Ухилення від призову за мобілізацією
Ухилення від призову за мобілізацією — злочин (а також правопорушення), передбачений кримінальним законодавством ряду країн, зокрема Казахстану (174 стаття), Білорусі (434 стаття), України (336 стаття), Молдови (354 стаття) тощо.
Ухилення від призову на строкову військову службу | |
---|---|
Загальна характеристика | |
Номер розділу | XIV |
Злочин у сфері |
охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації |
Номер статті | 336 |
Кримінальне покарання | |
види і термін покарань | від 2 до 5 років ПВ |
Складові злочину
- Об'єктом злочину є порядок формування Збройних сил України (або Збройних сил відповідних країн, зокрема Молдови, Казахстану тощо) та інших військових формувань, порядок здійснення мобілізації та мобілізаційної підготовки.
- Об'єктивна сторона злочину збігається з об'єктивною стороною аналогічного злочину, але замість строкової військової служби тут винна особа ухиляється від призову за мобілізацією; особа може не прибути не обов'язково до призовної дільниці, а й до військової частини чи установи (форма бездіяльності). Кримінальна відповідальність настає, коли за визначених законодавством підстав не настає адміністративна відповідальність за статтею 210-1 КУпАП (чи аналогічною нормою інших країн).
- Суб'єктивна сторона злочину також збігається з суб'єктивною стороною ухилення від призову на строкову військову службу, тобто характеризується прямим умислом.
- Суб'єктом злочину є громадяни України (або іншої країни) чоловічої або жіночої статі — військовозобов'язані першої або другої категорій. За віком суб'єктом злочину може бути особа від 18 років до граничного віку перебування в запасі першого або другого розряду. Жінки можуть бути зобов'язаними (а отже, бути суб'єктом злочину в разі ухилення від призову) тільки в разі, якщо вони пройшли військову службу за контрактом і були звільнені в запас або мають за спеціальністю медичну підготовку або підготовку, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, і придатні до військової служби за станом здоров'я та віком.
Суспільна небезпечність злочину
Мобілізація — це комплекс заходів, які здійснюються в державі з метою переведення органів державної влади, місцевого самоврядування та деяких інших органів на функціювання в умовах особливого періоду, а Збройних сил чи інших військових формувань — на організацію і штати воєнного часу. Ефективно дати відсіч нападникам на країну чи виконати зобов'язання по спільній обороні від агресора без швидкої і своєчасної мобілізації неможливо. Тому ухилення від призову до Збройних сил з числа військовозобов'язаних громадян під час воєнних дій, які розпочались або передбачаються, створює загрозу для безпеки держави у сфері оборони.
Відповідальність
- Казахстан: за статтею 174 Кримінального кодексу «ухилення від призову на військову службу за мобілізацією у Збройні Сили, інші війська та військові формування Республіки Казахстан» — позбавлення волі на строк до п'яти років; ухилення від подальших призовів, ті самі дії, вчинені у воєнний час — позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.
- Білорусь: за статтею 434 Кримінального кодексу «ухилення від заходів призову за мобілізацією» — позбавлення волі на строк від двох до семи років.
- Україна: кримінальна: за статтею 336 КК «ухилення від призову за мобілізацією» — позбавлення волі на строк від двох до п'яти років; адміністративна: за статтею 210-1 КУпАП «порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» — штраф у розмірі: на громадян — від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17—51 грн.), на посадових осіб — від семи до десяти (119–170 грн.); за повторне правопорушення, вчинене протягом року після накладення стягнення за попереднє, — штраф у розмірі: на громадян — від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51—119 грн.), на посадових осіб — від десяти до п'ятнадцяти (170–255 грн.).
- Молдова: за статтею 354 Кримінального кодексу «ухилення від призову за мобілізацією» відповідальність аналогічна відповідальності за українським законодавством; за ті самі дії, вчинені у воєнний час, — позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.
- В СРСР за даний злочин наставала відповідальність за статтею 18 Закону СРСР «Про кримінальну відповідальність за державні злочини» у виді позбавлення волі на строк від трьох до десяти років; за підставами, визначеними ч.2 ст. 174 КК Казахстану (тільки щодо Збройних сил СРСР), — позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років або смертна кара.
Див. також
- Білий білет
- Хвилі мобілізації в Україні (2014‒2015)
Джерела інформації
- Кримінальний кодекс України, ст. 336
- Коментар до статті 336 Кримінального кодексу України
- Стаття 210-1 КУпАП
- 354 стаття Кримінального кодексу Молдови
- 174 стаття Кримінального кодексу Казахстану
- Кримінальний кодекс Білорусі, ст. 434
- Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
- Закон Казахстану «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
- Закон СРСР «Про кримінальну відповідальність за державні злочини»
Посилання
- Ухилення від призову за мобілізацією // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2004. — Т. 6 : Т — Я. — 768 с. — ISBN 966-7492-06-0.