Ведута

Веду́та (від італ. veduta — «вид, вигляд») — жанр європейського живопису доби Ренесансу, що являє собою картину, малюнок або гравюру із зображенням міського пейзажу, нерідко із застосуванням стафажу.

Вид на Темзу і Лондон із Річмонд-хаус, Каналетто, 1747
Собор Св. Марка, Палац Дожів і П'яццетта, Карло Грубач, 19 ст.

Історія розвитку і відомі майстри

Визначними майстрами цього жанру є італійський художник Каналетто (1697—1768) та фламандець Пауль Бріль (1554—1626).

У Італії жанр набув неабиякої популярності та поширення. Заможні мандрівники та негоціанти-торговці розповсюдили італійські ведути по країнах Західної Європи. Багатії везли олійний живопис, бо він дорого коштував. Студенти ж та міщани задовольнялися малюнком або гравюрою. В Італії було місто, яке виробляло ведути, як водяний млин борошно. Якраз італійське походження терміну і доводить, що найбільшого поширення й розвитку ведута набрала саме в цьому місті — у Венеції. Чимало уславлених майстрів ведути походять са́ме звідси Каналетто, Бернардо Беллотто, Франческо Тіроні, Ґварді тощо.

Особливе місце серед ведут посідає римська ведута, яку презентували Джованні Піттоні та Каспар ван Віттель.

Оскільки ведута власне є міським пейзажем, то найвідоміші школи і найбільшу кількість майстрів цього жанру представляли європейські столиці, мистецькі і культурні осередки, міста-осередки паломництв тощо. Саме тому найбільше ведут, що зображають такі міста, як Венеція, Рим, Неаполь, Петербург, Дрезден, Лондон тощо. Так, пейзажам новоствореної столиці Російської імперії, раннього Петербурга, виконаним переважно в гравюрі, ми завдячуємо творчості О. Ф. Зубова та М. І. Махаєва.

Подеколи ведута представлена у творчості сучасних (2-а пол. ХХ XXI ст.ст.) митців, в тому числі й українських.

Ведута в Музеї мистецтв Богдана та Варвари Ханенків

Франческо Тіроні. «Венеція», Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків

Свої зразки ведути має й музей в Києві. Майже всі вони походять з Венеції.

  • Полотен Каналетто(1697—1768)в музеї нема, та їх мало й на теренах колишнього СРСР. Зате є учень та небіж Бернардо Беллотто (1720—1780). Ефектна композиція зветься «Руїни храму». Вона намальована на основі спостережень за реальними руїнами давньоримської архітектури. Ведута не завжди документ, митці вносили й фантастичні деталі або споруди. Це підтверджує й монумент на постаменті, що нагадує і монумент Марку Аврелію в Римі, і кінні монументи доби бароко. Як і напівзруйнований купол на полотні, що навіяв майстру римський Пантеон, цілий досі.
  • Експонується і «Краєвид Венеції» Мікелє Марієскі (1696—1743), який подає буденну, непарадну столицю Адріатики.
  • Ще буденнішою, навіть неохайною, подає Венецію Франческо Гварді (1712—1793) на полотні «Гранд канал у Венеції». Привабливою її не роблять навіть вечірні сутінки і золото сонячного світла.
  • І, навпаки, столичний блиск та велич Венеції повертає полотно Франческо Тіроні(?-1800).

Обрані твори різних майстрів

Див. також

Джерела

  • Мечислав Валлис «Каналетто-Беллотто, живописец Варшавы», Варшава,1955,(перевод с польского).
  • Алексей Федорович Зубов, каталог выставки. Ленинград, «Искусство»,1988.
  • Клара Гараш, «Венецианское сеттеченто», Корвина, Будапешт,1968,(перевод с венгерского).

Література

  • Традиція ведути у львівських топографічних краєвидах / С. Король // Вісн. Харк. держ. акад. дизайну і мистец. — 2005. — № 2. — С. 42-52. — Бібліогр.: 19 назв.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.