Цереалії

Цереа́лії (лат. Cerealia) — свята на честь Церери. Починались від 12 квітня і тривали вісім днів. У жертву богині приносили медові стільники, плоди, свиней. Римляни влаштовували святкові трапези, запрошуючи долучитись усіх перехожих, аби вмилостивити Цереру. З III сторіччя до н. е. відомі ігри, присвячені Церері (лат. ludi Ceriales) у Великому цирку. Жан-Жак Русо у «Дискусії про походження нерівності», цитуючи Гуґо Ґроція, називає свята на честь богині Церери Тесмофоріями та каже, що вони були подібні до Елевсинських містерій[1]

Про архаїчне походження цих звичаїв свідчить описаний Овідієм нічний ритуал. До хвостів живих лисів прив'язували палаючі факели і так випускали їх у Circus Maximus. Походження і зміст цього звичаю невідомі; це нібито могло служити очищенню майбутнього врожаю від хвороб і шкідників, або ж додати тепла і життєвої сили їхньому зростанню[2]. Овідій пропонує міфологічне пояснення: в давнину, нібито, селянських хлопець зловив лиса, що крав курей і хотів спалити його живцем. Але той вирвався, і своїм палаючим хвостом, втікаючи, запалив поля із хлібами, які були присвячені Церері. Відтоді, на ці свята, лиси мають тяжко покутувати свій гріх[3].

Примітки

  1. Жан-Жак Русо. Вибрані трактати./Пер.: Оксана Йосипенко, Сергій Йосипенко, Олег Хома. — Харків: Фоліо, 2019. — 608 с.
  2. Barbette Stanley Spaeth. The Roman Goddess Ceres (University of Texas Press, 1996), pp. 36–37.
  3. Ovid, Fasti 4.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.