Харківський обласний військовий комісаріат

Харківський обласний військовий комісаріат був одним із перших в Україні і почав виконувати свої функції з 11 січня 1919 року.[1] Заклад знаходиться за адресою: вулиця Коцарська, 56, Харків, Харківська область, 61000

Харківський обласний військовий комісаріат
Харківський обласний військовий комісаріат
Засновано 11 січня 1919
Військовий комісар Калгушкін Юрій Леонідович
Материнська
організація
Міністерство Оборони України
Код ЄДРПОУ 08166355

Історія

Заснування

Історія формування військових комісаріатів на території нашої держави відбувалася у період великих революційних потрясінь 1917—1921 рр. Попереду у цьому напрямку крокували військові установи Харківського регіону. На той час Харків був столицею української Республіки. Харківський губернський військовий комісаріат одним з перших в Україні почав виконувати свої функції з 11січня 1919 р. Військовий комісаріат проводив облік призовників, відповідав за збереження зброї на арсеналах, іншого військового майна. Із заснуванням військкоматів в їхньому штаті були посади екзекутора та його помічника, які стежили за виконанням своїх службових обов'язків усіма працівниками установи та дисципліною призовників.

В 1919 році Харківський губернський військовий комісаріат надавав місячні відстрочки від мобілізації деяким спеціалістам сільського господарства та землеутрою. [2]

Співробітники Харківського губернського військового комісаріату разом з повітвійськоматами залучалися до воєнної блокади сіл за приховування зброї, нерідко розстрілючи тих у кого була виявлена зброя.[3]

На першому рядку кутового штампу Харківського військкомату у 1920 році було написано РСФСР. Данний факт може говорити, що в той час російська влада була під маскою радянської.[4] 27 грудня 1919 року Центральний Комітет партії РКП (б) призначив В. С. Корнєва Харківським губвоенкомом (їм він пробув до березня 1920 року).[5] За цей час він пропонував підлеглим вилучати зброю у населення вельми радикальним способом:

Розстріляйте десятки,що чинять опір, і вам тисячі здадуть зброю[6]

З переходом країни на мирний стан на губернські військкомати була покладена функція організації і проведення спеціальної військової підготовки молоді.[7]

Друга світова війна

Друга світова війна стала серйозним іспитом для працівників військового комісаріату, висунувши перед ним небувалі по складності і масштабу завдання. Лише протягом липня 1941 р. в Харківський облвійськкомат надійшло більше п'яти тисяч рапортів з проханням на фронт. Понад 270 тисяч харків'ян, відправлених з ХОВК, у роки війни були удостоєні урядових нагород за мужність і героїзм. Відбудова народного господарства в Україні розпочалася ще в останні роки війни. Восени 1943 р. почали повертатися люди, реевакуюватися підприємства у рідне місто. Звільнення мільйонів людей з армії і флоту слід було здійснити в короткий термін і без втрат для бойової готовності військ.[8]

Повоєнний час

У різні періоди доводилося перейматися не тільки мобілізаційною роботою з призову на дійсну військову службу, а й формувати команди військовозобов'язаних для участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, подолання наслідків страшного землетрусу у вірменському Спітаку. А поза тим неухильно клопотатися розв'язанням проблем родин мобілізованих бійців. Надавати допомогу пораненим і інвалідам війни, підсобляти у вирішенні питань працевлаштування, пенсійного забезпечення й задоволення їхніх потреб і запитів[9][10]

1991 - 2014

З вибором самостійного шляху нашою країною розпочалася важка робота з будівництва вітчизняної армії. Піднялися вимоги до професіоналізму захисників Вітчизни. Поліпшення якості укомплектованості мобілізаційними ресурсами — одне із головних завдань забезпечення обороноздатності країни, виконання якого прямо залежить від їх діяльності. Військовослужбовці Харківського обласного військового комісаріату вносять відчутний вклад у справу зміцнення обороноздатності держави. В облвійськкоматі зберігається Перехідний пам'ятний вимпел кращого облвійськкомату Північного оперативного командування ЗС України, який було передано на вічне зберігання.[11][12]

2014

Після російської інтервенції до Криму в 2014 році та анексії Криму диверсійні дії були також направлені і на військові комісаріати, з метою дестабілізація ситуації в Україні та зриву мобілізації. Так 4 серпня 2014 року з гранатомета та автомата Калашникова був обстріляний Харківський обласний військовий комісаріат. [13] [14]

З метою підтримання морально-психологічного стану українських військових, офіцери Харківського обласного військового комісаріату організовували збір та відправлення дитячих малюнків до зони проведення АТО. [15]

Відбір військовослужбовців-контрактників став пріоритетним завданням військової установи особливо зараз, коли в Україні йде війна.

Примітки

  1. Горбунов Д. (2014). Горбунов Д. Харківському облвійськкомату – 95 років! /Д.Горбунов (українська). Слово ветерана.
  2. Збірник постанови, декрети, інструкції і положення Тимчасового робітничо-селянського уряду України за 1919 рік, 1919, с. 330.
  3. / Реабілітовані історією. Харківська обалсть: Книга перша.-Ч.1 / ДП "Релдакційно-виданича група Харківського тому серії "Реабілітовані історією"".- К., Х.: Оригінал, 2005.- 800 с.: іл.
  4. Едуард Зуб (19 березня 2020). Рязансько-харківський комісаріат: російська влада під маскою радянської. mediaport.ua. MediaPort. Процитовано 9 грудня 2020.
  5. Корнев Василий Степанович (рос). Справочник по истории Коммунистической партии и Советского Союза 1898—1991. Процитовано 9 грудня 2020.
  6. «Аргумент» http://argumentua.com/stati/ryazansko-kharkovskii-komissariat-rossiiskaya-vlast-pod-maskoi-sovetskoi
  7. Горбунов Д. (2017). «Плюси» в роботі військкоматів Харківщини :[бесіда з військ. Комісаром Харків. Обл.. військкомату Ю. Калгушкіним / записав Д.Горбунов] (українська). Вісті Дергачівщини. с. 4.
  8. Н.Щербакова (1996). «Армия - зеркало общества» : [беседа с начальником Харьков. обл. воен. комиссариата Ю.Клынкиным / записала Н.Щербакова] (російська). Панорама. с. 7.
  9. Котляр В. (1992). По ранжиру – становись : [беседа с начальником отд. Харьков. обл. военкомата Г.Ломаковым / записал В.Котляр] (російська). Время.
  10. Тихонова И. (2010). В армию – по конкурсу? : [ беседа с воен. комиссаром Харьков .обл. военкомата А.Середой / записала И.Тихонова] (російська). Харьковские известия. с. 7.
  11. И.Гайдученко (2005). Призывная кампания «Весна -2005» в разгаре : [беседа с начальником обл. военкомата А.Середой / записал И.Гайдученко] (російська). Вечерний Харьков. с. 4.
  12. М.Тараненко (2009). На марші…90 літ: Харків. обл. військкомату – 90років/ М.Тараненко (українська). Слобідський край. с. 1,12.
  13. Володимир Пиріг (4 серпня 2014). В Харкові підірвали і обстріляли облвійськкомат. zaxid.net. zaxid.net. Процитовано 9 грудня 2020.
  14. У Харкові з гранатомета та автомата Калашникова обстріляли обласний військкомат - Випуск ТСН.19:30 за 4 серпня 2014 року на YouTube
  15. За час АТО юні харків’яни надіслали бійцям понад 3000 послань. kharkivoda.gov.ua/. Харківська обласна державна адміністрація. 15 липня 2014. Процитовано 9 грудня 2020.

Джерела

  • Горбенко С. В. Роль військових комісаріатів в виконанні державної комплексної програми реформування та розвитку Збройних Сил України по створенню професійної армії //Збірник наукових праць Харківського університету Повітряних сил. – 2013. – №. 3. – С. 17-19.
  • Горбунов Д. Харківському облвійськкомату — 95 років! /Д.Горбунов // Слово ветерана.- 2014.-18-25 янв.(№ 2).
  • Калгушкін Ю. «Плюси» в роботі військкоматів Харківщини: [бесіда з військ. Комісаром Харків. Обл.. військкомату Ю. Калгушкіним / записав Д.Горбунов] //Вісті Дергачівщини.-2017.-14 січ.-С.4.
  • Клынкин Ю. «Армия — зеркало общества»: [беседа с начальником Харьков. обл. воен. комиссариата Ю.Клынкиным / записала Н.Щербакова] // Панорама.- 1996.-25 мая.-С.7
  • Ломаков Г. А. По ранжиру — становись: [беседа с начальником отд. Харьков. обл. военкомата Г.Ломаковым / записал В.Котляр] // Время.-1992.-29 апр.
  • Середа А. В армию — по конкурсу? : [ беседа с воен. комиссаром Харьков .обл. военкомата А.Середой / записала И.Тихонова] // Харьковские известия.-2010.-15 апр.-С.7.
  • Середа А. Призывная кампания «Весна -2005» в разгаре: [беседа с начальником обл. военкомата А.Середой / записал И.Гайдученко] //Вечерний Харьков.-2005.-28 апр. С.4
  • Тараненко М. На марші…90 літ: Харків. обл. військкомату — 90років/ М.Тараненко // Слобідський край.-2009.-10 січ.-С.1,12.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.