Цзян Шицюань

Цзян Шицюань (*蒋士铨, 1725 1784) — китайський драматург, поет та викладач часів династії Цін.

Цзян Шицюань
Народився 1725(1725)
Яньшань
Помер 1784
Поховання tomb of Jiang Shiquand
Підданство Династія Цін
Національність китаєць
Діяльність поет, драматург
Науковий ступінь цзиньшиd
Знання мов китайська[1]
Посада Shujishi of Qing dynastyd
Батько Jiang Jiand[2]
Мати Zhong Lingjiad[2]

Життєпис

Походив з родини державних службовців. Здобув класичну освіту. Замолоду виявив цікавість до хист до поезії. У 1757 році з успіхом склав імператорський іспит та отримав вищу вчену ступінь цзіньши. З цього моменту займав посади середнього рівня. У Пекіні затоваришував з поетами Чжао І та Юань Меєм. Їх стали називати «Три великі майстри періоду Цяньлун».

Значну частину присвятив літературній діяльності, особливо останні роки життя, присвячуючи значний час театру. Помер у 1784 році.

Творчість

У доробку Цзяня є 2500 віршів, писав також твори у жанрі ци.

Свого часу був знаним драматургом. Загалом відомо про 16 п'єс. Через цензурні умови Цзян Шицюань змушений був нерідко звертатися до історичної теми, але вибір сюжетів його п'єс, деякі репліки персонажів вказують, що, зображуючи події минулого, автор намагався критикувати сучасність.

Одна з них — «Вічнозелене дерево падуб» — присвячена життю поета- патріота Вень Тяньсяна, страченого монгольськими загарбниками.

У драмі «Іній на коричних деревах» оспівується вчений XVII ст., страчений за відмову служити маньчжури.

В основу п'єси «Людина в снігу» покладено епізод з життя вченого і письменника XVII ст. Ча Цзіцзо, запротореного до в'язниці за участь у складанні антіманьчжурскої праці з історії династії Мін і врятованого генералом У Моци.

Широкою популярністю користувалася п'єса «Сон ліньчуанца», в якій розповідалося про життя улюбленого драматурга Тан Сяньцзу і фігурували персонажі з його п'єси «Чотири сни».

Не меншу популярність завоювала драма Цзян Шицюань «Чотири струни восени», написана на сюжет поеми Бо Цзюйі «Лютня». Вона, як і низка інших п'єс Цзян Шицюаня («Аромат в порожній долині», «Вежа Сяньцзу»), присвячена трагічній долі жінки у давньому Китаї.

Джерела

  • История всемирной литературы: В 8 томах / АН СССР; Ин-т мировой лит. им. А. М. Горького. — М.: Наука, 1983–1994. — Т. 5. — 1988. — С.587.
  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. China Biographical Database
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.