Франсиско Васкес де Коронадо

Франсиско Васкес де Коронадо (1510—1547\54) іспанський конкістадор, уродженець Саламанки, що відкрив басейн річки Колорадо, верхів'я річки Ріо-Гранде, Великий Каньйон, південну частину Скелястих гір. Першим пройшов через Великі рівнини до 40° п. ш.

Франсиско Васкес де Коронадо
Народився 1510[1][2][…]
Саламанка, Кастилія і Леон, Іспанія
Помер 22 вересня 1554(1554-09-22)[1][3][…]
Мехіко, Іспанська Імперія, Іспанія
·інфекційні захворювання
Країна Іспанія
Діяльність мандрівник-дослідник, Конкістадор
Знання мов іспанська[1]
Автограф
Шлях експедиції Ф.Коронадо

Біографія

Відомо, що він служив при віце-королі Нової Іспанії (сучасна Мексика) Антоніо де Мендоса, прибувши з ним з Іспанії. Коронадо проявив себе придушенням повстання індіанців і 1538 року був призначений губернатором Нової Галісії (північний захід Мексики). Мендоса у 1540 році відправив експедицію на чолі із Коронадо на пошук легендарних золотих міст на півночі Америки. Можливо підґрунтям для експедиції були чутки про Ацтлан. Загін складався з 320 іспанців та 700 індіанців. Він також відрядив два кораблі під головуванням Ернандо де Аларкона для дослідження західного узбережжя Північної Америки. Наприкінці лютого основна експедиція вийшла з селища Кампостела (Західна Мексика) на північний захід. По долині річки Сан-Педро вийшли до річки Хіла, переправившися через яку, попрямували далі на північний схід.

У липні 1540 року експедиція Коронадо досягла міста Сіболи. Індіанці зуні зустріли його недружньо, і він прийняв рішення штурмувати місто. Підозрюючи його наміри, військо містян виступило за межі Сіболи в поле. Коронадо в запеклому бою розгромив індіанців, і вони поспіхом відступили у місто. Переслідуючи їх, іспанці увірвалися всередину і після запеклого бою підкорили Сіболу, але омріяного золота не знайшов.

У серпні 1540 Ернандо де Аларкон заплив у Каліфорнійську затоку, де відкрив гирло річки Колорадо. Загін Гарсії Лопеса де Карденаса дійшов до Аризони, де першим серед європейців побачив Гранд-Каньйон. Пізньої осені загони Коронадо об'єдналися у верхів'ях Ріо-Гранде, біля лівої притоки її — річки Пекос, (поблизу сучасного Санта-Фе) і розташувалися на зимовище, відбиваючи постійні набіги індіанців.

Відбивши тубільців, іспанці навесні вийшли в техаський каньйон Пало-Дуро. Там довелося затриматися, оскільки Коронадо з 30 вершниками зробив вилазку на північ (в Канзас) у пошуках багатої скарбами Квівіри. Як далеко він зайшов на північ невідомо. Ймовірно переправився через Арканзас і дістався до низин Міссурі. Золота іспанці не знайшли.

Зрештою у 1542 році Коронадо повернувся в Нову Галісію, розорений витратами на марні пошуки скарбів. Хоча йому довелося захищатися без особливого успіху в королівській аудієнсії від звинувачень у безвідповідальності та авантюризмі, місце в міській раді Мехіко він зберігав до самої смерті 22 вересня 1554 року. Його племінник Хуан Васкес де Коронадо (1523—1565) здійснив завоювання Коста-Рики і був при цьому гуманним. Філіп II надав йому в 1565 році спадкове звання Аделантадо Коста-Рики, яким називалися його нащадки до 1823 року.

Пам'ять

На честь Коронадо названо багато вулиць, доріг, шкіл, готелів, житлових комплексів, торгових центрів і харчових підприємств на південному заході США, Північній Мексиці, в Іспанії. На місці початку експедиції на кордоні Мексики та США засновано Національний меморіальний комплекс Коронадо.

Цікаві факти

  • У фільмі «Індіана Джонс і останній хрестовий похід» молодий Індіана пробує забрати у грабіжників скарбів золотий хрест, що начебто належав Коронадо, якому його буцімто подарував у 1521 році Ернан Кортес.
  • В американському фантастичному бойовику 2008 року «Скарби конкістадорів: Таємниця загубленого міста» Коронадо на пошуки Ельдорадо відправив багатотисячну армію, яка уся загинула від нападу ожилих скелетів.

Примітки

Джерела

  • MCN Vázquez de Coronado, Francisco (1510—1554) (ісп.)
  • Crónica de la Expedición de Francisco Vázquez de Coronado a las Grandes Praderas de Norteamérica, incluye la Relación de la jornada de Cíbola, de Pedro Castañeda de Nájera, y el Descubrimiento de las Siete Ciudades, de fray Marcos de Niza. Edición de Ángel Luis Encinas Moral, Madrid 2016, Miraguano Ediciones. (ісп.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.