Вагітність

Вагі́тність у люди́ни — період, коли зародок розвивається всередині матки жінки. Починається із зачаття і закінчується народженням або викиднем, триває приблизно 40 тижнів. Після зачаття у жінки практично завжди[коли?] припиняються менструації.

Вагітність
Вагітна жінка
Вагітна жінка
Причини human fertilizationd і Штучне запліднення
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 QA41
МКХ-10 Z33
DiseasesDB 10545
MedlinePlus 002398
MeSH D011247
 Human pregnancy у Вікісховищі
Частина серії
Жіноче здоров'я
Портал Проєкт Стиль

Вагітність людини найбільш досліджена порівняно з іншими ссавцями. Як правило, жінка виношує одну дитину, інколи утворюються два та більше ембріонів. Виношування понад чотирьох дітей — рідкість, такі багатоплідні вагітності ризиковані ускладненнями для матері й часто закінчуються смертю одного чи декількох новонароджених. Світовий рекорд за кількістю виношених дітей належить 37-річній жительці ПАР: Ґосіаме Тамара Сітгол 7 червня 2021 року народила десятьох здорових немовлят[1].

Ознаки вагітності

Більшість ознак вагітності проявляється досить рано[коли?], однак деякі жінки починають відчувати вагітність не раніше 3-4-го місяця[2].

суб'єктивні відчуття
ймовірні ознаки
достовірні ознаки

Протипоказання для вагітності

Захворювання, які можуть зробити вагітність небезпечною для здоров'я та життя жінки:

Але навіть при наявності протипоказань тільки сама жінка має право вирішувати, зберігати чи переривати вагітність.

Фізіологія вагітності

Вагітність жінки поділяється на три періоди по три місяці (триместри). Також внутрішньоутробний розвиток людини прийнято розділяти на два періоди: ембріональний (або зародковий) і фетальний (або плодовий). Ембріональний період триває від запліднення яйцеклітини до кінця 8 тижня вагітності (або 10 тижня акушерського терміну, тобто від останньої менструації). Впродовж ембріогенезу відбуваються запліднення, поділ ембріону, його імплантація, гаструляція (утворення зародкових листків), формування органів, плацентація. Тому ембріогенез та перший триместр вагітності загалом, коли формуються основні системи життєдіяльності майбутньої людини, вважають найважливішим.

Датування вагітності від дати останньої менструації до пологів

Перший триместр

1-2 тиждень

Вагітність починається від моменту запліднення яйцеклітини жінки сперматозоїдом. Запліднення найвірогідніше у період овуляції, коли дозріла яйцеклітина виходить із яєчника, приблизно на 12-14 день менструального циклу. Після цього вона потрапляє у маткову трубу і зберігає життєздатність впродовж 24 годин. Сперматозоїди ж здатні до запліднення впродовж 48 годин після завершення сім'явипорскування.

Під час злиття яйцеклітини і сперматозоїда утворюється нова клітина зигота, яка починає ділитися і утворює новий багатоклітинний організм. У цей час зародок харчується поживними речовинами, накопиченими в яйцеклітині. При цьому запліднена яйцеклітина рухається по матковій трубі в порожнину матки.

У нормі на 7-8 день вагітності відбувається імплантація ембріону в стінку матки (якщо у жінки наявні запальні захворювання, може розвинутись позаматкова вагітність, коли ембріон проникає в стінку маткової труби). Також на 7 день трофобласт — зовнішній шар зародка — починає продукувати специфічний гормон хоріонічний гонадотропін. Він повідомляє організму матері про настання вагітності та спонукає його до подальших фізіологічних змін та перебудов, і саме за його рівнем у сечі жінки або у крові можна встановити факт вагітності у перші два тижні.

3-4 тиждень
Розвиток ембріона та плода на різних термінах вагітності

У жінки починають проявлятись перші ознаки вагітності: затримка менструації (хоча в рідкісних випадках декілька місяців вони є), можливі поява ранкової нудоти, частого сечовипускання впродовж дня, підвищення базальної температури вище 37° С, можливі із високою ймовірністю підвищена дратівливість, плаксивість.

У період перших 3-4 тижнів вагітності зовні ембріон нагадує вушну раковину, його розмір становить близько 4 мм. Однак вже на 21 день починають формування головний і спинний мозок. Серце ембріона починає битися також на 21 день після зачаття. До кінця четвертого тижня встановлюється циркуляція крові, повністю сформована пуповина, очні западини, зачатки рук і ніг. Починається закладення найважливіших органів печінки, нирок, органів травлення, видільної системи.

5-6 тиждень

Кожна жінка з терміном вагітності 5-6 тижнів має відвідати жіночу консультацію для своєчасного виявлення порушень здоров'я. Відомо, що на 5 тижні можливий періодичний біль внизу живота й у попереку, відчуття тиску на пряму кишку, надмірні вагінальні виділення, що загалом може свідчити про загрозу викидня.

На 6 тижні у плода формуються риси обличчя, очі, ніс, щелепи, а також розвиваються кінцівки.

7-8 тиждень

На 7 тижні вагітності починає формується плацента, одночасно сама починає продукувати гормони. Серце плода в цей час стає чотирикамерним, формуються великі кровоносні судини, відбувається розвиток ендокринних залоз, розвивається головний мозок. На кінцівках повністю сформувалися пальці, плід вперше починає рухатися в материнському тілі.

На 8 тижні, якщо плід чоловічої статі, Y-хромосома керуватиме процесом утворення яєчок, які почнуть продукувати гормон тестостерон і у малюка сформуються чоловічі статеві ознаки.

9-10 тиждень

Організм вагітної починає перебудову власного обміну речовин, аби могти забезпечити плід необхідними поживними речовинами. Нездатність швидко пристосуватись до зміни обмінних процесів часто обертається токсикозом. Цей стан у першій половині вагітності може супроводжуватися нудотою, блюванням, слинотечею і зниженням ваги.

На 10 тижні вагітності у зародка повністю сформована ротова порожнина, обличчя, півкулі мозку, кишечник, пряма кишка, жовчні протоки. Починається розвиток мозочка, який відповідає за координацію рухів людини.

11-12 тиждень

Починається фетальний (або плодовий) період розвитку. Організм вагітної в нормі встигає пристосуватись до нових умов, у неї зникають нудота та інші симптоми токсикозу. Одночасно вирівнюється настрій, зникають надмірна втома та дратівливість. Базальна температура знижується до звичайного рівня, нижче 37 °C. На фізіологічному рівні стає помітним ріст матки, її розмір сягає кулака жінки.

13-14 тиждень

На 13-14 акушерський тиждень плід нагадує зовні маленьку людину, завершене формування основних органів та їхніх систем. Завершується перший триместр вагітності.

Другий триместр

15-16 тиждень

У результаті збільшення вироблення меланіну (яке в свою чергу спричиняє збільшення кількості естрогенів[4][5]) можливе потемніння сосків і шкіри навколо них, на животі з'являється темна серединна лінія, так звана Linea nigra. Гіперпігментація проходить після пологів[6].

На 16 тижні плід і плацента являють єдину систему, плід вже вільно плаває в амніотичній рідині (навколоплідних водах). У цей час за необхідності виконують інвазивну процедуру амніоцентезису, тому що аналіз навколоплідної рідини дозволяє діагностувати вроджені та генетичні захворювання.

17-18 тиждень

Наприкінці 4 місяця вагітності жінка починає відчувати рухи плода. До 18 тижня в нього завершується формування імунної системи.

19-20 тиждень
Плід на 20-му тижні вагітності

П'ятий місяць вагітності позначається значними перебудовами в організмі жінки: серцевий викид збільшується на 40 % від вихідного рівня; майже на 500 мл зростає обсяг циркулюючої крові, тому значно частішим стає пульс; збільшується обсяг плазми крові у порівнянні з кількістю еритроцитів, водночас знижується рівень гемоглобіну.

Загалом самопочуття жінки може погіршитись: виникає біль у попереку, можлива гарячка, часте сечовипускання, оскільки збільшена матка передавлює сечовий міхур. Застій сечі може спричинити пієлонефрит вагітних, який становить загрозу подальшому розвитку плоду.

Плід у цей час важить до 300—350 г, активно рухається, починає відкривати очі і ковтати амніотичну рідину. На 5-му місяці з'являється перший волосяний покрив лануго[7].

21-22 тиждень

Плід збільшує вагу ще на 100 г, у нього швидко ростуть кістки і м'язи. Жінці варто збільшити кількість кальцію в їжі, аби зберегти здоров'я зубів та позбутись судом в ногах (провокує їх дефіцит кальцію).

23-24 тиждень

Усі органи і їхні системи плода повністю сформовані, він важить 500—600 г. До 24 тижня повністю зрілими стають і легені, альвеоли починають продукувати сурфактант, він перешкоджає їх злипанню під час дихання. Водночас кількість сурфактанту ще занизька для самостійного дихання, в разі передчасних пологів новонароджений(-а) утримуватиметься в інкубаторі зі складними апаратними системами. Однак навіть у випадку виживання дитини, висока ймовірність інвалідності, тому матері особливо важливо піклуватись про своє здоров'я, аби самостійно доносити дитину.

У цей час плід заповнив усю порожнину матки і починає її розтягувати, сама матка перебуває на рівні пупка, на висоті 24 см від лонної кістки. Коли плід рухається, можуть виникати короткотривалі (1-2 хвилини) перейми Брекстона-Гікса. Вони не становлять загрози плоду і не означають переривання вагітності, а навпаки готують матку до пологів, вчать її скорочуватись і розслаблюватись.

25-26 тиждень

Маса плоду сягає 700—750 г. У нього удосконалюються структури головного мозку, налагоджується зв'язок із наднирковими залозами, починають вироблятися адаптативні гормони глюкокортикостероїди, а гіпофіз — адренокортикотропний гормон, який також стимулює діяльність надниркових залоз. У легенях плоду відбувається посилене дозрівання клітин, які продукують сурфактант. Однак плід, народжений в цей час, все ще нездатний самостійно дихати.

У жінки завдяки плацентарному лактогену швидко збільшуються молочні залози, з'являється молозиво. У цей час варто починати підготовку грудей до грудного вигодовування: їх обмивають прохолодною водою, протирають грубим рушником. Однак надмірне подразнення грудей протипоказане, оскільки завдяки рефлекторному зв'язку це призведе до небажаного скорочення матки.

Третій триместр

Положення дна матки під час вагітності
27-28 тиждень

На 27 акушерському тижні плід важить до 1 кілограма і має зріст близько 35 см. Він продовжує інтенсивно розвиватись, швидко ростуть м'язи, рухи активніші і чергуються із періодами сну. Ультразвукове дослідження (УЗД) на цьому терміні вагітності часто фіксує плід, що смокче палець у сні або посміхається.

Дно матки піднялось на висоту 28 см над лоном, вона тисне на діафрагму, тому у матері можуть виникати труднощі із диханням. Аби отримувати достатню кількість кисню, вона має більше гуляти на свіжому повітрі; аби запобігти застою крові у венах та, як наслідок, варикозній хворобі, варто відпочиваючи, лежати на боці, та виконувати спеціальні вправи для відтоку крові.

29-30 тиждень

Дно матки піднялось на висоту 30 см над лоном[де?]. Вагітній стає важче дихати, зростає частота пульсу, може збільшуватись артеріальний тиск. Важливо суворо контролювати вагу жінки для запобігання токсикозу другої половини вагітності, який супроводжується набряками, критичним збільшенням артеріального тиску, появою білка в сечі. Тоді вага жінки може збільшуватись не більше як на 50 г на добу, або на 300 г за тиждень.

Інше ускладнення періоду синдром нижньої порожньої вени, який розвивається через здавлювання вени маткою. Синдром проявляється раптовими непритомностями, навіть за відсутності навантажень. Аби запобігти ускладненню, слід відпочивати, тільки лежачи на боці.

31-32 тиждень
Правильне головне передлежання плода. Термін вагітності близько 40 тижнів

На цьому терміні вагітності важливо дізнатись, яке положення в матці займає плід. Воно може бути подовжнім, поперечним, косим. Правильним вважають тільки подовжнє положення плоду. Визначають також передлежання плода головне або тазове. Головне передлежання плоду безпечніше під час пологів. Якщо ж передлежання тазове, плід має ще близько 8 тижнів, аби перевернутись в матці. Також існують методи сприяння перевертання плоду, які може призначити тільки лікар. Після перевертання плоду жінка зазвичай одягає черевний бандаж, аби закріпити головне передлежання.

Крім того, на 31-32 тижні проводять дослідження крові вагітної із 0 (1) групою крові або негативним резус-фактором, аби виявити розвиток можливих гемолітичних хвороб. Якщо існує їх ризик, може проводитись десенсибілізуюча терапія і оцінка стану плоду.

На 32 акушерському тижні плід важить від 1500 до 1800 г. У разі передчасних пологів його шанси вижити набагато вищі за попередні тижні, однак легені все ще недостатньо зрілі, знадобиться інкубатор та дихальний апарат.

33-34 тиждень

Плід досяг ваги 1800—2100 г, а його зріст сягає 40 см. До кінця 34 тижня легені цілком дозріють, зможуть виробляти достатню кількість сурфактанту, аби дихати самостійно поза материнським організмом. Однак у разі передчасних пологів, новонароджені все одно потребують інкубатору, оскільки підшкірних жирових клітин у них замало. Хоча шанси на виживання у дітей, народжених на цьому терміні, вищі, залишається ризик інвалідності.

35-36 тиждень

Самопочуття жінки стає незадовільним. Їй важко дихати, особливо лежачи, їжа іноді спричинює печію та важкість у шлунку, активність спонукає плід боляче штовхатись в області печінки. Це відбувається через те, що важка, розширена плодом матка тисне на діафрагму, шлунок та легені.

На 36 акушерському тижні дно матки підіймається на найвищу точку за усю вагітність.

37-38 тиждень

Починаючи від 37 тижня вагітність вважають повністю доношеною. Плід завершив свій розвиток, він важить від 2700 до 3000 г, має зріст до 50 см. Самопочуття жінки дещо покращується: їй легше дихати, оскільки голівка плоду щільно прилягає до входу в таз, і дно матки змогло опуститися нижче. Однак може виникати біль у попереку, а нерегулярні перейми стають все частішими.

У цей час про завчасну госпіталізацію має звернутись жінка, яка перенесла в минулому операцію на матці або якщо її дитина загинула під час попередніх пологів.

39-40 тиждень

Плід ще трохи додав у вазі, вона може перевищувати 3 кг. Усі органи і системи повністю зрілі, достатньо підшкірних жирових клітин, розвинені органи чуття, скоординовані рухи.

Про початок пологів свідчитимуть перейми, що повторюватимуться кожні 10 хвилин, відтік амніотичної рідини та кров'янисті виділення.

Стандартні дослідження

Початок вагітності визначають у різний спосіб. Зокрема тести-смужки на вагітність можуть підтвердити факт вагітності вже на 6-8 день після зачаття. Вони визначають рівень в сечі хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) — гормону, який продукується хоріоном. Однак тести-смужки можуть давати хибно-позитивний або хибно-негативний результат. Аналіз крові на ХГЛ дає найбільш точний результат, рівень гормону понад 25 мОд/мл однозначно свідчить про настання вагітності (за винятком патологічних станів, які провокують підвищення в крові рівня ХГЛ).

На 5-8 тиждень передбачуваної вагітності варто звернутись до жіночої консультації за місцем проживання і провести УЗД, яке дозволяє підтвердити місце |імплантації плідного яйця, аби виключити позаматкову вагітність; простежити серцебиття, аби виключити завмерлу вагітність, особливо за наявності ознак загрози переривання вагітності: важкості або болю внизу живота, кров'янистих виділень. Зазвичай, за наявності таких симптомів, через 3 дні призначається повторний наліз крові на ХГЛ — рівень гормону має подвоїтись, а також повторне УЗД — за два тижні. Якщо проявляються серйозні відхилення у стані ембріона чи матері, ставиться питання про можливість перервати вагітність.

Це хлопчик! (У 2-му триместрі УЗД дозволяє встановити стать дитини)

В Україні обов'язкові УЗД при вагітності проводять у терміни 12, 24 та 36 тижнів. Також на 12 тижні необхідно стати на облік у жіночій консультації за місцем проживання. Тоді ж обов'язково проводять комплекс досліджень:

Пізніше лікар-гінеколог складає обмінну карту, яка містить висновки оглядів, результати аналізів, дані ультразвукового дослідження, а також дані про попередні вагітності, аборти, розмір тазу, вагу тіла. Облікова картка вагітності видається жінці, яка має завжди брати із собою карту, залишаючи будинок.

Зазвичай, якщо жінка добре почувається, відсутні симптоми загрози переривання вагітності, від 12 до 28 тижня вагітності, жіночу консультацію можна відвідувати не частіше за 1 раз на місяць. До 36 тижня — бажано двічі на місяць, а до пологів — щотижня.

Традиційно, відповідно до правила Негале (англ. Naegele's rule), яке використовують для вираховування дати народження, вагітність людини триває близько 40 акушерських тижнів, або 280 днів, від першого дня останнього менструального циклу, або 37 тижнів (259 днів) від дня зачаття. Дитина, народжена до 37 тижнів, вважається недоношеною, народжена після 43 тижнів — переношеною.

Вирахувати день пологів можна, знаючи дату останньої нормальної менструації. Для цього відраховують 3 місяці і додають 7 днів. Отримана дата — передбачувана дата пологів. Менше ніж 10 % пологів припадає на визначений день, 50 % пологів відбуваються впродовж тижня після цієї дати і 90 % — впродовж двох тижнів. Хоча все це усереднені дані, і вагітність залежить від різних факторів. Наприклад, перша вагітність зазвичай триває довше ніж наступні.

Гігієна вагітних

Фітбол — досить популярний вид гімнастики для вагітних, поряд із акваеробікою для вагітних

При нормальному перебігу вагітності жінка має вести звичайний для себе спосіб життя. Їй потрібні помірні фізичні та розумові навантаження, оскільки гіподинамія веде до набору зайвої ваги та ослаблення м'язів. Помірні фізичні вправи призначає лікар акушер-гінеколог, виходячи зі стану здоров'я вагітної.

Водночас варто уникати різних[яких?] рухів, не піднімати важкі речі, спати не менше 8 годин на добу. Не рекомендовано секс у перші 2 та останні 2 місяці вагітності, вживання алкогольних напоїв та паління. Вагітним не можна шити на машинці із ножним приводом, їздити на велосипеді[уточнити].

Вагітним жінкам краще приймати душ (двічі на день), а не ванну, корисні повітряні ванни по 15-30 хвилин за температури повітря 20-22 °C. Для підготовки грудей до вигодовування їх слід обмивати прохолодною водою та обтирати грубим рушником. Важливо стежити за гігієною ротової порожнини. Одяг має бути зручним, бажано із натуральних тканин, слід уникати взуття на підборах. У другій половині вагітності деяким[яким?] жінкам показане носіння передпологового бандажа.

Захист вагітних жінок у Кодексі законів про працю України

Законодавство України забороняє вагітним працювати вночі або виконувати роботу понад норму, піддаватись впливу вібрації, джерел радіації, електромагнітних полів, охолодження або перегріву тощо.

На підставі медичного висновку жінкам надають оплачувану відпустку в зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів — 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів[8].

Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюють сумарно і вона становить 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). Її надають жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів. За бажанням жінки їй надають відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства[8].

За бажанням жінки можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за ними зберігають право на одержання допомоги в період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку[9].

У разі надання жінкам відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами власник або уповноважений ним орган зобов'язаний за заявою жінки приєднати до неї щорічні основну і додаткову відпустки незалежно від тривалості її роботи на даному підприємстві на поточному робочому році[10].

Вагітність в українських традиціях

Чимало профілактичних заходів були виявом піклування про майбутню матір. Її намагалися відсторонити від важких робіт, оберігати від нервових потрясінь. Вагітній, наприклад, забороняли лазити в піч та витрушувати сажу, бо в дитини буде задуха, носити поперед себе в запасці нарубані дрова, бо тоді в маляти буде грижа, бувати на похоронах, дивитися на потворних людей. Вагітна мала бути дуже обережною під час ходьби, остерігатися, щоб не наступити на коромисло, бо інакше і в неї, і в дитини будуть на ногах нариви (Харківщина) чи дитина не триматиме добре голівку (Черкащина). Якщо вагітній жінці змія переповзе дорогу, дитина, яку вона носить, не буде жити. Небажані наслідки для майбутньої дитини можуть бути й тоді, коли вагітна злякається чогось. Побачить вона вогонь і, злякавшись, торкнеться рукою обличчя чи іншої частини тіла — у немовляти на цьому місці буде «вогник» (лунина). Злякається собаки, кота чи іншої домашньої тварини і відштовхне її ногою — новонароджений(-а) буде вкритий(-а) шерстю тощо.[джерело?]

За повір'ям, неродюче дерево починало плодоносити, коли до нього доторкалася вагітна жінка, а щоб корова давала більше молока і приносила добрих телят, то коли її вперше приводили на двір, її мала зустрічати вагітна. Найдієвішим магічним засобом вважали куряче яйце: якщо носити його за пазухою, то воно попереджує передчасні пологи[11].

Див. також

Примітки

 1. Бог учинив чудо: жінка з Південної Африки народила одразу 10 немовлят. CREDO. 9 червня 2021. Процитовано 10 червня 2021.
 2. Г.М Савельева, В.И Кулаков. Акушерство. — Москва: Медицина, 2000. — С. 816. — ISBN 5-225-04549-9 (рос.)
 3. Уровень ХГЧ при беременности в норме, Анализ крови на ХГЧ(рос.)
 4. George AO, Shittu OB, Enwerem E, Wachtel M, Kuti O (May 2005). The incidence of lower mid-trunk hyperpigmentation (linea nigra) is affected by sex hormone levels. J Natl Med Assoc 97 (5): 685–688. PMC 2569341. PMID 15926645.
 5. Parents Magazine
 6. Estève E, Saudeau L, Pierre F, Barruet K, Vaillant L, Lorette G (1994). Physiological cutaneous signs in normal pregnancy: a study of 60 pregnant women. Ann Dermatol Venereol (French) 121 (3): 227–231. PMID 7832550.
 7. Definition of Lanugo. MedicineNet: medterms medical dictionary. Процитовано 17 лютого 2013.
 8. Кодекс законів про працю України. Стаття 179. Відпустки у зв'язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною
 9. Відповідно до розділу II Закону Української РСР N від 20 березня 1991 р. (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991, N 23, ст. 267) частково оплачувані відпустки з 1 січня 1992 р. надаються жінкам до досягнення дитиною віку трьох років.
 10. Кодекс законів про працю України. Стаття 180. Приєднання щорічної відпустки до відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами
 11. Войтович В. М. Українська міфологія.— К.: Либідь. 2002.— 664 с.

Джерела та література

 • Буккер С. М. Патология беременности, Л., 1975. (рос.)
 • Бодяжина В. И. Акушерская помощь в женской консультации, М., 1987; (рос.)
 • Говалло В. И. Иммунология репродукции, М., 1987; (рос.)
 • Думитру И. Физиология и патофизиология воспроизводства человека, пер. с румын., с. 355, Бухарест, 1981; (рос.)
 • Петченко А. И., Физиологические изменения в организме женщины при беременности, в кн.: Многотомное руководство по акушерствуй гинекологии, т. 2, — кн. 1, — М., 1963. (рос.)
 • Радзинский В.Е. Ранние сроки беременности. — Москва : Медиабюро Статус презенс, 2009. — С. 479. — ISBN 978-5-91785-001-6. (рос.)
 • Савельева Г. М. Беременность, БМЭ, 3-е изд., т. 3, с. 52, М., 1976;
 • Савельева Г.М., Кулаков В.И. Акушерство. — Москва : Медицина, 2000. — ISBN 5-225-04549-9. (рос.)
 • Силуянова В. А. и Кавторова Н. Е. Учебное пособие по лечебной физкультуре в акушерстве и гинекологии, М., (рос.)
 • Тимошенко Л. В., Травянко Т. Д. и Гланц М. Р. Акушерская эндокринология, Киев 1981; (рос.)
 • Федорова М. Б. и Калашников Е. П. Плацента и ее роль при беременности. М., 1986; (рос.)
 • Шехтман М. М. Экстрагенитальная патология и беременность, Л., 1987. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.