Холмська область

Холмська область у складі УРСР — нереалізований проєкт Микити Хрущова, який обговорювався у 1944–1945 рр. Центром мало бути м. Холм. Територія області мала становити 12 310 км², а її населення – 797 тис. чоловік. Етнічний склад майбутньої області мав бути таким: 45,6 % – поляки; 39,4 % – українці та росіяни; 11,7 % – євреї.

Йосиф Сталін виступив проти цього проєкту, оскільки він вже домовився про кордон з претендентами на майбутній уряд Польської республіки.

Лист Хрущова з пропозицією утворити Холмську область у складі УРСР

20 липня 1944 року перший секретар ЦК КП(б)У Микита Хрущов направив Йосипу Сталіну листа з пропозицією утворити Холмську область у складі УРСР. До складу УРСР пропонувалося приєднати наступні райони: Холм, Грубешів, Замостя, Томашів[1], Ярослав та деякі інші пункти, які примикають до зазначених вище районів. Із цих районів пропонувалося утворити Холмську область з обласним центром у м. Холм. Потребу утворення області Хрущов обґрунтовував тим, що:

За межами державного кордону 1941 року залишалася велика територія, заселена українцями. Історично ці землі прилучалися до України, і частина цих земель у минулому входили до складу Російської держави (...)
Після включення цих районів до складу Радянського Союзу спрямиться державний кордон, не буде нависати над Львовом великий виступ з району Сокаля.[2].

Оригінальний текст (рос.)
За пределами государственной границы 1941 года оставалась большая территория, заселенная украинцами. Исторически эти земли примыкали к Украине и часть этих земель в прошлом входили в состав Русского государства(...)
После включения этих районов в состав Советского Союза выпрямится государственная граница, не будет нависать над Львовом большой выступ из района Сокаль.

До створення області у цих районах пропонувалося «організувати наше, радянське управління з тим, аби пізніше, коли це буде вигідно, оголосити офіційно про входження тих районів до складу Радянського Союзу з приєднанням до Радянської України».

Карту Холмської області та новий проєкт державного кордону пропонувалося надіслати після схвалення пропозицій Хрущова Сталіним.

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.