Царський курган

Ца́рський курга́н — поховальна споруда IV століття до нашої ери пам'ятка давньогрецької архітектури у Північному Причорномор'ї. Розташований за 4 кілометри на північний схід від Керчі. Заввишки 17 м, окружність — 260 м.

Царський курган
Склепіння, вхід у курган

45°22′26″ пн. ш. 36°31′33″ сх. д.
Тип місце розкопок і курган
Статус спадщини Державний реєстр нерухомих пам'яток України і об'єкт культурної спадщини РФ федерального значенняd
Країна  Україна
Розташування с. Аджимушкай, передмістя Керчі
Матеріал вапняні плити, ґрунтовий насип
Будівництво 4 століття до н.е.  
Ідентифікатори й посилання
Царський курган (Автономна Республіка Крим)

 Царський курган у Вікісховищі
Дромос кургану
Усередині кургану

Курган досліджувався Антоном Ашиком у 1837. Під насипом виявлено квадратну поховальну камеру (склеп) прямокутної форми (4,37 на 4,25 м) заввишки 8,37 м. Склеп складений з вапнякових плит та перекритий уступчастим куполом. До поховальної камери веде дромос завдовжки 36 м і заввишки 7,14 м. Стіни дромоса викладені з блоків вапняку й мають стрільчасте перекриття. Сама гробниця обкладена бутом. У насипі зафіксовані прошарки морської трави (камки) та буту. Гробниця повністю пограбована у давнину. Припускають, що в кургані був похований один із боспорських царів (звідси і назва кургану). Можливо, ним був Левкон I (389–349 рр. до н. е.), на правління якого припав економічний розквіт [Боспорська держава|[Боспор]]у.

Архітектурну унікальність Царського кургану визначають такі конструктивні елементи: застосований у поховальній камері перехід від прямокутних стін у ступінчасто-кільцеве склепіння, непаралельні стіни дромосу створюють оптичну ілюзію (здається що відстань від камери до виходу значно більша ніж є насправді, а від входу у дромос до камери — навпаки менша[1]).

Царський курган — одна з найбільших уцілілих поховальних споруд полісів Стародавньої Греції. Іншими подібними пам'ятками є гробниця Атрея (16 століття до н.е.).

Популярний туристичний об'єкт належить до одного з відділів Керченського історико-культурного заповідника. Знаходиться поруч із музейним комплексом Аджимушкайських каменярень. Дістатись до нього можна міським транспортом.

Примітки

Джерела та література

Посилання

Царський курган — м. Керч (фото, віртуальний тур)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.