Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Пилипець)

Це́рква Різдва́ Пресвято́ї Богоро́диці — дерев'яна церква, яка знаходиться у с.Пилипець, Міжгірського району Закарпатської області. Один із кращих зразків барокового стилю дерев'яної церковної архітектури, пам'ятка архітектури національного значення (№ 221).

Церква Різдва Пресвятої Богородиці
Церква Різдва Пресвятої Богородиці
48°40′10″ пн. ш. 23°20′16″ сх. д.
Розташування  Україна, Закарпатська область
Кінець будівництва 1762
Належність УГКЦ
Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Пилипець) (Україна)

Архітектура

Церква побудована зі смерек. Проте переважає версія, згідно з якою розкішну барокову церкву Різдва Пресвятої Богородиці збудували з ялинових брусів з 1759 до 1762 року[1]. У 1841 році церкву реставрували, про що свідчить табличка на південній стіні храму. Потрапити всередину можна через відкритий ґанок із західної сторони (лише під час служби або ж у свята)[2] . На башті церкви — декоративний циферблат. Інтер'єр храму й іконостас (ХVІІІ ст.) — компактні. На південний схід від церкви розташована дерев'яна двох ярусна, квадратна дзвіниця, перекрита восьмигранним шатровим завершенням. У 1979 році церкву перекрили новими драницями. Форми споруди суворі та величні. Рівноширокі бабинець і нава утворюють більший зруб, а вівтарна частина — менший. Обидва зруби вкриті крутими двосхилими дахами. Головне декоративне навантаження несуть західний фасад і вежа, увінчана бароковими формами.

Історія

Ремонтували церкву і в ХХ ст., тож вона досьогодні збереглася в майже автентичному вигляді. Зодягнена гонтом і драницею. Зникла лише нижня стовпчикова галерея, перетворена на таку собі «дачну веранду». Угорський уряд запропонував селянам збудувати для них новий храм в обмін на старі церковні липи, ясени та явори. Селяни відмовилися[3].

В радянські часи церква охоронялась як пам'ятка архітектури Української РСР (№ 221). В 2018 році церква визнана об’єктом культурної спадщини національного значення, який внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (№ 070033)[4].

Див також

Примітки

Посилання

Джерела

  • Сирохман М. П'ятдесят п'ять дерев'яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.