Хань Сінь

Хань Сінь (韩信, 231 до н. е. 196 до н. е.) — китайський військовик часів династії Хань, прихильник першого імператора династії, Ґао-цзу.

Хань Сінь
Народився 231 до н. е.(-231)
Хуай'ань, Цзянсу
Помер 196 до н. е.(-196)
Чанань
·обезголовлювання
Підданство династія Хань
Національність китаєць
Діяльність політик, військовий очільник
Титул князь Ці, князь Чу

Життєпис

Народився 231 року до н. е. Про родини його мало відомостей. Рано втратив батька. Замолоду став цікавитися військовою справою. Ймовірно отримав початкові військові знання. З початком повстання проти династії Цінь у 209 році до н. е. приєднався до одного з його очільників Сян Ляня. Із загибеллю останнього перейшов на службу до Сян Юя, а згодом (у 206 році до н. е.) став соратником Лю Бана, майбутнього засновника династії Хань.

У 206–205 роках до н. е. сприяв перемозі прихильників Лю Бана на більшій території Китаю. За це він отримав титул князя Ці. У 202 році розробив план війни з Сян Юєм, завдяки чому ханьцям на чолі із Лю Баном вдалося здобути перемогу у битві при Ґайся. За це визначний вчинок Хань Сінь отримав ще титул князя Чу.

Проте внаслідок інтриг у 202 році титул Хань Сіня був знижений до бо (графа) Хуеінь. Хоча він зробив величезний внесок в заснування династії Хань, Лю Бан підозрював його у зраді і під цим приводом засудив до страти у 196 році до н. е.

В знищенні Хань Сіня зіграв велику роль інший соратник Лю Бана, Сяо Хе (бл. 257-193 до н.е.), який до заснування нової імперії рекомендував Хань Сіня Ханя Лю Банові. Через це, у китайській мові розповсюдився вираз "І вдача, і невдача - через Сяо Хе" (成也蕭何 敗也蕭何), який окреслює кар'єру Хань Сіня та вживається для характеристики єдиного фактору, який спричинив як піднесення, так і падіння.

Пам'ять

У китайської військової історії Хань Сінь вважається представником школи «Хитрощів». Він носить почесні ім'я «Офіцер-святий», «Бойовий бог». Сучасники дали йому оцінки «неперевершений і єдиний у своєму роді», «незрівняний внесок, непереможний генерал».

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.