Фурмений прилад
Фурмений прилад — прилад, за допомогою якого подають повітря у доменну піч. Складається з трьох деталей: фурми, фурменого холодильника і амбразури. Фурмений прилад вкладається у отвір у вогнетривкому муруванні фурменої зони горна доменної печі. Зазвичай фурменим приладом називаються не тільки згадані деталі, а й все приладдя для підводу дуття у піч, включаючи сопло, коліно і патрубок.
Кількість фурм і, відповідно, фурмених приладів на доменній печі залежить від діаметра горна. Так, для доменної печі об'ємом 1033 м 3 кількість фурм становить 16, а для доменної печі об'ємом 5000 м 3 кількість становить 36. На окремих доменних печах закордоном кількість фурм доведено до 42.[1]
Будова
Деталями фурменого приладу є амбразура, фурмений холодильник і фурма. Амбразура являє собою чавунний відливок конічної форми, що охолоджується водою, яка циркулює по водопровідній трубці, залитій у її тіло. Амбразура вставляється у отвір у кожусі доменної печі і кріпиться до фланцю, привареного до цього отвору.
Фурмений холодильник робиться мідним вили́ваним з внутрішньою порожниною, в якій циркулює вода. Холодильник також має конічну форму, він вставляється у конічну заточку амбразури. Призначення амбразури і холодильника полягає у інтенсифікації охолодження кладки горна, що знаходиться безпосередньо біля місць горіння. Крім того, наявність холодильника забезпечує щільне встановлення фурми.
Повітряна фурма вставляється у конічну заточку холодильника, вона виступає у глиб горну доменної печі на 200–300 мм. Фурма знаходиться безпосередньо біля місць горіння, вона доторкається до розпеченого коксу і розплавлених продуктів плавки. Це вимагає безперервного інтенсивного охолодження фурми водою для її збереження. Інколи фурми прогоряють — в їхньому корпусі з'являється дірка, і тоді у піч починає потрапляти вода з фурми, що є неприпустимим. У такому випадку фурму необхідно замінити на іншу, для чого тимчасово зупиняють доменну піч.
Дуття — повітря, нагріте у кауперах до температури 1000–1300 °C — підводиться по трубі гарячого дуття до кільцьового трубопроводу, що оперізує доменну піч, а від нього через прилад для подачі дуття — нерухоме коліно, рухоме коліно, сопло — до фурми, а через ню — у піч.
Сопло притискається до фурми, а рухоме коліно до сопла за допомогою натяжного пристрою.
Посилання
- Г. Г. Ефименко, А. А. Гиммельфарб, В. Е. Левченко. Металлургия чугуна. — К., 1974. Стр. 328.
Література
- В.П.Мовчан, М.М.Бережний. Основи металургії. Дніпропетровськ: Пороги. 2001. 336 с.