Цитадель Кайтбея (Александрія)

Цитадель Кайтбея в Александрії (араб. قلعة قايتباي; або Форт Кайтбея, англ. Fort of Qaitbay) фортеця XV століття в єгипетському місті Александрії на Середземноморському узбережжі.

Цитадель Кайтбея в Александрії

Александрійська Цитадель Кайтбея розташована на східному боці північного мису острова Фарос біля середземноморського узбережжя міста Александрії.

З історії Цитаделі

Цитадель було закладено 1477 року мамлюцьким султаном Аль-Ашрафом Саїфом аль-Діном Кайтбеєм. Вважається, що фортеця постала на місці одного із Семи чудес стародавнього світу Александрійського маяка, навіть більше — при її зведенні було використано залишки маяка.

Цитадель Кайтбея історично відігравала роль важливого форпосту в цілому Середземномор'ї, не раз вона зазнавала захоплень і нищівних руйнувань. Протягом існування Цитадель відновлювали і добудовували.

Після утвердження османів у Єгипті, Александрійську цитадель Кайтбея, як і Каїрську Саладінову та низку інших фортець, продовжували використовувати за призначенням. З послабленням Османської імперії, Цитадель Кайтбея втрачає своє військове значення. В 1798 році під час вторгнення французьких Наполеонівських військ вона стає їхньою легкою здобиччю.

З приходом до влади Мухаммеда Алі (1805) Александрійську Цитадель було відновлено й оснащено сучасним озброєнням, зокрема береговими гарматами. Са́ме тому́ доба Мухаммеда Алі стала новою «золотою ерою» для Цитаделі.

Під час повстання Орабі-паші (187982) Цитадель Кайтбея зазнала обстрілу кораблями британського флоту, внаслідок чого її було істотно пошкоджено.

Цитадель лишалась напівзруйнованою до початку відновлювальних робіт 1904 року й подальшої реставрації під покровительством короля Фарука, який бажав перетворити фортецю на садибу для відпочинку.

По Революції 1952 року Єгипетські військово-морські війська передали Цитадель Кайтбея у відання місцевого Морського музею.

Від 1984 року з ініціативи Організації Єгипетських старожитностей (англ. Egyptian Antiquities Organization) у Цитаделі Кайтбея здійснено масштабні відновлювальні роботи.

У теперішній час усередині Цитаделі розміщено Александрійський морський музей.

Галерея

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.