Церква саєнтології і Вікіпедія
Редагування Вікіпедії членами Церкви саєнтології — низка редагувань статей англійського розділу Вікіпедії на тему саєнтології, що призвели до блокування IP-діапазонів, які належать Церкві саєнтології.
Church of Scientology IP addresses blocked
2) Всі IP-адреси Церкви саєнтології і пов'язаних з нею організацій блокуються безстроково як проксі-сервери. Окремі редактори можуть запросити виключення з блокування, якщо вони роблять інший внесок з даних адрес.
|
Пункт в результаті Арбітражного комітету Вікіпедії, що прирівнює всі IP-адреси, пов'язані з Церквою саєнтології, до проксі-серверів (правила Вікіпедії забороняють її редагування з використанням проксі-серверів)[1][2]. |
Підставою для санкцій, накладених Арбітражним комітетом Вікіпедії, послужило систематичне порушення правил Вікіпедії, що забороняють будь-які редагування у власних інтересах, включаючи просування політичних, філософських, релігійних, ідеологічних поглядів.
Коріння конфлікту слід шукати в натягнутих відносинах Церкви саєнтології та Інтернету, коли Церква саєнтології була звинувачена в спробах цензурувати критичні матеріали про себе з мережі Інтернет. Сама ж суперечка між прихильниками саєнтології і учасниками Вікіпедії, серед яких також були відомі критики саєнтології, почалась ще 2006 року, разом з появою самої статті про саєнтологію[3].
2007 року американський хакер Вірджил Грифітт публічно оприлюднив дані, з яких випливало, що статті, присвячені саєнтологічній тематиці у Вікіпедії, були редаговані з адрес, що належать саєнтологам. CBS News і The Independent опублікували статті, з яких випливало, що в цих поправках були спроби видалити критику зі статей, пов'язаних з саєнтологією. Крім цього, ЗМІ відзначали, що серед редагувань також були спроби множинного розміщення в статтях Вікіпедії посилань на саєнтологічні ресурси, а також приховування зв'язків різних організацій з Церквою саєнтології[4].
У січні 2009 року The Register повідомив про позов до арбітражного комітету Вікіпедії, в якому розбиралася ситуація зі статтями саєнтологічної тематики. Арбітражний комітет Вікіпедії складається з групи добровольців, яких обирають голосуванням прості користувачі, і покликаний вирішувати складні конфлікти, що виникають на сайті. В ході розгляду справи адміністратори надали докази, що контрольовані саєнтологами комп'ютери були використані для ряду редагувань у цих статтях. Один з даних користувачів прямо визнав свій зв'язок з Церквою саєнтології і заявив, що виправляння будуть тривати. У травні 2009 року Арбітражний комітет вирішив обмежити редагування з IP-адрес саєнтологічних організацій, щоб не допустити корисливих редагувань у проекті[5][6] .
Примітки
- Moore, Matthew (30 травня 2009). Church of Scientology members banned from editing Wikipedia. The Daily Telegraph (London: www.telegraph.co.uk). Процитовано 24 серпня 2010.
- Religion News Service (6 червня 2009). Wikipedia bans Church of Scientology from editing entries. Long Beach Press-Telegram. с. 3.
- Brown, Mick (28 жовтня 2006). Wiki's world. The Daily Telegraph (London: www.telegraph.co.uk). Процитовано 24 серпня 2010.
- Lischka, Konrad; Frank Patalong and Christian Stöcker (16 серпня 2007). Wiki-Scanner spürt Manipulationen auf. Der Spiegel (German) (www.spiegel.de). Процитовано 24 серпня 2010.
- Shea, Danny (29 травня 2009). Wikipedia Bans Scientology From Site. The Huffington Post. Архів оригіналу за 20 вересня 2012. Процитовано 29 травня 2009.
- Wikipedia bars Church of Scientology. The Age (Австралія: www.theage.com.au). 31 травня 2009. Процитовано 24 серпня 2010.
Новини
- AGK and Ragesoss (1 червня 2009). End of Scientology arbitration brings blocks, media coverage. The Wikipedia Signpost (en.wikipedia.org). Процитовано 24 серпня 2010.
- Wikipedia Arbitration Committee (28 травня 2009). Wikipedia:Requests for arbitration/Scientology. Wikipedia (en.wikipedia.org). Процитовано 24 серпня 2010.
- Gardner, Sue (June 2009). Foundation report to the Board, June 2009. Wikimedia Meta-Wiki (Wikimedia Foundation). Процитовано 24 серпня 2010.
Посилання
- Erenrich, Daniel; Virgil Griffith (2010). Search results for query 'Scientology'. Wikiscanner (katrina.cs.caltech.edu). Процитовано 24 серпня 2010.
- foundation, Wikimedia Foundation head of communications, as guest on KUOW-FM to discuss the Scientology arbitration case — (kuow.org: listen in .mp3, program listing)