Ураніборг

Ураніборг (дан. Uranienborg, «Небесний замок») обсерваторія Тихо Браге, збудована 1576 року на острові Вен у протоці Ересунн поблизу Копенгагена.

Ураніборг
Дата створення / заснування 1576[1]
Названо на честь Уранія
Держава  Швеція[2]
Адміністративна одиниця Ландскруна[3]
Місце розташування Вен
Замовник Тихо Браге
Статус спадщини monument in Fornminnesregistretd[3] і governmental listed building complexd[4]
 Ураніборг у Вікісховищі

Ураніборг
План обсерваторії
Головна будівля

Історія

Острів Вен подарував Браге король Фредерік II, він же надавав фінансову підтримку під час будівництва обсерваторії.

Закладка «Небесного замку» відбулась 8 серпня 1576. Його будівництво здійснювалось за проектом Тихо Браге та під його спостереженням. То була перша у Європі будівля, спеціально збудована для астрономічних спостережень. Тихо назвав свою обсерваторію Ураніборг — на честь давньогрецької музи Уранії. Незважаючи на складнощі із доставкою морем будівельних матеріалів, вже наступного року частина приміщень була готова.

«Небесний замок» був триповерховим. На першому поверсі розташовувались кімнати для вченого та членів його родини, бібліотека, зимова їдальня й кухня, на другому — літня їдальня, кімнати для гостей і чотири обсерваторії для астрономічних спостережень, на третьому розташовувались вісім кімнат для співробітників та учнів. У підвалі розташовувались лабораторії для виробництва хімічних досліджень тощо. На всі поверхи подавалась вода за допомогою насоса, що було розкішшю для того часу. Навіть королівський замок не мав водогону.

В окремих будівлях розміщувались житлові приміщення для слуг і робітників, майстерні для виготовлення й ремонту інструментів, друкарня й паперова фабрика.

Енергію обсерваторія отримувала від водяного млина, який одночасно рухав жорна для помолу зерна та м'ялки для шкіри, що йшла на виготовлення палітурок книжок (наукові праці Тихо Браге там же на острові набирались, друкувались та одягались у шкіряні палітурки).


Згадки в культурі

Історія побудови обсерваторії докладно описана в романі французського письменника Кристіяна Комбаза (1954 р.н.) «Володар Уранії». Українською мовою роман не перекладався.

Примітки

Джерела

  • Лішевський В. П. Охотники за истиной: Рассказы о творцах науки/ М.; Наука, 1990. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.