів, і зараз він займає понад 34 акрів. В саду більше 11 000 видів рослин. Самі старі рослини там — це лаврові дерева Ліннея, яким понад 250 років.[14].

Історичні події

З замком пов'язані ряд важливих для історії Швеції подій.

  • Звідси Густав I почав свій «шлях Еріка» (швед. Eriksgata).
  • В 1567 році в цьому замку сталося вбивство 5 знатних шведів упавшим у слабоумство королем Еріком XIV (швед. Sturemorden).
  • В 1593-му році в замку відбулося зібрання, в якому брали участь понад 300 священиків, і в ході якого була ратифікована Реформація — відмова від католицизму і перехід до лютеранства[15].
  • У ньому Густав II Адольф був коронований, а пізніше в 1630-му році в ньому прийняв рішення і оголосив про вступ Швеції у війну, яка пізніше була названа Тридцятилітньої.
  • У Державному залі цього замку 6 червня 1654-го року було оголошено про зречення королеви Христини від трону[11].

На початку 1900-х років у замку провів своє дитинство Даґ Гаммаршельд, який у 1953—1961 роках був генеральним секретарем ООН.

Сучасна функція

Колишній Державний зал замку став популярним місцем проведення конференцій та інших заходів[11].

Зараз у замку розміщується адміністрація лена Уппсала[11] і ряду різних компаній. Крім того, в ньому знаходяться Уппсальский музей мистецтв (швед.  Uppsala konstmuseum)[7] та Музей миру (швед.  Fredsmuseum).

Примітки

  1. Bebyggelseregistret
  2. Bebyggelseregistret
  3. Wiki Loves Monuments monuments database — 2017.
  4. Uppsala Castle Архівовано 18 квітня 2013 у Archive.is // Uppsala kommun.
  5. Upsala Slott // Bebyggelseregistret.
  6. Carl Mauritz Kjellberg. Uppsala (неопр.). — 1914. — P. 74.
  7. Fodor's upCLOSE Europe. — Inc. Fodor's Travel Publications, 1998.
  8. Nordisk familjebok (неопр.). — 1921. — P. 907.
  9. Bernard Samuel Myers. Encyclopedia of World Art (неопр.). — McGraw-Hill, 1959. — Т. 13. — P. cdiii.
  10. Eugene Fodor. Fodor's Scandinavia (неопр.). — D. McKay, 2004.
  11. History of Uppsala Castle // uppsalaslott.com (официальный сайт замка).
  12. History of Uppsala Castle // uppsalaslott.com (офіційний сайт замку)
  13. А.К. Сытин. . С. 363-371.
  14. Botanical Garden Архівовано 8 червня 2011 у Wayback Machine. // Uppsala University.
  15. Uppsala slott // slottguiden.info

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.