Храм Таймяо

Храм Таймяо (кит. 北京太庙) — старовинне святилище у Пекіні. Назва перекладається як Храм Імператорських Пращурів. Нині він називається Пекінський Палац культури трудящих (北京 劳动 人民 文化宫 Бейцзін лаодунь женьмінь веньхуа гун).

Храм Таймяо

Храм Таймяо
39°54′36″ пн. ш. 116°23′36″ сх. д.
Країна  КНР
Розташування підрайон Дунхуаменьd
Тип imperial ancestral halld
Дата заснування 1420

Храм Таймяо
Храм Таймяо (Китайська Народна Республіка)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

Храм було зведено у 1420 році за наказом імператора Чжу Ді. Тут зберігалися таблички предків імператора і декілька разів на рік китайський імператор проводив церемонії жертвопринесення. Разом із Заборонним містом (Гугун) і Вівтарем Землі, і Злаків (нині парк Сунь Ятсена) вони становили єдиний комплекс, свого роду сакральний центр Китаю.

Церемонії жертвопринесення в Храмі Імператорських Предків імператор проводив кілька разів на рік: на початку кожного з чотирьох сезонів року, наприкінці року, а також з нагоди важливих подій: одруження, сходження на престол, похорону, війни та ін. Під час церемонії встановлювалися різні предмети та приладдя: позолочений трон, бамбуковий стіл, рис і зерно, овочі та фрукти, пахощі і свічки тощо. Із Зали Спокою і Храму Предків сюди приносили Таблички Предків. В інший час територія була порожня, жили лише керуючі та зграя сірих журавлів.

Після зречення останнього китайського імператора Пуї від престолу храм Імператорських Предків ще деякий час залишався у власності імператорської родини. У 1926 році його було перейменовано на Парк Миру (和平园 Хепін юань) і відкрито для відвідування, втім, ненадовго. 1 травня 1950 року храм знову було відкрито під назвою «Пекінський Палац культури трудящих».

Опис

Розташовано на схід від Брами Небесного Спокою (天安门 Тяньаньмень), у районі Дунчен. На територію храму ведуть кілька воріт, головними з яких є південні. Напис на них була виконано особисто рукою Мао Цзедуна.

Площа Храму Імператорських Предків становить 140 тис. м2. Храм оточений подвійною огорожею червоного кольору, усередині якої центральною віссю з півдня на північ розташовуються основні зали — власне Храм Імператорських Предків або Зала жертвопринесення (享殿 Сяндянь), Мавзолей або Зала Спокою (寝殿 Ціньдянь) і Храм Предків (祧庙 Тяомяо). По обидва боки від них розташовані другорядні споруди. Навколо території храму зростають старі кипариси, символізуючи вічність і спокій. Деякі з кипарисів мають вік понад 500 років.

Як і личить імператорського храму, його вкрито черепицею жовтого кольору, що символізує верховну владу. Синя табличка над входом із назвою храму виконано двома мовами — китайською та маньчжурською.

Територія храму оточена ще однією стіною. Головний вхід до храму — Глазуровані брами (琉璃 门 Люлімень). Вони були побудовані в епоху Мін і перебудовані в епоху Цін. За ними розташовані церемоніальні Алебардові брами (戟 门 Цзімень). У колишні часи тут зберігалося 120 алебард, прикрашених червоними ручками, срібними наконечниками і золотими драконами. У 1900 році, коли Пекін було захоплено Альянсом восьми держав, вони зникли. Між Глазурованими і Алебардовими брамами протікає струмок, через який перекинуті мармурові містки.

За Алебардовими брамами розташовані велика площа перед Залою жертвопринесення. Ліворуч від брам розташована Піч для спалювання жертовного шовку, яка побудована у вигляді невеликого павільйону.

Зала жертвоприношень — найбільша будівля в Храмі. Ще одна його назва — Передня Зала. Вона зберегла первинну структуру мінського часу. Натепер тут міститься музей. Довжина становить 68,2 м, ширина — 30,2 м, висота — 32,46 м. Вона стоїть на триступінчастій основі з білого мармуру, висота якої — 2,46 м. Її 68 колон зроблені з цілісних стовбурів дерева няньму. У центральній частині сходи — унікальний барельєф із цільного шматка граніту. На ньому зображені дракон, який грає з кулею, лев і морські тварини — символи верховної влади.

Зала Спокою, або Мавзолей — другий із трьох храмів, Середня зала. Її довжина становить 62,31 м, ширина — 20,54 м, висота — 21,92 м. У Залі Спокою зберігалися жертовні таблички предків імператора, стояли трон, жертовні столи, ліжка, матраци та подушки. Напередодні проведення церемонії жертвопринесення таблички переносилися до Зали жертвопринесення, а після закінчення священнодійства їх повертали назад.

Храм Предків або Задня зала замикає низку храмів. Він розташований в окремому дворі, відділеному від Зали жертвопринесення і Зали Спокою кам'яною стіною з воротами. Храм Предків був побудований у 1491 році. Його довжина — 61,99 м, ширина — 20,33 м. Тут також зберігалися таблички чотирьох предків імператора, які наприкінці року переносилися на церемонію до Зали жертвопринесення. У Храмі Предків у перший місяць кожного сезону чиновники приносили жертви духам предків.

Бічні павільйони зараз використовуються як виставкові зали й конференц-зали. На територія час від час відбувається тренування зі стройової підготовки солдатів Народно-визвольної армії Китаю.

Із західного боку закладено великий сад півоній. Зі східного боку розташований сад із великою штучною скелею.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.