Фетиш

Фети́ш (фр. fétiche від порт. feitico — амулет) — неживий предмет, наділений, за уявленням віруючих, надприродними властивостями. Найпоширеніші фетиші амулети, обереги, талісмани.

Слово активно використовувалося в марксистській літературі — фетишизація грошей та в субкультурі БДСМ (у цьому випадку це частіше за все сексуальний фетиш) .

У переносному розумінні — те, що є предметом безумовного визнання, сліпого поклоніння.

Фетишем може стати будь-який предмет, що з певної причини справив на людину враження: камінь незвичайної форми або забарвлення, зуб тварини, шматок дерева, вістря «щасливого» (на думку мисливця) списа, пучок запашної трави, наприклад, валеріани тощо. Для міфологічного світогляду було важливо, щоб за предметом була підмічена певна чарівна сила. Як правило, науково ця «сила» не підтверджується, або спростовується, але певні трави, які містять, скажімо, легкі седативні речовини, дійсно могли справляти «чудодійний» фармакологічний ефект, а деякі мінерали — лікувальний.

Слід зауважити на відмінностях фетишу і тотему. Фетиш не вважався предком роду, його допоміжна «сила» була вузькоспеціалізована за різновидом господарювання людини: деякі фетиші «допомагали» лише на полюванні, деякі — при рибальстві, деякі — при догляданні за дітьми, деякі — на війні тощо. Фетишу, на відміну від тотему, можна було позбутися, замінити і навіть покарати.

Див. також

Джерела

  • Кислюк К. В. Релігієзнавство: [підручник для студентів вузів] / К. В. Кислюк, О. М. Кучер. — [5-е вид., виправ. і доп.]. — К. : На-род. укр. академія, 2007. — С. 425—464.
  • Лубський В. І. Релігієзнавство: [підручник] / В. І. Лубський, В. І. Теремко, М. В. Лубська. — К. : Академвидав, 2002. — С. 367—381.
  • Докаш В. І. Загальне релігієзнавство: [навч. посібник] / В. І. Докаш, В. Ю. Лешан. — Чернівці: Книги — ХХІ, 2005.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.