Уппсала

У́ппсала (швед. Uppsala) — четверте за населенням місто Швеції, центр однойменного лену.

Уппсала
Uppsala
Герб Уппсали
Центральний вокзал, Ботанічний сад, УКК, Уппсальський кафедральний собор, Центр міста Уппсала
Центральний вокзал, Ботанічний сад, УКК, Уппсальський кафедральний собор, Центр міста Уппсала
Основні дані
59°51′ пн. ш. 17°39′ сх. д.
Країна  Швеція
Регіон Уппсала
Столиця для комуна Уппсала і лен Уппсала
Засновано 1164
Площа 4301 ± 0,5 га[1]
Населення 156 854 (2017)
Висота НРМ 15 м
Найвища точка Sunnerstabackend
Офіційна мова шведська, фінська (комуна Уппсала)
Телефонний код (+46) 018
Часовий пояс UTC+1 і UTC+2
GeoNames 2666199
OSM 305455 ·R (комуна Уппсала)
Поштові індекси 751 70 - 757 59[2]
Міська влада
Мер міста Марлен Бурвік (Marlene Burwick)
Вебсайт uppsala.se
Мапа


 Уппсала у Вікісховищі

Географія

Уппсала розташована близько 70 кілометрів на північ від столиці Швеції Стокгольму. Через місто протікає невелика річка Фіріс. Уппсала є неподалік озера Меларен.

Родючі ґрунти, що знаходяться на цій місцевості, з часом було забруднено.

Історія

Стара Уппсала

Мапа Уппсали 1920 р.

Спочатку Уппсала перебувала за декілька кілометрів на північ, в місці, зараз відомому як Стара Уппсала («Gamla Uppsala») і тепер є північним районом міста. Написання назви цього поселення було різним: крім «Uppsala» зустрічалися також варіанти «Upsala» («Upſala») і «Ubsala» (Упсала, Убсала).

Сучасна Уппсала походить від стародавнього поселення, що розташоване трохи північніше і має назву Ґамля-Уппсала (швед. Gamla Uppsala — стара Уппсала).

Перші будівлі в Уппсалі з'явилися в V ст. Згідно з середньовічним письменником Адамом Бременським Уппсала тоді була центром язичництва в Швеції, і в місті існували храми різним богам, зокрема Асам. Проте згодом, як і в більшості шведських міст, в Уппсалі було створено християнський осередок. Першим архієпископом Уппсали був монах Стефан.

Місто росло і розвивалось, а до початку XIII ст. його торговий центр перемістився в більш зручне місце на кілька кілометрів за течією річки Фюрисон, отримавши назву Естра-Арос (швед. Östra Aros). До 1274 р. сучасна Уппсала входила до складу Ґамла-Уппсали, проте коли згорів кафедральний собор Ґамла-Уппсала, архієпископство переїхало до Нової Уппсали.

Від давньої Уппсали до наших днів залишилася церква XIII ст. і могильні пагорби IVXII ст. Ця територія належить державі та охороняється Шведською центральною радою національних цінностей. У заповідній зоні облаштовано музей просто неба «Disagården».

Нова Уппсала

Коли 1245 р. Уппсала згоріла, Естра-Арос успадкував назву колишнього міста. Зі Старої Уппсали сюди було перенесено центр архидіоцеза Уппсали, було побудовано новий Кафедральний собор Уппсали, відкритий 1435 р., і резиденція архієпископа Уппсали.

У Страсну п'ятницю 6 квітня 1520 р. в Уппсалі відбулася битва між шведською армією селян, послідовників Стена Стуре Молодшого, та армією данського короля Кристіана II — одна з найкровопролитніших битв, що будь-коли відбувалися біля Уппсали.

У XVI ст. Уппсала була центром Реформації в Швеції. 1536 р. в Уппсальському замку відбулися збори Синоду шведської церкви, на якому лютеранські церковні книги були визнані обов'язковими для всієї Швеції. Синод в Уппсалі став важливим кроком у Реформації в Швеції. 1593 р. рішенням Синоду в Уппсалі було прийнято Аугсбурзьке сповідання і шведська церква офіційно стала лютеранською.

Місто було неодноразово нищене пожежами, найбільша з яких була у травні 1702 р., коли від пожежі потерпіло майже все місто. Уппсала поступово відбудувалася, та 1766 р. сталася нова пожежа, яка заторкнула насамперед райони Кунгсенген та частину Фєрдінгена. Та частина Фєрдінгена, що вціліла, згоріла 1809 р.

Міста почало динамічніше розвиватися після того, як було відкрито залізничну гілку до Стокгольма, а також після перенесення артилерійського полку з Уппланда до Уппсали.

1903 р. написання назви міста було офіційно змінено з Upsala (Упсала) на Uppsala (Уппсала).

Визначні місця

Освіта

  • Упсальський університет — найстаріший університет в Скандинавії, заснований 1477 року, за архієпископа Якоба Ульфссона. Був закритий в 1515 році. Офіційно відновив свою діяльність 1595 року, після синоду в Уппсалі 1593 року. Університет має відомий анатомічний театр, побудований Улоф Рудбек старшим (1630—1702) в куполі старої головної будівлі університету (Густавіанум). Стара будівля нині є музеєм.
  • Шведський сільськогосподарський університет (SLU).
  • Юханелундська вища теологічна школа лютеранська семінарія, заснована 1862 року і перенесена в Уппсалу в 1970-х роках.
  • Університет «Слово життя» п'ятидесятницький університет, заснований 1994 року.
  • Ньюмен-інститут католицький інститут, заснований 2001 року.
  • П'ятидесятницька теологічна семінарія.

Економіка

Основними роботодавцями є Уппсальський університет, Академічна Лікарня і численні інститути, які знаходяться в місті. Наукові і навчальні заклади визнаються одними з найкращих у Швеції. Два ботанічних сади: Сад Ліннея і Ботанічний сад Уппсальського університету. Індустрії мало.

Відомі особистості

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.