Флітська в'язниця

Флітська в'язниця (англ. Fleet Prison) — колишня лондонська в'язниця. Була побудована ще 1197 року та використовувалася до 1844 року. 1846 року була зруйнована. Будівля в'язниці розташовувалася на місці перехрещення Феррінгдон та Фліт-стріт, на східному березі невеликої лондонській річки Фліт.

Флітська в'язниця
У дворі Флітської в'язниці в'язні грають в рокет (попередник сквоша), гравюра з книги Рудольфа Акермана «Мікрокосмос Лондона»
Географічні координати 51°30′58″ пн. ш. 0°06′18″ зх. д.
Дата відкриття 1197
Дата закриття 1846
Країна  Велика Британія
Регіон Лондон

Етимологія

Назва в'язниці походить від назви річки Фліт, на східному узбережжі якої вона була споруджена. Лексема Фліт, від англо-саксонського fleot, означає «припливний канал». Справа в тому, що рівень води в річці вкрай мінливий[1].

Історія

В'язниця була побудована 1197 року на тій вулиці, що зараз називається Феррінгдон-стріт. Відомо, що у в'язниці утримувалися особи засуджені Зірковою палатою, арештанти Канцлерського суду, а також боржники.

Залізна клітка, через яку жебраки просили милостиню у перехожих

Ще під час спорудження будівля неодноразово пошкоджується. Наприклад, 1381 року, під час селянського повстання, частина будівлі була зруйнована. 4 вересня 1666 року, у вівторок, коли в Лондоні бушувала Велика пожежа, будівля згоріла дотла; в'язнів евакуювали в останній момент. Після цього сер Джеремі Вічкоут, тодішній начальник тюрми, найняв будинок у Ламбеті для тимчасового розміщення ув'язнених, а саму будівлю Флітської в'язниці було відновлено на попередньому місці.

У XVIII столітті Флітська в'язниця використовувалася для утримання боржників та банкрутів. У в'язниці також розташовувалася «бідна сторона» — місце для ув'язнення жебраків. Певний час в стіні Флітської в'язниці була вставлена ​​залізна клітка, через яку жебраки просили милостиню у перехожих. Опис такої споруди зустрічається в романі Чарльза Діккенса «Посмертні записки Піквікського клубу»:

Ще свіжий в пам'яті той час, коли в стіну Флітської в'язниці була вправлена ​​залізна клітка, в якій містилася голодна на вигляд людина і, брязкаючи час від часу кружкою з грошима, тужливо вигукувала: «Не забувайте убогих боржників, не забувайте убогих боржників!»

Серед керівників Флітської в'язниці іноді зустрічалися особи, пов'язані з криміналом. Сумно відома історія з Томом Бембріджем, що керував в'язницею в середині XVIII століття. Останній був звинувачений в вимаганні. На згадки про жорстоке поводження з ув'язненими можна натрапити у спогадах Джона Лілберн, в яких описується, що на нього нацькували пару собак і він протягом двох годин був змушений тікати від них[2].

Відомі в'язні

  • Джон Донн — англійський поет, священик. Був ув'язнений 1601 році, завдяки старанням свого тестя, незадоволеного шлюбом своєї дочки.
  • Джон Клеланд — письменник XVIII століття, відомий своїми скандальними творами.
  • Чарльз Клерк — англійський моряк, який подорожував з Джеймсом Куком.
  • Генрі Барроу — англійський релігійний діяч, пуританин.
  • Вільям Сміт — відомий британський геолог.
  • Вільям Пенн
  • Батько художника Вільяма Хогарта

Вигадані в'язні

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.