Фоторушниця
Фоторушниця — спеціальний фотоапарат з довгофокусним об'єктивом (телеоб'єктивом), призначений для зйомки з рук. Являє собою фотокамеру (як правило, дзеркальну) з об'єктивом, забезпечену ложею подібно до рушничної, або тримальною конструкцією з пістолетним руків'ям і плечовим упором. Застосовується для зйомки віддалених об'єктів в польових умовах (фотополювання, фоторепортаж, фоторозвідка тощо). Спуск затвора фотокамери проводиться натисненням на спусковий гачок. Як правило, присутній механізм, що полегшує швидку наводку на різкість.
Історія
Перші застосування
Перші конструкції, які можна назвати фоторушницею, були створені в кінці XIX ст. в Франції Етьєном-Жюлем Маре в 1882 р.[1], у Великій Британії Сендс і Хантером (Sands & Hunter) в 1885 р., Лоуренсом (Lawrance) в 1892 р.[1][2]. У 1915 р. фірма Thornton-Pickard за замовленням британських ВПС вмонтувала плівкову фотокамеру у кожух стовбура кулемета «Льюїс», цей агрегат застосовувався для тренування стрільців[1].
Фоторушниці в СРСР
З пізніших зразків найбільш відомі радянські фоторушниці «Фотоснайпер», що вироблялися Красногорським механічним заводом (КМЗ). Перший «Фотоснайпер» невеликою партією був випущений в 1937 році в Державному оптичному інституті (рос. «ГОИ»), потім аналогічну модель під назвою «ФС-2» почали виробляти на КМЗ.
«ФС-2» (1944–1945) являв собою доопрацьовану далекомірну камеру ФЕД із дзеркальним видошукачем-приставкою, об'єктивом «Таїр-2» (фокусна відстань 300 мм, відносний отвір 1:4,5) і дерев'яною ложею рушничного типу. «ФС-2» вироблявся для збройних сил і офіційно називався «ручний апарат для фото-розвідки».
У «Фотоснайпері ФС-3» (1965–1982) застосована дзеркальна камера «Зеніт-ЄС» (варіант камери «Зеніт-Е» з додатковою спусковою кнопкою на нижній стінці для сполучення зі спусковим механізмом фоторушниці) і об'єктив «Таїр-3ФС» (фокусна відстань 300 мм, відносний отвір 1:4,5, діафрагма з пружинним приводом, що вимагає попереднього взводу). Ложа металева, з пістолетною рукояткою. Камера могла зніматися з ложі і використовуватися окремо з будь-яким сумісним об'єктивом (в комплект поставки «ФС-3» входив об'єктив «Геліос-44-2» 2/58 мм). «ФС-3» і наступні моделі Красногорських «Фотоснайперів» призначалися для споживчого ринку.
У СРСР конструювання і виготовлення фоторушниць було помітним напрямком технічної творчості фотолюбителів.
Див. також
Посилання
- Bill Jay. The pistol / rifle camera in photografic history, 1858–1938
- Gun camera made by Sands and Hunter, 1885.