Харківський фізико-математичний ліцей № 27

Комунальний заклад «Харківський фізико-математичний ліцей № 27 Харківської Міської Ради Харківської області» — відома харківська школа з фізико-математичним ухилом. Розташовується в старовинній будівлі XIX століття. За 100 років неодноразово змінювалось призначення будівлі, також змінювались напрямки діяльності — від торгової школи до військових курсів. Статус ліцею установі було присвоєно в 1990 році.

Харківський фізико-математичний ліцей № 27
Тип Ліцей
Країна  Україна
49°59′00″ пн. ш. 36°13′21″ сх. д.
Директор Юлія Вікторівна Єременко
Сайт pml27.klasna.com

Історія

XIX століття

Будівлю № 14 по вулиці Мар'їнській було побудовано в XIX столітті. В ній мешкала баронеса А. С. Унгерн-Штенберг (Лазарева), дочка засновника Гольбергівська церкви, відомого купця Г. О. Гольберга.

XX століття

У 1899 році баронеса померла, і в будівлі № 14 була розташована Харківська чоловіча гімназія № 4. Будівля № 12 по вулиці Мар'їнській побудована за проєктом архітектора Бориса Миколайовича Корнієнко в 1901—1904 роках. Тут розташувалася Торгова школа взаємної допомоги прикажчиків, яка проіснувала з 1901 по 1917 рік. На початку XX століття будівлі були об'єднані прибудовою.

У довоєнні роки тут перебувала середня школа № 37.

У 1941 році будівлю було зайнято німецькими військами. Під час відступу будівлю було підірвано, але незабаром її наново відбудували за тим же планом[1]. У 1963 році у Харкові була створена перша фізико-математична школа, яка й розташувалась у цій будівлі. Ініціаторами відкриття школи були член-кореспондент Академії наук УРСР, професор ХДУ Н. І. Ахієзер і доцент, а в майбутньому також професор, Ю. В. Гандель. Першим директором школи був Іван Федотович Бульба[2]. До відкриття школи долучились також науковці-математики В. А. Марченко та Ю. І. Любіч[3]. Першими вчителями нової школи стали викладачі та аспіранти механіко-математичного та фізико-технічного факультетів ХДУ, а наплив охочих навчатися в математичних класах в перший рік був таким, що в одну паралель набирали до семи класів, для позначення яких використали незвичайну систему нумерації (9-1, 9-2 і т. д. замість 9 «А», 9 «Б»)[4].

У 1964 році в школі почала працювати бібліотека.

У 1990 році фізико-математична школа отримала статус ліцею.

XXI століття

У 2004 році було призначено директором І. Ю. Ненашева, відомого фізика і вчителя ліцею.

З 2008 року директором працює Єременко Ю. В. Під час її роботи директором, в 2008 році розпочався капітальний ремонт ліцею. Влітку 2008 року в кабінеті фізики сталася пожежа. Практично повністю згоріли кабінети 24 та 24а, зал слави ліцею. Основною версією пожежі вважається загоряння електричної проводки. Збиток, включаючи прогорілий дах, був оцінений в 285 тисяч гривень, гроші на ремонт було вирішено виділити з резерву міського бюджету[5].

Будівля

Ліцей розташовується в старовинній триповерховій будівлі — архітектурному пам'ятнику XIX століття. На фасаді ліцею розташовані меморіальні дошки Н. І. Ахієзеру (засновнику фізико-математичної школи № 27), І. Ф. Бульбі (першому директору фізико-математичної школи № 27), Б. М. Корнієнко (архітекторові будівлі).

Зала слави

Зал Слави має багато стендів на яких описана історія ліцею та його досягнення. У 2008 році, під час пожежі, він сильно постраждав і стенди згоріли. Після пожежі були створено нові стенди.

Бібліотека

На 2011 рік фонд бібліотеки налічував понад 21 тисячу примірників, з них близько 12 тисяч — підручники. Крім того є велика кількість брошур, карт, плакатів, відеоматеріалів. Щорічно ліцей виписує кілька десятків найменувань газет і журналів, як для навчального процесу, так і для різнобічного розвитку особистості[1].

Структура ліцею

Директора

Директор
ПІБ Період
Бульба Іван Федотович 19631982
Лободюк Тетяна В'ячеславівна 19822004
Ненашев Ігор Юрійович 20042007
Єременко Юлія Вікторівна 2008 — понині

Педагогічний колектив

У ліцеї викладають три кандидати наук і п'ять Заслужених вчителів України. Один з педагогів ліцею, Ілля Маркович Гельфгат, є автором понад 20 збірок завдань, які отримали гриф міністерства освіти і науки України, також він нагороджений орденом «За заслуги» та є почесним громадянином Харкова[6]. Орденом «За заслуги» III ступеня нагороджені також викладачі ліцею Сергій Олександрович Ліфіц (2010)[7] і Олександр Лазарович Берштейн (2011)[8]. Серед перших викладачів школи був автор всесоюзного підручника історії середніх віків, лауреат Державної премії СРСР Григорій Маркович Донський[9]. Викладання всіх дисциплін в ліцеї ведеться за ексклюзивними програмами, для яких складені авторські підручники[10].

Всього в ліцеї працюють 52 педагога: окрім згаданих вище вчителів, тут працюють 18 вчителів-методистів, 4 старших вчителя і 9 відмінників освіти.

Відомі вчителі
ПІБ Звання Рік нагородження Викладає
Раєвська Наталія Федорівна Заслужений вчитель УРСР
1983 рік
Учитель російської мови та літератури
Столін Аркадій Володимирович Заслужений вчитель УРСР
1988 рік
Вчитель математики
Жигуліна Олександра Дмитрівна Заслужений вчитель України
1992 рік
Вчитель фізики
Лободюк Тетяна В'ячеславівна Заслужений вчитель України
1992 рік
Перший директор ліцею. Вчитель фізики
Гельфгат Ілля Маркович Заслужений вчитель України, Відмінник народної освіти
2001 рік
Кандидат фізико-математичних наук, кавалер ордена «За заслуги» III і II ступеня, почесний громадянин Харкова[11]. Вчитель фізики.
Харик Олена Юхимівна Народний вчитель України[12]
2013 рік
Вчитель математики
Юсупова Лариса Михайлівна Заслужений вчитель України
2002 рік
Вчитель математики
Шаламов Руслан Васильович Заслужений вчитель України
2002 рік
Вчитель біології
Лифиц Сергій Олександрович Заслужений вчитель України
2003 рік
Вчитель математики
Берштейн Олександр Лазарович Заслужений вчитель України
2007 рік
Вчитель математики
Стрельченко Неля Наумівна Заслужений вчитель України[13]
2012 рік
Вчитель математики
Ненашев Ігор Юрійович Заслужений вчитель України[14]
2012 рік
Вчитель фізики

Навчальний процес

Навчання

Для учнів 3-4 класів працюють підготовчі курси, які готують їх до вступу в ліцей.

Для вступу до ліцею потрібно скласти вступний іспит. Якщо іспит пройдено успішно, то учень повинен пройти співбесіду, де розмовляє з директором і вчителями, і вони вирішують, чи буде учень прийнятий в ліцей. Також для переходу з з середньої школи у старші проводяться додаткові іспити. Зазвичай з трьох дев'ятих класів середньої школи утворюється два десятих класи.

Навчання в ліцеї проходить з 5-го класу по 11-й. Ухил фізико-математичний. Зараз в ліцеї навчається понад 550 осіб.

Мова навчання — російська.

У ліцеї прийнято носити форму одного зразка з логотипом ліцею.

Гуртки

У ліцеї проводяться гуртки з різних предметів і консультації по навчальним предметам.

Предметні:
  • Історія — обговорення спірних питань на історичні теми в плані підготовки до турнірів з історії та інтелектуального розвитку.
  • Цікава математика — гурток з математики, проводиться всіма вчителями даного предмета.
  • Фізика — надає допомогу у вирішенні олімпіадних завдань і завдань підвищеної складності.
  • Хімія — тут учні здобувають нові знання, проводять досліди.
Спортивні:
  • Футбол
  • Настільний теніс
  • Баскетбол
  • Спортивне орієнтування.
Інші:
  • Журналістика — викладають журналістику і репортерську майстерність.
  • Театр — гурток театральної майстерності.
  • Оскар — клуб світового танцю.
  • Можливості Інтернет — гурток з вивчення сучасних інформаційних технологій.


Символи

Кубок знань

Кубок знань — один із символів ліцею. Передається від 11 класу до 10-го.

Друковані видання

У ліцеї видаються газета «Вісник ліцею» і журнал «Пошук».

  • Вісник ліцею — офіційна газета ліцею. Газета виходить на Новий рік, Восьме березня, Останній дзвоник і День Вчителя. Статті в газету пишуть учні, крім того в кожному випуску друкуються вірші учнів ліцею. У 2007 році газета була визнана кращою на Національному конкурсу шкільних газет[16].
  • «Пошук» — науковий журнал, який видається ліцеєм. У ньому розглядаються теми математики і фізики, відомих наукових конкурсів і свят.

Досягнення

У рейтингу шкіл Харкова, який складається газетою «Сегодня», ліцей № 27 з 2008 року чотири роки поспіль впевнено посідав перше місце за результатами тестування з математики, яке на «відмінно» проходили, відповідно, 88,6, 92,3, 96,9 і 95,5 % учнів ліцею[17]. У 2009 році ліцей очолив список кращих шкіл міста в загальному заліку з 11 предметів[18].

Учні ліцею мають гарні результати на предметних олімпіадах. Так, тільки за 2008 рік 17 учнів ліцею стали переможцями Всеукраїнських олімпіад, двоє учнів стали призерами Міжнародної олімпіади з фізики. У тому ж році сім учнів ліцею отримали стипендію президента України[10]. У 2010 році понад 20 учнів ліцею стали переможцями Всеукраїнських математичних олімпіад[19]. Всього за час роботи ліцею з 1992 по 2011 рік його учні отримали на міжнародних олімпіадах (в основному фізичних і математичних) близько трьох десятків медалей, в тому числі і найвищі[20].

  • У 1993—2003 роках в 11-ти Харківських відкритих турнірах юних фізиків (ТЮФ) команда ХФМЛ № 27 перемагала 10 разів.
  • З 1993 по 2003 роки в 11-ти Всеукраїнських ТЮФ команда ліцею 5 разів посідала 3-е місце, 1 раз — друге місце і 5 разів ставала переможцем.
  • У 1997—2002 роках призерами обласних олімпіад стали 464 ліцеїста.
  • За 1991—2002 роки у Всеукраїнських предметних олімпіадах взяли участь 257 ліцеїстів, з яких 211 стали призерами і переможцями.
  • З 1994 по 2000 рік 88 учнів ліцею ставали призерами Соросівських олімпіад.
  • З 1992 по 2002 рік в Міжнародних предметних олімпіадах брали участь 15 ліцеїстів і всі стали призерами медалей різного ґатунку.

Команди ліцею і учні щорічно є постійними учасниками змагань, ігор, фестивалів, зокрема, загальноукраїнських турнірах юних біологів, юних винахідників і раціоналізаторів, міжнародних іграх «Кенгуру», «Левеня», турнірі ім. Ломоносова, Вінницькому турнірі чемпіонів, конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт МАН[21], обласних і Всеукраїнських етапах інтелектуальних ігор «Що? Де? Коли?», «Брейн-ринг» та інших.

Відомі випускники

Випускники
ПІБ Відзнаки
Дрінфельд Володимир Гершоновіч Лауреат Філдсівської премії.
Левіна Ольга Вадимівна Багаторазова чемпіонка світу з шашок.[10]
Віленкін Олександр Володимирович Американський фізик і космолог. Спеціаліст в області теорії космічних струн і квантової гравітації, популяризатор науки.

Директор інституту космології Університету Тафтса (США). Професор.[22]

Семиноженко Володимир Петрович Український громадський і політичний діяч, науковець у галузі матеріалознавства та надпровідних матеріалів, доктор фізмат-наук, професор, академік НАН України, двічі лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки та Міжнародної премії в галузі ядерної фізики, генеральний директор ДНУ «НТК „Інститут монокристалів“ НАН України», голова Північно-східного наукового центру НАН України, народний депутат України.
Сімсон Едуард Альфредович Професор НТУ «ХПІ». Президент АТ «Українські інформаційні системи», Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.
Олександр Медовий Голова наглядової ради Kharkiv IT Cluster.

Президент і CEO AltexSoft.[23]

Мураєв Євген Володимирович Український політик. Депутат Харківської обласної ради двох скликань, депутат Верховної ради України VII скликання і VIII скликання. Член парламентського комітету з питань податкової та митної політики.

Екс-голова політичної ради партії «За життя». Засновник і лідер партії «Наші».

Малєєв Олексій Вікторович Директор Центру розвитку ІТ-освіти, директор по технологічному підприємництву, проректор з міжнародних програм і технологічного підприємництва МФТІ.[24]
Щербина Марія Володимирівна Українська вчена-математик. Член-кореспондент НАН України, лауреат премії НАН України імені Остроградського за серію робіт «Імовірністні задачі на групах та в спектральній теорії» (2008).
Лисакевич Анастасія Валеріївна Математик, вчителька вищої категорії, кавалер ордена Княгині Ольги ІІІ ступеня. У 2009 році стала срібною призеркою міжнародної математичної олімпіади, що проходила у м. Беремен (Німеччина).

Примітки

  1. Харківський фізико-математичний ліцей № 27 → Бібліотека
  2. Історія ліцею
  3. Золотарев В. А. О становлении и развитии математического образования в Университете // UNIVERSITATES. Наука и просвещение : журнал. — 2004.   1.[недоступне посилання з липня 2019]
  4. Анна Яковлева. (19 жовтня 2010). Юлия Еременко: «О братстве наших выпускников давно слагаются легенды». Время. Архів оригіналу за 15 липня 2012. Процитовано 5 жовтня 2011.
  5. Физико-математический лицей успеют отремонтировать после пожара к 1 сентября. Nezabarom.ua. 22 серпня 2008. Архів оригіналу за 15 липня 2012. Процитовано 6 жовтня 2011.
  6. Илья Маркович Гельфгат[недоступне посилання з липня 2019] на сайті Харківської міської ради
  7. Учитель харьковского лицея № 27 Сергей Лифиц награждён орденом «За заслуги» III степени. city.kharkov.ua. 1 жовтня 2010. Процитовано 5 жовтня 2011.[недоступне посилання з жовтня 2019]
  8. Макаренко, Анна (1 жовтня 2011). В. Янукович наградил трёх харьковских учителей. ИА Status Quo. Процитовано 5 жовтня 2011.
  9. Эллан Пасика. (октябрь 2010). Воин и Учитель милостью Господней. Заметки по еврейской истории. Процитовано 10 грудня 2014.

    Сергей Чепижный. (17 серпня 2013). Vivat, лицей!. Время. Процитовано 10 грудня 2014.
  10. Марина Ефанова. (30 січня 2009). Физмат лицей: как стать отличником. Вечерний Харьков. Архів оригіналу за 15 липня 2012. Процитовано 5 жовтня 2011.
  11. Почетными гражданами Харькова станут еще 6 человек. АТН: Агентство Телевидения Новости. 24 червня 2009. Процитовано 15 жовтня 2011.
  12. Президент отметил харьковских педагогов государственными наградами. Офіційний сайт Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету. 4 жовтня 2013. Процитовано 5 листопада 2014.
  13. Президент Украины наградил харьковчан по случаю Дня работников образования. Вечерний Харьков. 8 жовтня 2012. Архів оригіналу за 26 жовтня 2012. Процитовано 15 жовтня 2012.
  14. Указ Президента України. Архів оригіналу за 8 грудня 2012.
  15. Указ президента України 96-2020
  16. Будущее у украинской профессиональной журналистики есть. ИА УНИАН. 13 травня 2007. Процитовано 15 жовтня 2011.
  17. Оксана Ермоленко. (26 вересня 2009). Где учат на совесть: лучшие школы Харькова. Сегодня. Архів оригіналу за 15 липня 2012. Процитовано 5 жовтня 2011.

    Оксана Козлова, Екатерина Федорова. (27 вересня 2011). Рейтинг лучших школ Харькова: где выпускают самых умных. Сегодня. Архів оригіналу за 15 липня 2012. Процитовано 5 жовтня 2011.
  18. Смычкина, Марина (28 серпня 2009). Определены лучшие школы Харькова. Время. Процитовано 5 жовтня 2011.
  19. Александра Свиницкая, Татьяна Велимовская. (20 травня 2010). Первоклассное мучение. Weekly.ua. Архів оригіналу за 12 листопада 2011. Процитовано 5 жовтня 2011.
  20. Наші досягнення на новому сайті ліцею
  21. 6 переможців у 2003 році
  22. Валентина Гаташ. (28 грудня 2002). Три вопроса волшебнице. Дзеркало тижня. Процитовано 24 травня 2019.
  23. Александр Медовой | Kharkiv IT Cluster. it-kharkiv.com. Архів оригіналу за 15 липня 2016. Процитовано 23 липня 2016.
  24. Малеев Алексей Викторович, Московский физико-технический институт (МФТИ). mipt.ru.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.