Хай не впаде темрява

Хай не впаде темрява (Lest Darkness Fall) — фантастичний роман Лайона Спрега де Кемпа. Роман являє собою один із найбільш ранніх зразків творів на тематику альтернативної історії. Вперше опублікований в журналі 1939-го, окреме видання побачило світ 1941 року.

Хай не впаде темрява
Lest Darkness Fall
Жанр науково-фантастичний роман і роман з альтернативної історіїd
Автор Лайон Спрег де Кемп
Мова англійська
Опубліковано 1939
Видавництво Henry Holt and Companyd
Видання 1941

Сюжет роману

Мартін Педуей, американський археолог, таємничим способом потрапляє з фашистської Італії 1938 року в Рим 535-го, в часи панування там остготів. Знаючи латинську мову, після акліматизації до реалій світу на межі античності та Середньовіччя, Мартін стає успішним підприємцем, «винаходячи» арабські цифри, рецепт бренді, оптичний телеграф та друкарський верстат. Після вирішення нагальних проблем Мартін наважується застосувати всі свої знання з історії задля запобігання завоювання Італії візантійцями — це б закінчилося остаточним пришестям Темних сторіч. Мартін рятує скинутого короля Теодата, допомагає йому повернути владу та стає квестором. Педуей, організувавши армію, після застосування невідомої на ті часи тактики, допомагає готам розбити армію візантійців Велізарія. В результаті візантійські сили приєднуються до остготів. Через деякий час Мартін допоміг відбити другий напад візантійців. Наслідком його втручання держава остготів втрималася, Італія ж була врятована від довгочасної руйнівної війни та вторгнення лангобардів.

Публікації

Перша публікація роману була здійснена в грудні 1939 року у журналі Unknown, виданий у повному обсязі видавцем Henry Holt and Company 1941-го, перевидання здійснювалися 1949 та 1955-го. У Великій Британії перше видання в твердій палітурці здійснене видавництвом Heinemann 1955 року. В м'якій палітурці твір випущений видавництвом Jove Books (Pyramid Books) 1963-го, перевидано 1969 року. 2005 року роман увійшов до авторського збірника «Years in the Making: The Time-Travel Stories of L. Sprague de Camp».

Відгуки

Ентоні Бучер та Маккомас відмітили роман як незвичайну варіацію Янкі з Коннектикуту при дворі короля Артура, що вирізнялася даними про готський Рим. Альгіс Будріс назвав твір «пречудовим» та оцінив роман як, можливо, найкращий твір де Кемпа. Петер Міллер зазначив, що «Хай не впаде темрява», можливо, є найкращим твором про подорожі в часі з усіх написаних після «Машини часу» Герберта Веллса.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.