Художній ліцей при Львівській національній академії мистецтв

Львівський художній ліцей при Львівській національній академії мистецтв — загальноосвітній навчальний заклад III ступеня, розташований на вулиця Хотинській, 6 у Львові. Метою ліцею є виявлення обдарованих дітей у галузі образотворчого мистецтва, а також сприяння реалізації творчих здібностей.

Львівський художній ліцей при Львівській національній академії мистецтв
Будівля ліцею
Тип ліцей
Країна  Україна
49°50′17″ пн. ш. 24°00′18″ сх. д.
Директор Смерека-Малик Оксана Степанівна
Учителі 20
Учні 149
Мова навчання українська
Адреса 79018, м. Львів, вулиця Хотинська, 6
Сайт artliceumlviv.blogspot.com

Історія

Комплекс з двох триповерхових будівель споруджений архітектурно-будівельним бюро Івана Левинського у 19071908 роках на вулиці Хоцімській, 4, 6 (нинішня вулиця Хотинська). Будівництво завершене 13 серпня 1908 року. Того ж року у новий будинок переїхала IX гуманітарна гімназія імені Яна Кохановського. Це була типова польська чоловіча гімназія. У ній викладали всі основні предмети: математику, фізику, хімію, історію, музику, естетику, природознавство, географію, латину, польську, німецьку, французьку мови, основи римо-католицької релігії та «релігію Мойсеєву». Значну увагу приділяли фізичному вихованню учнів[1].

Більшість учнів становили поляки та євреї, а українців було небагато, близько 5%. Переважно в гімназії навчалися діти державних службовців та дрібних підприємців. Дітей робітників та селян було небагато. Частина учнів доїжджала до школи з передмість Львова та найближчих містечок. У гімназії працювали драматичний та краєзнавчий гуртки, а також низка спортивних секцій[1].

Директором гімназії у 1930-х роках був Володзімеж Бурштинський. У міжвоєнний період в гімназії імені Яна Кохановського навчалися відомий польський футбольний тренер Казімеж Гурський, видатні математики Владислав Лянце та Марко Вішік, один із найкращих хормейстерів Львова Ярослав Яновський, батько українського композитора Богдана Янівського[1].

У вересні 1939 року вибухнула друга світова війна. Львів окупований радянськими військами. Того ж року гімназію було закрито. 1940 року будинок під № 6 став житловим, а у будинку під № 4 запрацювала середня школа № 15 з російською мовою викладання. 1941 року через вибух німецько-радянської війни Львів опинився під німецькою окупацією. У 19411944 роках в приміщенні школи, ймовірно, розташовувався німецький військовий шпиталь. У липні 1944 року до міста вступили радянські війська[1].

1945 року відновила роботу середня школа № 15 з російською мовою викладання, де до 1953 року навчалися лише хлопці. 1975 року школу реорганізовано. Номер школи було передано новозбудованій школі на вулиці Патона, 7, а дітей переведено до середньої школи № 18 з російською мовою навчання (нині — Львівська українська гуманітарна гімназія імені Олени Степанів з поглибленим вивченням українознавства та англійської мови), що на тодішній вул. Ленінградській (нині вул. Олени Степанівни), 13. У приміщення на вулиці Хотинській переведено з вул. Чернівецької середню загальноосвітню школу № 59[1].

З нагоди відзначення 100-літнього ювілею від дня відкриття школи, у 2008 році на будівлі ліцею відкрито пам'ятну таблицю.

25 червня 2010 року депутати Львівської міської ради ухвалили рішення щодо реорганізації загальноосвітньої школи № 59 м. Львова у Львівський художній ліцей при Львівській національній академії мистецтв. Це пов'язано з тим, що впродовж 2000-х років у школі спостерігалася тенденція до зменшення кількості учнів. У 2009—2010 роках не було здійснено набори у п'яті класи. На той час тут працювало 6 класів, де навчалося 106 учнів та працював персонал з 36 працівників[2]. У вересні 2010 року новостворений навчальний заклад відчинив свої двері. На базі ліцею з 1 жовтня запрацювало підготовче відділення Академії мистецтв. Всі мистецькі дисципліни в ліцеї читають викладачі академії, вони ж проводять майстер-класи. В викладають наступні дисципліни рисунок, живопис, основи композиції, художня культура, комп'ютерний дизайн[3].

Наприкінці травня 2017 року у Львові за участю керівництва міністерства молоді та спорту України та міністерства туризму і спорту Польщі відкрито меморіальну таблицю славній постаті в історії львівського футболу, видатному польському тренерові Казімежу Гурському, встановлену на фасаді львівського художнього ліцею[4].

Нині в ліцеї навчається 149 учнів та працює персонал з 20 працівників[5].

Керівництво

Директор закладу Смерека-Малик Оксана Степанівна (з 1998 — директор школи, з 2010 — ліцею)[3].

Відомі випускники

В гімназії імені Яна Кохановського навчалися[1]:

Примітки

  1. Школа № 59 святкує 100-річчя. gazeta.ua. Gazeta.ua. 4 грудня 2008. Процитовано 13 січня 2022.
  2. Школа № 59 у Львові стала Львівським художнім ліцеєм. zikua.news. ZIK. 25 червня 2010. Процитовано 13 січня 2022.
  3. Офіційний сайт Львівського художнього ліцею. artliceumlviv.blogspot.com. Львівський художній ліцей при Львівській національній академії мистецтв. Процитовано 13 січня 2022.
  4. Національний стадіон у Варшаві назвуть на честь уродженця Львова. varta1.com.ua. 6 жовтня 2021. Процитовано 17 жовтня 2021.
  5. Львівський художній ліцей при Львівській національній академії мистецтв. lv.isuo.org. Львівська область. Інформаційна система управління освітою. Процитовано 13 січня 2022.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.