Хроніка Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтського

Хроніка Великого князівства Литовського і Жемайтського — ранньомодерна литовська хроніка. Створена в 1520-х роках в середовищі віленських аристократів. Викладає історію князівства від міфічного князя Палемона до Гедиміна. В основі хроніки легенда про походження литовських князів від «римської шляхти» (патриціїв). Наводяться усні перекази про історичні події: битви з татарами, походи Гедиміна на Південну Русь, Іпатіївський літопис та інші. Звеличує героїчне минуле Литви і принижує Русь. Для обґрунтування переваги литви над руссю, підкреслюється старовиність і благородство походження перших, їх видатна роль в житті Великого князівства Литовського. Збереглася в трьох редакціях: короткій (рукопис Красинського), розлогій (Ольшевський, Археологічного товариства, Патріарший, Рум'янцевский рукописи) і повній (Познанський, Євреїновський рукописи). Хроніка послужила джерелом для «Хроніки Биховця», «Хроніки польської, литовської, жемайтської і всієї Русі» Мацея Стрийковського і компіляції Теодора Нарбута «Історія литовського народу».

Хроніка Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтського
Жанр хроніка (білорусько-литовські літописи)
Мова староукраїнська мова
Написано 1520-ті

Назва

  • Літопис Великого князівство Литовського і Жомоїтського (ст.-укр. ЛЂтописець Великого князьства Литовъского и Жомоицьского) — назва за рукописом Красинського.
  • Хроніка Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтського (біл. Хронікі Вялікага княства Літоўскага, Рускага і Жамойцкага)
  • Хроніка Великого князівства Литовського і Жемайтського (біл. Хроніка Вялікага княства Літоўскага і Жамойцкага)
  • Хроніка ВКЛ — коротка назва.

Редакції

  • Коротка (рукопис Красинського[1]; аркуші 64 — 72 зв. у втраченому збірнику Красинського)
  • Розлога (Ольшевський[2], Археологічного товариства[3], Патріарший, Рум'янцевский рукописи[4])
  • Повна (Познанський[5], Євреїновський рукописи[6]).

Видання

Бібліографія

Монографії

Довідники

  • Чамярыцкі В. Хроніка Вялікага княства Літоўскага і Жамойцкага // Вялікае княства Літоўскае: энцыклапедыя: у 2 т. Мінск: Беларуская энцыклапедыя, 2006. Т. 2, С. 720.

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.