Фотометрична система Стрьомґрена

Фотометрична система Стрьомґрена (інколи Стрьомґрена — Кравфорда), uvbyβ — одна з найрозповсюдженіших вузько-середньосмугових фотометричних систем. Вона використовує чотири середньосмугові фільтри — u, v, b, y (зі смугами пропускання дещо вужчими, ніж у фотометричній системі Джонсона) — та два вузькосмугові фільтри, центрованих на лінії водню Hβ.

Застосовується як для спектральної класифікації зір, так і для класифікації зір в межах класів світності. Обидва фільтри Hβ центровані на лінію поглинання нейтрального водню Hβ (486,1 нм), оскільки зоряні атмосфери загалом мають найбільший вміст водню у порівнянні з іншими хімічними елементами. Але один з цих фільтрів (βширокий) має ширшу смугу пропускання й вкриває всю лінію разом із її крилами, у той час як інший фільтр (βвузький), із вужчою смугою пропускання, вкриває лише вершину цієї лінії.

Дана система вперше була застосована у 1956 році данським астрономом Бенгтом Стрьомґреном для спектральної класифікації зір шляхом багатосмужної (або кольорової) фотометрії. Однак ця фотометрична система набула широкого вжитку 1958 року, після її активного використання американським астрономом Девідом Крауфордом (англ. David L. Crawford) та його колегами.

Середня довжина хвилі та напівширина смуги пропускання фільтрів

u v b y βвузький βширокий
Довжина хвилі на максимумі пропускання (нм) 350 411 467 547 485,8 485
Напівширина смуги пропускання (нм) 30 19 18 23 2,9 12,9

Показники кольору

На практиці часто використовують показники кольору (колор-індекси) — різниці між зоряними величинами об'єктів, виміряними в різних фільтрах фотометричної системи. Вони чутливі до таких характеристик зоряної атмосфери як ефективна температура, гравітація на поверхні та металічність зорі. У системі Стрьомґрена використовують такі показники кольору:

  • b-y
  • m1 = (v - b) - (b - y)
  • c1 = (u - v) - (v - b)
  • β = βвузький - βширокий


Важливими є такі властивості:

Література

Зовнішні посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.