Харківводоканал

КП «Харківводоканал» комунальне підприємство зі штаб-квартирою в місті Харків, яке займається видобуванням, розподіленням, транспортуванням, постачанням води та водовідведенням у Харкові та Харківській області.

Харківводоканал
КП «Харківводоканал»
Тип Комунальне підприємство
Галузь водопостачання
Спеціалізація водопостачання та водовідведення
Попередник(и) КП «Харківкомуночиствод»
КП «ВТП «Вода»
Засновано 2011
Штаб-квартира Харків, Україна
Ключові особи Віталій Панов
Код ЄДРПОУ 03361715
vodokanal.kharkov.ua

Історія

Перший харківський водопровід почали будувати бельгійські концесіонери - Санкт-Петербурзький купець першої гільдії цивільний інженер А.К. Рейс і прусько-підданий інженер-механік К.К. Дилль. Контракт з ними був укладений Міською Думою 1 березня 1878 р. Термін концесії був розрахований на 45 років, після чтого все майно підприємства мало перейти у власність міста. Але 17 червня 1879 р. Рейс і Дилль передали свої права підприємцям Рубану, Розенблюму і Герцу.

Водопровід був введений в експлуатацію 17 червня 1881 р. Його протяжність склала 41,35 км, подача води - 10 л/добу на людину. Вода подавалася з артезіанських верхньокрейдяних горизонтів, розташованих на глибині близько 100 метрів, через Карпівське та Павлівськое джерела. Вона самопливом надходила по дренажних трубах на Конторську насосну станцію. Там вона фільтрувалася та далі перекачувалася в два резервуари: головний обсягом 492 куб. м на Холодній горі, і запасний об'ємом 123 куб. м в районі Німецької вулиці. З цих резервуарів вода по трубах подавалася до точок розбору. Жителі міста купували воду в 12 водорозбірних будках за ціною 0,25 коп. за відро.

Згодом були пробурені 3 артезіанські свердловини глибиною 200 м , а в 1889 р. запущена в роботу перша артезіанська свердловина з водоносного шару подмелових пісків глибиною близько 600 м. У місті були встановлені крани для пожежогасіння та поливу вулиць, з'явилися 3 фонтани.

1 березня 1904 р. Міське Управління викупило водопровід у концесіонерів за 1,25 млн рублів облігаціями міської позики. Суспільство водопостачання стало іменуватися Міськводопровід. З 1904 по 1912 рр. доходи водопроводу виросли в два рази. Міська Дума виділила кредит на розвиток водопроводу: на ці кошти були облаштовані нові свердловини, розширена мережа, побудовані нові насосні станції і водопровідні споруди. У 1913 році за проектом професора Рузського була побудована металева водонапірна башта для подачі води в Нагорний район за системою інженера Шухова. (у 1945 р. вежа була розібрана і перевезена до м. Полтави, у 2002 р.вона була там демонтована).

У 1917 р. були проведені перші гідробіологічні дослідження води р. Сіверський Донець як джерела води.

З 1917 до 1940 р. було введено в експлуатацію ще 9 артезіанських свердловин із загальною подачею води 64 тис. куб. м/добу.

У 1933 р. було розпочато будівництво першої черги Сіверсько-Донецького водопроводу потужністю 50 тис. м³ на добу, 20 березня 1938 р. її було введено в експлуатацію. У жовтні 1936 р. було організовано централізований контроль якості водопровідної питної води.

У жовтні 1941 р. було прийнято рішення залишити артезіанський водопровід для водопостачання громадян, а Донецький водопровід вивести з ладу, щоб окупанти не скористалися ним для відновлення промислового району Харкова, як ремонтної бази ворожої військової техніки. Роботу водогону було відновлено в 1945 р. У 1951 р. було завершено відновлення артезіанського водопроводу. Місто забезпечувалося водою за жорстким графіком: її подавали абонентам вранці і ввечері по 1,5-2 години.

У 1960 р. було завершено будівництво другої нитки водоводу від Кочетоцької станції, що збільшило подачу води на 100 тис. куб. м/добу, але не вирішило проблему дефіциту води.

У 1964 р. було введено в експлуатацію Печенізьке водосховище об'ємом 383 млн м³. У цьому ж році для економії питної води побудована система технічного водопостачання промисловості міста.

У 1958 - 1972 рр. збудовано другий блок Кочетоцької водопровідної станції продуктивністю 400 тис. м³/добу; 3-я і 4-а нитки водоводів Кочеток-Харків. провідні мережі.

1 березня 1965 року Харківський водотрест перейменований у Виробниче управління водопровідного господарства м. Харкова. У 1980 р. воно було ліквідовано і створено Виробниче об'єднання з комунального та промислового водопостачання «Харківкомунпромвод».

У 1972 році в м. Харкові вперше в Україні почали буріння свердловин на глибину 800 м.

До кінця 1976 р. протяжність мереж і водоводів виросла в 4,5 рази проти довоєнного і становила 1 386,4 км, подача води місту - в 6 разів до 718,1 тис. куб. м/добу..

Харків став забезпечуватися водою цілодобово у 1984 р. після закінчення будівництва та введення пускового комплексу 1-ї черги магістрального водоводу діаметром 1400 мм з каналу Дніпро-Донбас (продуктивність 375 тис. куб. м/добу, розташований на відстані 140 км від Харкова). Канал живиться водою Дніпродзержинського водосховища, з нього 12 насосних станцій подають дніпровську воду до Краснопавлівського водосховища ємністю 410 млн. куб. м, а з нього по водоводам вода подаэться до Харкова, Лозової, та Первомайська.

У 2004 р. було створено комунальне підприємство «Виробничо-технологічне підприємство «Вода».

У жовтні 2011 р. шляхом злиття двох самостійних комунальних підприємств КП ВТП «Вода» і КП КГ «Харківкомуночиствод» в єдиний технологічний виробничо-господарський комплекс водопровідно-каналізаційних споруд створене КП «Харківводоканал».[1]

Структура

  • Комплекс з експлуатації зовнішніх водопровідних мереж, артезіанського водопроводу і насосних станцій «Харківводопостачання»;
  • Комплекс з експлуатації зовнішніх каналізаційних мереж, колекторів і насосних станцій та технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж каналізації «Харківводовідведення»;
  • Комплекс водопідготовки «Донець»;
  • Комплекс водопідготовки «Дніпро»;
  • Управління артезіанського водопроводу і насосних станцій;
  • Міські очисні споруди водовідведення № 1;
  • Міські очисні споруди водовідведення № 2;
  • Комплекс спецмашин і механізмів.[2]

Скандали

Підприємство та його посадові особи є фігурантом низки кримінальних розслідувань, зокрема, щодо завищення вартості робіт у три рази під час тендеру у квітні 2018 року на будівництво водопроводу на вулицях Лісопарківська та Рудика, завищення очікуваної вартості робіт на 15 млн грн під час торгів у жовтні 2018 року на будівництво водопроводу від Лідного до 26-ї насосної станції, а також проведення робіт на об'єктах будівельної компанії «Авантаж» без юридичного їх оформлення, які за документами мали проводитись іншим підрядником[3]. У березні 2019 року прокуратура проводила обшуки та за адресами проживання його службових осіб[4].

Примітки

  1. Історія компанії КП «Харківводоканал»
  2. Загальна інформація про КП «Харківводоканал»
  3. Павел Федосенко (13 березня 2019). Обыски в "Харьковводоканале": КП нелегально работало на фирму нардепа. NewsRoom. Процитовано 27 квітня 2019. (рос.)
  4. Алексей Басакин (13 березня 2019). Силовики обыскивают офис КП "Харьковводоканал". NewsRoom. Процитовано 27 квітня 2019. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.