Церква святого Дмитра в Пятковій

Церква святого Дмитра в Пятковій — дерев'яна парафіяльна греко-католицька церква в селі Пяткова в гміні Дубецько Перемишльського повіту в Підкарпатському воєводстві на південному сході Польщі.

Церква святого Дмитра в Пятковій
Церква святого Дмитра в Пятковій
49°21′23″ пн. ш. 22°21′42″ сх. д.
Тип споруди православний храм
Розташування  Польща, Пяткова, (гміна Дубецько, Перемишльський повіт, Підкарпатське воєводство)
Засновник УГКЦ
Кінець будівництва 1732
Відбудовано 1881, 19581961
Будівельна система Зруб
Належність Українська Греко-Католицька Церква
Стан культурна спадщина Польщіd
Епонім Димитрій Солунський
Церква святого Дмитра в Пятковій (Польща)
 Церква святого Дмитра в Пятковій у Вікісховищі

Архітектура

Церква має зрубову конструкцію, тридільна, на кам'яній підмурівці. Накрита трьома куполами на восьмигранних барабанах. Довкіл опоясування, оперте на кам'яних стовпах, обштукатурених вапняним розчином. Усередині підлогу викладено у вигляді паркету з дикого каміння, у вівтарі кам'яний престол. Стіни вище опоясування і вся площа покрівлі оббиті гонтом.

Святиня в Пятковій належить до нечисленних на терені південно-східної Польщі тридільних купольних церков. Церква була ґрунтовно відремонтована в 1958–1961 роках, тепер не використовується. Пяткова лежить на так званому Шляху Дерев'яної Архітектури (pl:Szlak Architektury Drewnianej (województwo podkarpackie)), є філією Музею Народної Архітектури в Сяноку.

Історія

На перемичці головного входу видніється напис: Передається та церква Року Божого 1732 (пол. Oddaje się tą cerkiew Roku Bożego 1732). Дату записано арабськими цифрами і кирилицею. Таку дату подають також шематизми греко-католицького духівництва. Аналіз архітектонічних ознак вказує скоріше, що це є дата ремонту або перебудови церкви, а сама конструкція збудована значно раніше.

Церква була відновлена в 1881, потім в 19581961 роках.

Після війни та виселення українців й операції «Вісла» церква не використовувалась, а все її обладнання пограбовано.

Галерея

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.