Урок анатомії доктора Тюльпа

Урок анатомії доктора Тюльпа (англ. The Anatomy Lesson of Dr. Nicolaes Tulp) — груповий портрет гільдії амстердамських хірургів, який створив голландський художник Рембрандт 1632 року.

«Урок анатомії доктора Тюльпа»
англ. The Anatomy Lesson of Dr. Nicolaes Tulp
Творець: Рембрандт
Час створення: 1632
Розміри: 169.5 × 216.5 см
Висота: 169,5 см
Ширина: 216,5 см
Матеріал: олія на полотні
Жанр: груповий портретd і портрет
Зберігається: Голландія, Гаага
Музей: Мауріцхейс
 «Урок анатомії доктора Тюльпа»
у Вікісховищі

Передісторія створення

Лекція з анатомії була прочитана для гільдії амстердамських хірургів 1632 року. До цього спіймали та стратили злочинця. Ним був Арис Кінд, що пограбував в Амстердамі якогось городянина, а в місті Делфт важко поранив вартового у в'язниці. 31 січня 1632 року відбулася страта злочинця, а труп передано до амстердамської гільдії хірургів на аутопсію. Саме тоді і отримав Рембрандт замову на груповий портрет.

Отримати подібну замову для молодого художника було і почесним, і фінансово вигідним: кожний з портретованих вносив художнику окрему платню за власне зображення.

Рембрандт, якому виповнилося тільки 26 років, не боявся ні робити портрети, ні зображень трупів. Він багато тренувався при створенні автопортретів і в замальовках, де головними персонажами були каліки, жебраки, хворі вагітні жінки, які створені після відвідин ринків і бідняцьких районів Амстердама.

Картина призначалася для приміщення амстердамського анатомічного театру гільдії, де ще з 1617 року регулярно проводили лекції з анатомії. Тюльп, якому було 39 років на час написання картини, перетворив ці лекції у справжнє видовище. Відвідини таких уроків стануть різновидом голландського дозвілля для бюргерів, їх залученням і до анатомії, і до досягнень наук взагалі. Серед глядачів були самі хірурги, студенти і всі охочі. Уроки проводили взимку, коли холод сприяв кращому збереженню трупа. Після подібних уроків гільдія хірургів збиралася на бенкет, а ввечері — на ходу по вулицям зі смолоскипами.

Опис твору

Художник подав дещо затемнене приміщення анатомічного театру, де веде аутопсію і лекцію доктор Тюльп. Його справднє ім'я - Ніколас. Тюльп - прізвисько, що отримав доктор за зображення квітки на власному гербі. Доктор протиставлений колегам - він праворуч і єдиний, хто має чорного капелюха на голові. Право на це мали лише почесні особи товариства. Ще не виробили відповідного одягу - тому персонажі відвідували лекції у звичних для них костюмах з білими комірами та мереживом, як у Тюльпа. На задньому плані картини художник подав арку приміщення та власний підпис на тлі стіни і дату 1632. Хірург (перший ліворуч від доктора ) тримає в руці аркуш паперу, де написані імена присутніх. Кут картини праворуч займає зображення анатомічного атласу, але розкрита книга повернута до товариства, тому глядач може бачити не малюнок, а лише частину тексту.

Міхіль ван Міревелт.

Приміщення анатомічного театру облаштовували столом, навкруги від якого розташовували стільці, де сідали відвідувачі. Амфітеатр як тип побудови дозволяв добре бачити усе, що відбувалось в центрі. Зазвичай художники показували вскритий живіт, а глядачів - подавали ярусами. Художники-попередники зазвичай подавали відвідувачів лекції так, що ті дивились не на труп, а на глядача. Рембрандт подав хірургів так, що вони дивляться на м'язи лівої руки трупа і на руку самого Тюльпа, який демонструє, які саме м'язи створюють рухи пальцями. Живіт трупа на картині Рембрандта не вскрито.

Картина принесла Рембрандту гучну славу, хоча не відрізнялася ні красою колориту, ні новим сюжетом. Славу одного з перших художників Амстердаму укріпили і замовні портрети. Серед найвідоміших портретів цього періоду - подвійний портрет менніта - проповідника Корнеліса Ансло. Меннонітів тоді офіційна церква Голландії визнавала сектантами, майже єретиками. Слава художника в Амстердамі набирала обертів.

Джерела

Див. також

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.