Лисиця

Лиси́ця, лис[1] (Vulpes) — рід ссавців родини псових (Canidae), ряду хижих. Найпоширеніший представник і типовий вид лисиця звичайна. Другий вид, який мешкає в Україні — корсак — занесений до Червоної книги України[2].

Лисиця
Період існування: 7–0 млн р. т. пізній міоценнаш час
Лисиця звичайна (Vulpes vulpes)
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Псові (Canidae)
Підродина: Caninae
Триба: Лисиці (Vulpini)
Рід: Лисиця (Vulpes)
Garsault, 1764
Види
Вікісховище: Vulpes

Назва

Етимологія: лат. vulpes — «лисиця». Українська назва походить від давньоруської, старослов'янського і праслов'янського лисъ, яке загальноприйнятої етимології не має[1].

Морфологія

Представники роду характеризуються видовженим приосадкуватим тулубом, головою з видовженою загостреною мордою. Вуха звичайно відносно великі (за винятком видів, що мешкають в полярних широтах — див. правило Алена), очі з вертикально-овальною зірницею. Хвіст пухнастий, заокруглений, від половини до повної довжини голови й тіла. Моногами, у самиць звичайно шість чи вісім молочних залоз.

Систематичні взаємини. Видовий склад

Нерідко (а раніше — завжди) групу Vulpes (лис) розглядають у складі роду Canis (пес).

Рід нараховує 12 сучасних видів. Частину видів нерідко виокремлюють в інші роди (наприклад, песець).

Вимерлі види

Образ у казках

Лисиця в казках виступає, як хитрий персонаж. Її образ часто можна зустріти в українських народних казках та в казках інших народів, як-то «Як лисиця ведмедям сир ділила» («Двоє жадібних ведмежат»). Зокрема про її підступність йдеться в словацькій народній казці Казка про Наперстка. В казках слов'янських народів лисиця має прізвисько лисичка-сестричка.

Див. також: Фарбований ЛисДівчинка і лисеня

Див. також

Примітки

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора  М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — С. 240. — ISBN 5-12-001263-9.
  2. Червона книга України. Корсак Vulpes corsac Linnaeus, 1758

Джерела

  • Ronald M. Nowak. Walker's carnivores of the world. — JHU Press, 2005. — С. 72 isbn=0801880327.
  • Xiaoming Wang, Richard H. Tedford, Mauricio Anton Dogs: Their Fossil Relatives and Evolutionary History — Columbia University Press, 2010
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.