Федченко Павло Максимович

Павло́ Макси́мович Фе́дченко (12 липня 1920, село Носачів, нині Смілянського району Черкаської області 13 червня 2002, місто Київ) — український літературознавець, шевченкознавець. Доктор філологічних наук (1968), професор. Завідувач відділу культури ЦК КПУ (в 1968—1973 роках). Кандидат у члени ЦК КПУ в 1971—1976 роках. Депутат Верховної Ради УРСР 8-го скликання.

Федченко Павло Максимович
Народився 12 липня 1920(1920-07-12)
Носачів, Смілянський район, Київська область
Помер 13 червня 2002(2002-06-13) (81 рік)
Київ, Україна
Діяльність літературознавець, викладач університету
Alma mater Філологічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка (1949)
Науковий ступінь доктор філологічних наук (1968)
Заклад КНУ імені Тараса Шевченка і ЦК КПУ
Нагороди

Життєпис

Учасник Другої світової війни — фронтовик, військовий журналіст.

1949 закінчив Київський університет. Невдовзі у цьому ж університеті ста першим аспірантом кафедри теорії і практики радянської преси, створеної 1951.

Працював у Київському університеті. Очолював кафедру історії журналістики, був деканом філологічного факультету. Був науковим керівником дипломної роботи В'ячеслава Чорновола.

Був членом ВКП(б) з 1946 року.

У 1968—1973 роках — завідувач відділу культури ЦК КПУ.

Роль у порятунку факультету журналістики Львівського університету

На початку 1960-х ЦК Компартії України відрядив до Львова дуже представницьку комісію на чолі з «добре вишколеним функціонером» Л. Чередниченком. Саме так про нього написав у спогадах «Львівський журфак — це звучить гучно, славно, гордо!» один із членів цієї комісії професор Київського університету Павло Федченко.

Завдання комісарів полягало у підготовці рекомендацій щодо злиття факультетів журналістики Київського та Львівського університетів (звичайно, на київському ґрунті) і в узагальненні стану викладання суспільно-політичних дисциплін (передовсім марксо-ленінського циклу) у високих школах Львова.

Очікуваної одностайності не було досягнуто. Федченко не підписав висновків комісії, натомість підготував і подав простору «цидулу на користь збереження львівського факультету журналістики». Як не парадоксально — у високих партійних кабінетах, де, очевидно, стали сумніватися у своєму рішенні щодо створення львівського факультету, дослухалися окремої думки Федченка.

У спогадах на схилі життя учений так пояснював свій крок:

«…За іншого, необґрунтованого, упередженого з усіх точок зору неправильного розв’язання справи історія Львівського журфаку, на жаль, була б трагічно знівечена й обірвана, а в наслідку — розвиток нашої професійної науки і підготовка різнопрофільних журналістських кадрів в Україні були б суттєво збіднені, викривлені. Був у цьому я глибоко переконаний вже тоді, і це переконання лише зміцніло у наступні сорок років плідної діяльності факультету журналістики Львівського університету, за всіма показниками і критеріями, звісно, що одного з найкращих і найавторитетніших на теренах тодішнього Радянського Союзу».

Праці

Праці з історії української літературної критики, історії української журналістики та шевченкознавства.

  • «Матеріали з історії української журналістики» (1959).
  • «Слово про Кобзаря» (1961).
  • «Тарас Шевченко» (1963).
  • «Літературна критика на Україні першої половини XIX ст.» (1982).
  • Статті:
    • «Публіцистика Т. Г. Шевченка» (1959),
    • «Тарас Шевченко — великий співець дружби народів» (1965).
    • Публіцистика Т. Г. Шевченка // Світова велич Шевченка. — Т. 2. — К., 1964.
    • Коли і де народився Володимир Винниченко // Слово і час. — 2000. — № 7.
    • «Закуток» — останній притулок Володимира Винниченка // Україна (Київ). — 1991. — № 12.

Співавтор колективних праць:

  • «Партія і література» (1975),
  • «Українська література в російській критиці» (1980),
  • «Історія української дожовтневої журналістики» (1983).

Нагороди

Нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора, медалями, почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР (1970).

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.