Федон Авуріс

Федон Авуріс (грец. Φαίδων Αβούρης, англ. Phaedon Avouris, нар. 16 червня 1945(19450616)) — грецький та американський вчений у галузі хімічної фізики, один з піонерів нанотехнологій. З 2004 року був членом компанії IBM, керував дослідницькою групою Nanometer Scale Science and Technology у Дослідницькому Центрі імені Томаса Дж. Вотсона (Йорктаун, Нью-Йорк, США), нині у відставці.

Федон Авуріс
грец. Φαίδων Αβούρης
англ. Phaedon Avouris
Народився 16 червня 1945(1945-06-16) (76 років)
Країна  США
Діяльність хімік
Alma mater Університет штату Мічиган
Галузь Нанотехнології
Заклад IBM
Членство Американська академія мистецтв і наук і Національна академія наук США
Нагороди

IBM Fellowd

Medard W. Welch Awardd (1997)

Irving Langmuir Awardd (2003)

Член Американської академії мистецтв і наук

Feynman Prize in Nanotechnologyd (1999)

Pioneer Award in Nanotechnologyd (2010)

Освіта та дослідницькі інтереси

Отримав ступінь бакалавра наук в Університеті імені Аристотеля в Салоніках (Греція) і ступінь доктора філософії в області фізичної хімії в Університеті штату Мічиган (1974). Постдокторальні дослідження проводив в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, а також був науковим співробітником корпорації AT&T Bell Laboratories, після чого (в 1978 році) став співробітником дослідницького Центру імені Томаса Дж. Вотсона, науково-дослідного відділу компанії IBM.

В 1984 році став керівником досліджень у галузі хімічної фізики, а в 2004 році був обраний членом IBM. Наприкінці 2010-х очолює дослідження в сфері нанонауки і нанотехнологій.

Був ад'юнкт-професором в Колумбійському університеті та Іллінойсському університеті.

Протягом багатьох років дослідження Авуріса включали такі області як лазерна спектроскопія, фізика і хімія поверхні, скануюча тунельна мікроскопія, маніпуляція атомами та наноелектроніка. На середину 2010-х його дослідження зосереджені на експериментальному і теоретичному вивченні електричних, оптичних і оптоелектронних властивостей вуглецевих нанотрубок та графену. Робота включає в себе проектування, виготовлення та дослідження наноелектронних та оптоелектронних пристроїв і схем. Вченим опубліковано понад 360 наукових праць з цієї тематики.

Науково-дослідницька діяльність

Федон Авуріс був першопрохідцем у галузі нанонауки та нанотехнологій. Він є піонером у використанні скануючої тунельної мікроскопії та спектроскопії для вивчення хімії поверхні на атомному рівні. Встановив зв'язок між хімічною реакційною здатністю і локальної електронної структурою; вивчив локалізацію електронів і інтерференційні ефекти на поверхнях; здійснив маніпуляцію ковалентно зв'язаними атомами з атомнарною точністю. Одне з останніх досягнень Авуріса — важливі теоретичні і експериментальні відкриття в області електроніки та фотоніки вуглецевих нанотрубок (ВНТ) та графену, і також він заклав фундамент майбутньої нанотехнології на основі вуглецю.

В 1998 році команда Авуріса в IBM самостійно продемонструвала найперший молекулярний транзистор на основі однієї ВНТ. Згодом учений оптимізував дизайн і продуктивність польових транзисторів на основі ВНТ, що дозволило їм перевершити кремнієві пристрої. Після цього Авуріс і його колеги створили перші логічні схеми та інтегральні мікросхеми на базі ВНТ. Вони показали, що транспорт всередині ВНТ контролюється бар'єрами Шотткі, знайшли способи внесення домішок до ВНТ і проаналізували роль непружного розсіяння фононів. Авуріс і його група вперше продемонстрували світлове випромінювання що електрично генерується та фотопровідність ВНТ, а також теоретично проаналізували властивості екситонів ВНТ. Вчений детально вивчив механізми фото- і струмового збуджень цих одновимірних систем і вперше відкрив можливість створення єдиної електронної та оптоелектронної технології на основі одних і тих же вуглецевих матеріалів.

Нагороди та визнання

Доробок


Примітки

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 28 жовтня 2008. Процитовано 22 липня 2018.
  2. 1999 Feynman Prize in Nanotechnology. Foresight Institute. Процитовано 28 квітня 2011.
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 6 червня 2012. Процитовано 22 липня 2018.
  4. Book of Members, 1780-2010: Chapter A. American Academy of Arts and Sciences. Процитовано 28 квітня 2011.
  5. http://www.nasonline.org/news-and-multimedia/news/may-2-2017-NAS-Election.html

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.