Урнеська ставкірка

Урнеська ставкірка — найдавніша зі збережених ставкірок Норвегії, зведена приблизно в 1130 році. Пам'ятка Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Дерев'яна церква в Урнесі
Урнеська ставкірка
61°17′53″ пн. ш. 7°19′21″ сх. д.
Тип споруди культурна власність і Ставкірка
Розташування Норвегія, Лустер
Початок будівництва 12 століття
Будівельна система Пиломатеріали
Стиль романський
Єпархія Diocese of Bjørgvind
Стан Світова спадщина ЮНЕСКО[1] і heritage site in Norwayd
Оригінальна назва нюн. Urnes stavkirke
Вебсайт fortidsminneforeningen.no/properties/56/98
         Світова спадщина         
Urnes Stave Church
Тип Культурний
Критерії i, ii, iii
Ідентифікатор 58
Регіон ЮНЕСКО Європа і Північна Америка
Зареєстровано: 1979 (3 сесія)
Урнеська ставкірка (Норвегія)
Розташування на карті Норвегії
 Урнеська ставкірка у Вікісховищі

Короткий опис

Церква відома різьбленими панелями, що збереглися з 1050 року. Панелі виготовлені в так званому «урнесському» стилі. Що є різновидом поширеного в тогочасній Скандинавії «звіриного стилю».

Характерними особливостями цього стилю є асиметричність і хвилястість орнаменту. Не відразу можна вловити основний сюжет — істоту, схожу чи то на лева, не то на собаку, обплутану зміями на оленячих ногах. Існує багато теорій щодо сюжету урнесського різьблення. Можливо, як і на деяких рунічних каменях, на панелі показана одна з битв «сутінок богів» Рагнарок, протистояння хтонічного змія Ермунганда та перевтіленого бога грому і блискавки Тора. Інша інтерпретація горельєфа також тлумачить його виходячи зі скандинавської міфології. Деякі бачать в ньому оленя, що гризе коріння Світового Дерева Іггдрасіль. Інша гіпотеза пропонує в битві лева (християнства) зі змієм (язичництвом) бачити християнський символ.

Не виключено, що «урнесський стиль», який зародився в Норвегії, вплинув на середньовічну європейську культуру. З'явившись в Скандинавії, він ненадовго поширюється в Англії (Євінгтонський собор в Ессексі, Саузвелл Мінстер в Ноттінгемширі й собор Норіджа в Східній Англії).

Галерея

Література

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.