Церква Успення Пресвятої Богородиці (Дубенка)

Церква Успення Пресвятої Богородиці — парафія і храм греко-католицької громади Монастириського деканату Бучацької єпархії Української греко-католицької церкви в селі Дубенка (Чортківський район) Чортківського району Тернопільської області.

Церква Успення Пресвятої Богородиці

Країна  Україна
Ідентифікатори й посилання

Історія церкви

Із 1841 року громада с. Дубенка належала до парафії м. Монастириська. У 1900-х роках село увійшло до складу парафії сіл Велеснів і Залісся. У 1938 році відповідно до декрету блаженного єпископа Григорія Хомишина громада с. Дубенка була відокремлена від парафії с. Велеснів і проголошена окремою парафією з власним священником.

Церква Успення Пресвятої Богородиці була збудована у 1864 році на місці дерев'яної, яка проіснувала майже сто років, але, на жаль, згоріла. Церква — мурована з тесаного каменю, біля на — така ж мурована дзвіниця. Відомо, що храм був збудований за кошти і зусиллями самих селян.

Парафія діяла 1946 року, як греко-католицька. Із забороною діяльности УГКЦ парафію ліквідували, а громаду приєднали до парафії сіл Вслеснів і Залісся вже у складі московського православ'я. До вересня 1960 року у храм те час від часу відправлялися богослужіння, відтак його закрила й державна влада. Однак мешканні села таємно доглядали і дбали про чистоту святині. У 1987 році церква почала діяти у приналежности її до РПЦ. Одночасно з богослужінь проводили ремонтно-відновлювальні роботи, які завершили у 1989 році. 3 1988 року парафію с. Дубенка знову відокремили від парафії сіл Велесніва і Залісся і вона стала самостійною. У квітні 1990 році громада села разам зі своїм парохом о. Йосафатом Станчаком повернулись у лоно УГКЦ.

При парафії діють: братство «Святої Великомучениці Варвари» (з 2011), братство «Матері Божої», Покровительки Доброї Смерти (з 2007), Вівтарна дружина (з 2002).

У приміщенні місцевої школи із благословення єпископа Іринея Білика, ЧСВВ, є молитовна капличка Христа-Учителя (2004). На території села є каплиця Різдва Христового (1992), фігури Пресвятої Богородиці, пам'ятні хрести парафіяльного значення.

Громада має свій парафіяльний дім, який був переданий їй у власність у 2003 році.

Парохи

  • о. Григорій Миськів (1938—1942),
  • о. Михаїл Галабурда (1942—1946),
  • о. Йосафат Станчак (1990—1991),
  • о. Ярослав Пилипів (1991—2002),
  • о. Ігор Віхастий (з 2002).

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.