Хибне коло

Хи́бне ко́ло (лат. Petitio Principii «припускаючи з самого початку») — неформальна логічна хиба, яка полягає в тому, що як аргумент на підтримку певного твердження наводиться по суті те саме твердження. Висновок, що повинен витікати з початкових припущень, у випадку хибного кола явно або неявно закладений у самих припущеннях.

Логічне коло доведення може бути неявно присутнім в одному з вихідних припущень.

Історія

Походження логічних досліджень на тему цієї хиби можна відстежити до праці Арістотеля Попередня Аналітика[1]:

Постулювання або припущення засновку силогізма також є своєрідною формою доведення власне неможливості продемонструвати припущення. Існує декілька можливостей, як це може трапитись; наприклад, якщо доведення взагалі не має форми силогізму, або якщо доведення випливає з менш відомого, або обидві частини твердження є невідомими у рівному ступені, або якщо вихідна теза визначається за її наслідками. Тому що демонстрація повинна проходити від того, що більш відоме та первинне. Але жодна з цих можливостей не є постулюванням засновку. […] Проте, якщо А та Б тотожні, оскільки вони або взаємно конвертовані, або А завжди супроводжує Б, тоді постулюється засновок… постулювання засновку означає доводити дещо не очевидне через саме ж твердження (а отже, не доводити), коли те, що має бути доведено, і те, через що воно доводиться, однаково невідомі, або тому що тотожні предикати належать до одного й того ж суб'єкта, або тому що предикат належить до суб'єктів, які ідентичні…
 Арістотель, Перша Аналітика

Приклади

  • «Людина є розумна істота, тому що людина може мислити за допомогою розуму».
  • «Опіум спричиняє сон, тому що він має снодійні якості».
  • «Азбест призводить до ракових захворювань, тому що це канцероген».
  • Приклади із політики: «регіональна політика — це політика у сфері регіонів», «місцеве самоврядування — це самоуправління на місцях».

Див. також

Примітки

  1. Арістотель, Попередня Аналітика, II xvi 64b28–65a2 (онлайновий ресурс (рос.)).

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.