Фрейліна
Фре́йліна (від застар. нім. Fräulein — неодружена жінка, дівчина, дівиця) — молодше придворне жіноче звання в Європі і Росії. Давалося представницям знатних шляхетських прізвищ. Фрейліни складали свиту королев, принцес та інфант (в Росії — імператриць і великих княгинь).
Згідно з російським Табелем про ранги, це звання за старшинством йшло після звання статс-дама і камер-фрейліна. В Росії його почали надавати з 1744 року.
Присвоєння і права
Звання «фрейліна» надавалося неодруженим жінкам.
Однією з основних переваг фрейлін була можливість вступити в шлюб, оскільки при дворі можна було знайти найбільш вигідного, знатного і багатого нареченого. Фрейліни при цьому отримували посаг від двору.
Російська імперія
В Росії фрейліна отримувала «шифр» — прикрашений діамантами вензель царственої особи, в свиту якої вона входила. Якщо жінка вступала в шлюб, це звання з неї знімалося, але вона зберігала право бути представленою імператриці і отримувати запрошення на придворні церемонії і бали у Великому залі Зимового палацу разом з чоловіком, незважаючи на звання останнього.
Приблизно третина фрейлін належала до титулованих родин, а близько половини — були доньками осіб, що мали придворні чини і звання[1]. Навіть в середині XIX століття відомі випадки, коли звання фрейліни дарували малолітнім дівчаткам.
Придворний штат 1796 року включав такі жіночі звання: обер-гофмейстерина, гофмейстерина, 12 статс-дам і 12 фрейлін[1]. Пізніше звання фрейліни надавалося особливо часто. У 1881 році з 203 дам, що мали придворні звання, 189 були фрейлінами; у 1914 році, відповідно, — 280 і 261.
У 1826 році Микола I встановив комплект фрейлін — 36 осіб. Частина «комплектних» фрейлін призначалася служити імператрицям, великим княгиням і великим княжнам. Більшість з них постійно перебували при дворі (часто і мешкали там). Фрейліни імператриць вважалися старшими за фрейлін, що служили великим княгиням, а ті, у свою чергу, були старші за фрейлін великих княжон[1].
Фрейліни «високого Двору» не несли постійних обов'язків. Багато хто з них довго знаходилися у відпустці (інколи проживаючи поза столицею) і з'являвся при дворі лише зрідка.
При дворі фрейліна мала можливість вдало вступити в шлюб, або, як тоді зказали, скласти «блискучу партію». Кожна з 36 «комплектних» фрейлін при цьому отримувала посаг від двору. В деяких випадках і саме весілля святкувалося в палаці: так, фрейліна Цесарівни і ад'ютант Цесаревича в 1880 році святкували весілля в Анічковому палаці[1]. Лише небагатьом з них після одруження давали вище звання; решта — відраховувалася від двору. Але навіть у відставці фрейліни зберігали право бути представленими імператриці і запрошувалися на великі бали у Великому (Миколаївському) залі Зимового палацу разом з чоловіком, «незалежно від чину останнього»[1].
Декілька фрейлін (2-5) мали вищий ранг — камер-фрейлін. Як і статс-дами, камер-фрейліни жодних певних обов'язків при дворі не несли; вони навіть не були зобов'язані брати участь в придворних церемоніях.
Гофмейстеріни, статс-дами і камер-фрейліни мали загальний титул — ваше високопревосходительство.
Примітки
- Шепелев Л. Е. Титулы, мундиры и ордена Российской империи. — М.: Центрполиграф, 2005.
Джерела
- Придворные чины и придворное ведомство//Брокгауз Ф., Ефрон И. Энциклопедический словарь. — Т. 25 (49): Праяга — Просрочка отпуска. — М.:1898. — 478 с.
- Архипова Т. Г. Румянцева М. Ф. Сенин А. С. История государственной службы в России XVIII—XX века. — М.: «Современник», 1999.
- Чины и звания придворных кавалеров и дам//Шепелев Л. Е. Титулы, мундиры и ордена Российской империи. — М.: Центрполиграф, 2005. — 488 с. — ISBN 5-9524-1046-4 — 5 000 экз.
Посилання
- Короткий словник титулів, звань і чинів // Сайт історії Росії: rushistory.stsland.ru (рос.)