Фотографіка
Фотографіка — (від грец. phos — «світло» і grapho — «креслю, малюю») — різновид графічного мистецтва, в якій поряд з традиційними використовують технічні засоби фотографії, фотомонтажу (див. також фототипія). Томас Веджвуд, син знаменитого англійського кераміста (див. «веджвуд»), в кінці XVIII ст. винайшов склад на основі нітрату срібла для «сонячної гравюри» — малюнка, який проявляється під впливом яскравого світла. У 1839 р. французький винахідник Л.-Ж.-М. Дагерр (1787–1851) розробив спосіб отримання зображення на металевій пластинці, покритій шаром йодистого срібла, під впливом світла (див. дагерротип). З 1833 техніку фотографії самостійно удосконалював англієць У. Х. Телбот (1800–1877).
Історія виникнення
Багато винахідники сподівалися за допомогою технічних процесів розширити можливості мистецтва і спочатку не подумували про нову області творчості. Прагматизм мислення усиливавшийся в XIX ст. (див. Історизм; цивілізація), стимулював пошуки в області найбільш точного, достовірного, детального і об'єктивного відображення дійсності. Спочатку не усвідомлювалася небезпека підміни художнього мислення натуралізмом. Камеру-обскуру використовували ще у XVIII ст. (див. ведута; перспектива), але вона служила допоміжним засобом, а основним залишалося естетичне почуття, художнє сприйняття натурного мотиву. З розвитком технічної цивілізації змінювалися уподобання.
Удосконалювалася техніка літографії і хромолітографії, що дозволяло створювати зображення «точнісінько як у житті» (див. образотворче мистецтво). Люди хотіли бачити себе з боку й очікували від мистецтва не перетворення дійсності, а її документального відображення.
У середині XIX ст. всюди з'являлися фотоательє, в яких приймали замовлення на портрети, їх виготовляли швидше, точніше і дешевше, ніж це могли зробити живописці. Гаспар-Фелікс Турнашон на прізвисько Надар (1820–1910; див. Надара ательє) починав літографом, але потім став створювати портрети сучасників, використовуючи фотоапарат. На першій Всесвітній виставці в Лондоні в 1851 р. був продемонстрований стереоскоп — фотокамера з двома об'єктивами, відповідними правому і лівому оці людини. Прагматизм і техніцизм тріумфували.
Сучасність
Спочатку фотографія розвивалася, використовуючи традиційні жанри, що склалися в історії живопису: портрет, натюрморт, пейзаж, інтер'єр. Фотографи використовували «пікторіальной» («картинний») метод: ефектне бічне освітлення, грим, декорації, бутафорські предмети (порів. театр). Потім, на початку XX ст., У зв'язку з розвитком конструктивізму, функціоналізму та дизайну наївному періоду розвитку фотомистецтва прийшов кінець. З'явилися документальна фотографія, експериментальна (художня), рекламний фотомонтаж, фотографіка як компонент оформлення книги і засіб поліграфічного мистецтва, різновид графічного дизайну і, нарешті, як вид авангардного мистецтва. З середини XX в. розвивалося постмодерністське протягом радикального реалізму, майстри якого використовували натуралістичні прийоми і можливості фотокамери, загострюючи їх до гротеску, монтуючи фрагменти фотографій в безглуздих поєднаннях (порів. арт-дизайн; відео-арт; віртуальна реальність; дадаїзм; комп'ютерна графіка: дигитальна графіка; "магічний реалізм «;» метафізичне мистецтво «; голографія; плакат; оп-арт;» обман зору "; сучасне мистецтво).
Див. також
Джерела
Яндекс. Словари › Словарь изобразительного искусства. — 2004–2009[недоступне посилання з липня 2019]