Фукуяма
Фукуя́ма (яп. 福山市, ふくやまし, МФА: [ɸu̥kujama ɕi̥]) — місто в Японії, в префектурі Хіросіма.
Фукуяма | |
Країна | Японія |
Острів | Хонсю |
Регіон | Тюґоку |
Префектура | Хіросіма |
ISO 3166-2 | 34207-6 |
Площа | 195,71 км² (1 жовтня 2007[1]) |
Населення | 42 199 осіб (1 червня 2011[2]) |
Густота | 215.6 осіб / км² |
city.fukuyama.hiroshima.jp(яп.) | |
Фукуяма у Вікісховищі |
Короткі відомості
Фукуяма розташована у південно-східній частині префектури Хіросіма, на узбережжі Внутрішнього Японського моря, в районі гирла річки Асіда. Вона входить до четвірки найбільш населених міст регіону Тюґоку[3]. 1998 року Фукуяма була зарахована до центральних міст країни[4].
Через Фукуяму проходять основна лінія та лінія Фукуен залізниці JR, лінія швидкісного потягу сінкансен, державні автошляхи №;2, № 181, № 313, № 486, а також автострада Санйо. В місті працює порт, який сполучається поромом з портом Тадоцу префектури Каґава на острові Шікоку[3].
Основою економіки Фукуями є рисівництво, городництво, скотарство, металургійна, машинобудівна і хімічна промисловості. З 1966 року в місті працюють заводи металургійної корпорації JFE Steel. Традиційними ремеслами є виготовлення кото, меблів та японських сандалій ґета. Фукуяма є головним господарським осередком сходу префектури, одним з великих центр промислового району Внутрішнього Японського моря.[3].
Станом на 1 жовтня 2007[1] площа міста становила 518,07 км². Станом на 1 червня 2011[2] населення міста становило 461 744 осіб.
Історія
Місто Фукуяма було утворене 1916 року шляхом надання міського статусу однойменному містечку. Останнє було засновано 1619 року самурайським володарем Мідзуно Кацунарі як ремісничо-купецьке поселення біля замку Фукуяма. За переказом, назва Фукуяма походила від старояпонського виразу про побажання щастя і довголіття[5].
Територія Фукуями була заселена з давніх часів. Вона входила до складу провінції Бінґо. Перед появою міста на узбережжі Внутрішнього Японського моря існували численні портові поселення — Нарацу, Фукацу, Томо та інші. 1619 року новостворене містечко Фукуяма стало столицею автономного уділу Фукуяма-хан, яким керували самурайські володарі з родів Мідзуно, Мацудайра та Абе. Після ліквідації ханів та заснування префектур 1871 року містечко увійшло до складу префектури Фукуяма. 1875 року останню приєднали до префектури Окаяма, а наступного року остаточно включили до складу префектури Хіросіма. Протягом кінця 19 — першої половини 20 століття, в результаті модернізації, Фукуяма перетворилася на великий промислово-торговельний. Під час Другої світової війни 80 % міста було знищено авіацією США. 1994 року в місті відкрився Фукуямський університет Хейсей.[3].
Протягом новітнього періоду межі Фукуями істотно збільшилися. 1933 року місто поглинуло 10 сусідніх сіл: Йосідзу, Кіносьо, Нарацу, Фукацу, Хондзьо, Тесіро, Каваґуті, Кусадо, Саба й Касіма. 1942 року до міста були приєднані села Ямате та Ґобун, а 1956 року — села Хікіно, Іті, Сенда, Міюкі, Цуноґо, Акасака, Сето, Кумано, а також містечка Міномі та Томо. 1962 року Фукуяма приєднала містечко Фукаясу, 1966 року об'єдналася з містом Мацунаґа, а 1975 року увібрала містечка Екія і Камо[3]. 2003 року місто поглинуло містечка Уцумі та Сініті, 2005 року — містечко Нумакума, а 2006 року — містечко Каннабе[4].
Фукуяма була центральним містом провінції Бінґо. Портове містечко Томо, яке сьогодні є частиною міста, було відоме з прадавніх часів і оспіване у багатьох японських піснях. У період Едо Фукуяма було резиденцією роду Мідзуно. Сьогодіні місто знане як «місто троянд».
Культура
У Фукуямі розташовано багато культурних пам'яток. Головною окрасою міста є замок Фукуяма. Його Фусімівська вежа та «Сталеві ворота» — єдині автентичні споруди, що збереглися після Другої світової війни. Вони належать до числа важливих культурних надбань країни[3].
На території колишнього містечка Кусадо, вздовж річки Асіда, розташований середньовічний буддистський монастир Мьооїн. Його головний храм та п'ятиярусна пагода зареєстровані як Національні скарби Японії, а головна статуя одинадцятиликої бодгісаттви Каннон — як важлива культурна старожитність. Поруч із монастирем знаходиться розкопане археологами середньовічне поселення у 1000 садиб, яке називають «японськими Помпеями»[3].
Територія колишнього порту Томо багата на мальовничі краєвиди та історичні місця. Його затока є складовою Національного парку «Внутрішнє Японське море». Окрасою Томо є монастир Анкокудзі, святилище Нумакума, а також старовинна садиба роду Ота[3]. Район колишнього містечка Сініті відомий синтоїстьким святилищем Кібіцу і ритуальними танцями каґура[3].
В околицях замку Фукуяма розташовані Замковий музей, Фукуямський Музей мистецтв, Історичний музей префектури Хіросіма та Фукуямський музей літератури. В кварталі Мацунаґа працює Музей японського традиційного взуття та Музей японської іграшки. У Томо діє місцевий Історико-етнографічний музей[3].
В центрі міста відкритий Парк троянд, в якому висаджено понад 5500 троянд 280 видів. Через нього Фукуяму інколи називають «столицею троянд»[3].
Примітки
- Статистика Інституту географії Японії // Сайт Інституту географії Японії. Переглянуто 27 серпня 2008 .
- Статистика префектури Хіросіма // Сайт префектури Хіросіма. Переглянуто 6 серпня 2011 .
- Фукуяма // Енциклопедія Ніппоніка: в 26 т. 2-е видання. — Токіо: Сьоґаккан, 1994—1997.
- Офіційна сторінка міста Фукуяма
- яп. 寿山福海, じゅざんふくかい, МФА: [d͡ʑuzan ɸukukai̯] — «Живіть довго, як столітні гори! Будьте щасливі, як безкрає море!».
Джерела та література
- (яп.) Фукуяма // Великий словник японських топонімів Кадокава. Префектура Хіросіма (34). — Токіо: Кадокава Сьотен, 1987.
Фукуяма // 『日本大百科全書』 [Енциклопедія Ніппоніка]. — 第2版. — 東京: 小学館, 1994—1997. — 全26冊. (яп.)