Хибне коло
Хи́бне ко́ло (лат. Petitio Principii — «припускаючи з самого початку») — неформальна логічна хиба, яка полягає в тому, що як аргумент на підтримку певного твердження наводиться по суті те саме твердження. Висновок, що повинен витікати з початкових припущень, у випадку хибного кола явно або неявно закладений у самих припущеннях.
Логічне коло доведення може бути неявно присутнім в одному з вихідних припущень.
Історія
Походження логічних досліджень на тему цієї хиби можна відстежити до праці Арістотеля Попередня Аналітика[1]:
Постулювання або припущення засновку силогізма також є своєрідною формою доведення власне неможливості продемонструвати припущення. Існує декілька можливостей, як це може трапитись; наприклад, якщо доведення взагалі не має форми силогізму, або якщо доведення випливає з менш відомого, або обидві частини твердження є невідомими у рівному ступені, або якщо вихідна теза визначається за її наслідками. Тому що демонстрація повинна проходити від того, що більш відоме та первинне. Але жодна з цих можливостей не є постулюванням засновку. […] Проте, якщо А та Б тотожні, оскільки вони або взаємно конвертовані, або А завжди супроводжує Б, тоді постулюється засновок… постулювання засновку означає доводити дещо не очевидне через саме ж твердження (а отже, не доводити), коли те, що має бути доведено, і те, через що воно доводиться, однаково невідомі, або тому що тотожні предикати належать до одного й того ж суб'єкта, або тому що предикат належить до суб'єктів, які ідентичні…— Арістотель, Перша Аналітика
Приклади
- «Людина є розумна істота, тому що людина може мислити за допомогою розуму».
- «Опіум спричиняє сон, тому що він має снодійні якості».
- «Азбест призводить до ракових захворювань, тому що це канцероген».
- Приклади із політики: «регіональна політика — це політика у сфері регіонів», «місцеве самоврядування — це самоуправління на місцях».
Див. також
- Логічні хиби
- Тавтологія
- Пастка-22 (роман)
- Чесне і порочне коло
Примітки
- Арістотель, Попередня Аналітика, II xvi 64b28–65a2 (онлайновий ресурс (рос.)).
Джерела
- Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985., Том 5, К., 1980, стор. 284
- Яценко С. С. «Парасофізми». — К.: Видавничий дім «Руське слово», 2011. — С. 25-26.
- Яценко С. Софістика. – К. : ТОВ “Сік Груп Україна”, 2016, 208 с. ISBN 978-617-7092-95-6
Посилання
- Порочне коло // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — М — Я. — С. 248-249.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.