Фотокаталіз
Фотокаталіз (рос. фотокатализ, англ. photocatalysis) — прискорення фотореакцій під дією каталізатора. Це означає, що світло і певна речовина (каталізатор чи ініціатор) впливають на реакцію.
Загальна характеристика
Термін стосується процесів, що термодинамічно є можливими (ΔG < 0), а каталіз полягає у зниженні енергії активації процесу. Каталізатор може прискорювати фотореакцію шляхом взаємодії з субстратом або в його основному стані або у збудженому, та/або з первинним продуктом, у залежності від механізму фотореакції. Це означення також охоплює фотосенсибілізацію, яка однак не обов'язково завжди є каталітичною реакцією, про що може свідчити квантовий вихід або число оборотів. Раніше цей тип каталізу визначався як каталітична реакція, що включає поглинання світла каталізатором чи субстратом.
Фотокаталітична ефективність (системи) — число молекул (продукту), утворених в даному фотокаталітичному процесі (або число молекул витраченого реактанту), яке припадає на один фотон світла, поданий в фотокаталітичну систему. При цьому чітко вказуються усі умови проведення процесу.
Фотокаталітична активність (системи) — число молекул (продукту), утворених в даному фотокаталітичному процесі (або число молекул витраченого реактанту), що припадає на один фотон світла, поглинутий фотокаталітичною системою. При цьому чітко вказуються всі умови проведення процесу.
Гетерогенний фотокаталіз
Фотокаталіз, який відбувається на границі поділу фаз (тверде тіло— рідина, тверде тіло— газ, рідина— газ).
Фотокаталітичний центр
Поверхневий центр (дефект на поверхні чи певне угрупування атомів), що є активним в електронозбудженому стані і на якому відбуваються хімічні перетворення.
Див. також
Література
- Глосарій термінів з хімії / уклад. Й. Опейда, О. Швайка ; Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Дон. : Вебер, 2008. — 738 с. — ISBN 978-966-335-206-0.