Храм святого Петра (Перемишль)

Церква святого Петра — сакральна споруда княжих часів у Перемишлі, яку протягом свого існування використовували православна й римсько-католицька конфесії. Існувала до початку XVII століття. Певний час відігравала роль першого катедрального храму створеної в ХIV столітті латинської Перемиської єпархії.

Церква святого Петра
Візуальна реконструкція
первинного виду храму св. Петра у Перемишлі
49°46′51″ пн. ш. 22°46′12″ сх. д.
Тип споруди церква
Розташування  Польща, Перемишль
Початок будівництва невідома
Зруйновано 1679
Будівельна система зрубна
Належність православ'я,
римо-католицизм
Епонім День апостолів Петра і Павла
Храм святого Петра (Перемишль) (Польща)

Історіографічний опис

Хронологія відомостей

Перша вірогідна згадка про православну церкву святого Петра в Перемишлі відноситься до 1380 року. У цей час до міста прибув латинський єпископ Ерік з Вінзену, котрий був першим римо-католицьким ієрархом, що особисто мешкав на Прикарпатті. На відміну від своїх попередників (Івана та Миколая Русина), які жили на німецьких землях, Ерік з Вінзену[1] проводив діяльність із розбудови латинських структур безпосередньо на західних теренах Галичини. Прибувши, ймовірно, у 1377[2] році до Перемишля, він тоді ж[1] віддав розпорядження відібрати в русинів церкву святого Петра, та перетворити її на власний катедральний храм.[3][lower-alpha 1] Після зміни власників він був перебудований під потреби нової конфесії; тут стали ховати перших латинських єпископів міста. У 1406 році споруда згоріла[4], після чого стали здійснюватись роботи із її відновлення. Ймовірно, однак, що ця згадка стосується іншого давньоруського храму, що розташовувався на Підгір'ї, де згодом була побудована барокова кармелітська будівля.[5] Відсутність у цей час у римо-католиків свого повноцінного храму мала, як вважається, фатальні наслідки для долі давньої православної катедри Ів. Хрестителя, побудованої на замку князем Володаром Ростиславичем. У 1412 році за їх скаргою собор Івана Хрестителя було також відібрано у русинів, та перетворено на нову латинську катедру.[6] Після закінчення відбудови, храм святого Петра став використовуватись як філіальний. Внаслідок перебудов він набув вигляду характерного для римо-католицьких споруд епохи готики — з'явився гострий шпиль, довгі витягнені вікна та висока нава, про що можна судити із єдиного зображення споруди на рисунку кінця XVI століття.[7]

У 1618 році комплекс храму передали єзуїтам, котрі мали в черговий раз відновити будівлю та в подальшому використовувати для своїх потреб. Однак, поряд із старою будівлею єзуїти спорудили новий мурований храм, після чого в період з 1662 по 1679 рік будівлю старого храму святого Петра знесли[8], а на частині місця, де він знаходився, звели корпус колегіуму.

Легенда "новоміського" напису

В 1900 році у Новому Місті, на таблиці, яку пов'язали із перемиським храмом св. Петра, було знайдено напис, в якому, зокрема, містилась інформація про посвячення храму у 1212 році, як римо-католицького. Однак, у тексті таблиці згадується свята Ядвіга Сілезька, котра була причислена до лику святих лише у 1267 році,[9] що свідчило про напис як пізніший фальсифікат. Не дивлячись на це, вказана у новоміській таблиці дата, стала часто сприйматись, як час створення храму.

Архітектура

Джерела та археологічні дослідження 1960-х років, дали можливість визначити не лише точну локалізацію, але і планувальну структуру споруди. Храм апостолів Петра і Павла був збудований на плані грецького хреста довжиною коло 14,4 м. та шириною коло 10 м., сторони хреста мали 4,5 на 2,5 м.[10] Не вирішеною проблемою є також матеріал, з якого був збудований храм. Тривалість часи, впродовж якого споруду розбирали єзуїти (17 років), дозволяє припустити, що вона буле зведена з каменю. На це ж вказує і характер фундаменту з брил на вапняному розчині.[10] Додатковим аргументом може служити і переказ про те, що із церквою пов'язують походження кам'яного барель'єфу, знайденого у Новому Місті.

Протягом 2010-х років на місці де знаходилась церква святого Петра проводились чергові археологічні дослідження.[11] Відповідно до отриманих даних, було підтверджено попередні дані про вигляд споруди, яка мала план у вигляді рівностороннього грецького хреста і вівтар обернений до Сходу.[12] Якщо храм був дерев'яним то планувально-просторове вирішення церкви близьке до традиційної галицької дерев'яної архітектури, зокрема церкви Арх. Михаїла у Підгірцях. В процесі пізніших перебудов під потреби латинської єпархії, дерев'яний храм набув вигляду характерного для римо-католицьких культових споруд готичної доби із довгими вікнами та гострим шпилем.

Галерея

Зауваги

  1. Причиною того, що єпископ обрав саме цей храм, може бути його посвята апостолу Петру, особлива роль якого у церкві була основою ідентичності римо-католиків.
  2. За матеріалами розкопок 2009-2018 рр.

Примітки

  1. Ярослав Стех. Українців у Перемишлі знов переслідують // Свобода, 1991,  69, стор. 2
  2. Див. стор. 142, Heronim E. Wyczawski. Problem początków diecezji przemyskiej (pdf) // Studia Theologica Varsaviensia 14/1.  1976. S. 133-143.
  3. Łękawski Т. Katedra przemyska wraz z kościołem filialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa, Przemyśl, 1906
  4. Orłowicz M. Ilustrowany Przewodnik po Przemyślu i okolicy 1917 r. — S.71
  5. Білий Б. Церкви Перемишля на протязі віків / Прадідівська слава, ред. Іван Парнікоза (Відвідано: 04.02.2020)
  6. Orłowicz M. Ilustrowany Przewodnik po Przemyślu i okolicy 1917 r. — S.69
  7. Braun & Hogenberg, 1617 Premislia Celebris Russiae Civitas, Theatri praecipuarum Totius Mundi Urbium Liber Sextus Anno MDCXVII
  8. Załęski, Jezuici w Polsce. Kraków 1905. t. IV, s. 1045—1046
  9. Kirsch J - P. "St. Hedwig." The Catholic Encyclopedia Vol. 7. New York: Robert Appleton Company, 1910
  10. Kunysz A. Przemyśl w pradziejach i wczesnym średniowieczu. 1981; Rzeszów: Krajowa Agencja Wydawnicza -s.98
  11. W Przemyślu odkryto posadzkę z XIV wieku, Rzeszow.onet.pl 2015
  12. Koperski A. Prace archeologiczne przy kościele św. Piotra w Przemyślu / Nasz Przemyśl, listopad 2017 -
  13. Orłowicz M. Illustrierter Führer durch Przemyśl und Umgebung, 1917, Lemberg: Verlag des Verbandes der Polnischen Vereine in Przemyśl, -S.40
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.