Успенська церква (Великі Будища)

Успенська церква — зруйнована церква на честь Успіння Пресвятої Богородиці у селі Великі Будища, нині Диканського району Полтавської області України.

Успенська церква
Пам'ятний хрест на місці Успенської церкви
49.854735° пн. ш. 34.583948° сх. д. / 49.854735; 34.583948
Розташування  Україна, Полтавська область, с. Великі Будища
Успенська церква (Великі Будища) (Україна)

Історія існування

Час будівництва першої, де­рев’яної, церкви Успіння Пресвятої Богородиці у сотенному містечку Великі Будиша Полтавського полку (тепер село. Диканського району) невідомий. Виходячи з того, що храм знаходився у центральній частині сотенної Великобудиської фортеці, мав дзвін, якому було уже понад двісті років, можна висловити припущення про існування церкви у серед. 17 ст.

Достовірно вона існувала станом на 1705: до 1874 у церкві зберігалася чудотворна ікона Матері Божої Великобудищанської, яка 1705 була поновлена.

У 1874 через зменшення церковної парафії Полтавська духовна консисторія прийняла рішення про перенесення Успенської церкви з Великих Будищ до с. Федорівка Зіньківського повіту (тепер Зіньківського району), однак жителі містечкака підняли клопотання про передачу церковних чудотворної ікони та старовинного дзвону вагою 102 пуди (1 т 1632 кг) до Миколаївського храму. Зважаючи на прохання, консисторія вирішила питання позитивно, а натомість до Успенської церкви з Миколаївської передано значно менший за розміром дзвін. Сама ж Успенська церква після перенесення до с. Федорівка 08.05.1892 згоріла.

Серед місцевого населення Успенська ццерква носила також другу назву – Іоанно-Богословська (на честь придільного вівтаря).

Опис

Спершу церква була дерев’яна, п’ятибанна. У 1765 вона стала тривівтарною – на честь Успіння Пресвятої Богородиці, Іоанна Богослова, Воскресіння Христового. Дослідники 19 ст. відзначали, що Успенська церква «была богаче всех Велико-Будищанских церквей своею догорою утварью». Серед церковного начиння зберігалося також напрестольне євангеліє видання 1636 року.

Світлини

Див. також

Великобудищанський трактат

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.